Rozkmotření spojenci. Musk reaguje na Trumpovu výhrůžku o rušení dotací

„Ve světle prohlášení prezidenta o zrušení mých vládních zakázek začne SpaceX okamžitě vyřazovat z provozu svou kosmickou loď Dragon,“ uvedl Elon Musk v příspěvku na své síti X. O pár hodin později však vzal své prohlášení zpět.
Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Jako roztržitý král z pohádky o Pyšné princezně aktuálně působí miliardář Elon Musk. Ten nejprve ve čtvrtek na sociální síti X oznámil, že jeho společnost Space X začne okamžitě vyřazovat z provozu svou vesmírnou loď Dragon. Šlo o reakci na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by vláda měla Muskovi zrušit vládní smlouvy a dotace. Pár hodin poté ovšem zařadil excentrický podnikatel zpátečku. Uvedl, že jeho společnost SpaceX vesmírnou loď z provozu nevyřadí.
„Ve světle prohlášení prezidenta o zrušení mých vládních zakázek začne SpaceX okamžitě vyřazovat z provozu svou kosmickou loď Dragon,“ uvedl Musk nejprve ve čtvrtek pozdě večer SELČ v příspěvku na své síti X. Po pár hodinách pak reagoval na příspěvek, v němž ho a Trumpa jeden ze sledujících vyzval, aby „zchladili hlavy“. „Dobrá rada. Ok, Dragon nevyřadíme,“ napsal k tomu Musk, který byl do minulého týdne v čele úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) a patřil k nejbližším Trumpovým spojencům. Během čtvrtke se ale jejich spor mimořádně vyostřil.
[[Twitter status: https://twitter.com/elonmusk/status/1930718684819112251]]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na vesmírnou loď Dragon od SpaceX spoléhá při přepravě astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a zpět, a to na základě smlouvy v hodnotě zhruba 4,9 miliardy dolarů (106 miliard korun), píše agentura Reuters. Její modul Crew Dragon je přitom v současnosti jedinou americkou kosmickou lodí schopnou dopravovat lidskou posádku na oběžnou dráhu.
Vyřazení lodi Dragon z provozu by narušilo program ISS, na němž se podílejí desítky zemí na základě mezinárodní dohody podepsané před více než 20 lety. Jedinou další kosmickou lodí s posádkou, která vysílá astronauty na ISS, je ruský systém Sojuz.
Muskovo prohlášení značí dramatickou eskalaci sporu mezi nejbohatším člověkem světa a staronovým americkým prezidentem. Jejich rozepře vyplula veřejně na povrch tento týden, když se Musk ostře postavil proti návrhu zákona o snížení daní a výdajů z dílny Trumpovy administrativy. Sám Musk přitom teprve minulý týden opustil administrativu, v níž dohlížel na fungování úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE).
Trump dnes v reakci na tuto kritiku uvedl, že se v Muskovi velice zklamal a že se Musk po odchodu z jeho administrativy zbláznil. Musk zase prohlásil, že bez něj by Trump prohrál loňské prezidentské volby.
Miliardář Elon Musk se zapojil do debaty o zákonu na snížení daní a výdajů, který podporuje americký prezident Donald Trump. V příspěvku na sociálních sítích Musk označil návrh za „odpornou nehoráznost“, která zvýší schodek federálního rozpočtu. Informovala o tom agentura Reuters.
Musk kritizuje Trumpa kvůli daňovému zákonu. Je to odporná nehoráznost, uvedl
Leaders
Během prezidentské kampaně užíval drogy mnohem častěji než jen příležitostně, napsal americký deník The New York Times o nejbohatším člověku světa Elonu Muskovi. Ten se dušuje, že to tak nebylo.
Já drogy neberu, dušuje se Elon Musk
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.