Roboty v Brně. Ve velkoskladu lékárenského obra zastanou většinu práce autonomní stroje

Logistické zázemí lékáren Dr. Max prochází zásadními změnami provozu. V Brně již například funguje supermoderní sklad, který se stal základnou pro e-shop sítě. Stojí v městské části Líšeň a krom lidí jej z velké části obsluhují různě velcí roboty.
Nový sklad v brněnské Líšni nahradil centrum e-shopových operací v Brně - Heršpicích, a jen rozdíl v ploše mezi místy je násobný. Nový sklad leží na 15 tisících metrech čtverečních. A zásadní rozdíl není jen ve skladové ploše, ale i ve využité technologii.
FOTOGALERIE: Jak funguje velkosklad Dr. Max v Brně
Desítky robotů
Sklad disponuje 74 roboty - 24 většími a 50 menšími stroji. Jejich maximální výkon je manipulace s 1 200 bednami za hodinu. Operují na ploše 1 700 metrů čtverečních a pohybují se v přesně vymezených drahách. Sklad expeduje osm až patnáct tisíc položek denně, ale kapacitu má až 25 tisíc položek. Investice do nového robotizovaného skladu představovala 300 milionů korun. A jen pro dokreslení - cena velkého skladového stroje Toyota jsou tři miliony korun.
„Menší robot převezme na daném místě zboží od většího a přiblíží ho takzvanému pickerovi, tedy zaměstnanci skladu. Větší robot pracuje mezi regály, menší mimo ně a pod nimi,“ popsal provoz ve skladu Jan Žák, ředitel Dr. Max s tím, že k úspoře při balení využívají stanici obsluhovanou lidmi, která je napojená na dopravníkový pás a na konci logistického procesu stojí automatická balička s maximální kapacitou více než 800 krabic za hodinu. Ta díky čidlům dokáže rozeznat objem obsahu a upraví podle něj velikost kartonu. Díky optimálně velké krabici tak šetří přepravovaný objem.
Lékárenská síť Dr. Max je aktivní v 17 evropských zemích. V nich provozuje celkem 3 000 lékáren. V následujících dvou letech plánuje zvýšit jejich počet na 3 800. V Evropě je Dr. Max co do počtu lékáren druhou největší lékárenskou sítí.
V loňském roce firmě meziročně vzrostly tržby o 2,4 miliardy korun na 29,8 miliardy, z toho 3,6 miliardy činily tržby z e-shopu.
Dr. Max, největší česká síť lékáren, loni vykázala obrat 29,8 miliardy korun, což je oproti roku 2023 nárůst o devět procent. O růstu tržeb firmy se zasloužila síť klasických lékáren, ale i e-shop, který vykázal obrat 3,6 miliardy, což znamená růst o 16 procent.
Dr. Max roste. V Brně má nejmodernější evropský velkosklad
Zprávy z firem
Nový posun ve vývoji „měkkých robotů“: zatím experimentální robotické rameno ze želatiny a bavlníku vytvořili čínští výzkumníci z univerzity v městě Chang-čou. Zařízení by se mělo dát použít i při lékařských zákrocích v lidském těle, v němž pak může zůstat a rozložit se, aniž by pacienta ohrozilo.
Robot ze želatiny udělá, co má, a bezpečně se rozpadne. Brzy to zvládne i v lidském těle
Enjoy
První umělá inteligence v roli vědce si počíná tak trochu jako dávní učenci uzavření ve slonovinové věži svého papírového poznání: prohrabuje se už existujícími znalostmi (či omyly), vyvozuje z nich nějaké závěry, avšak nedělá experimenty, kterými by je ověřila. Ale i tak jí to začíná myslet.
Umělá inteligence vytvořila vědce. Kreativní moc není
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.