Reklama

Raiffeisenbank loni stoupl zisk o desítky procent, pomohla fúze s Equa bank

Raiffeisenbank loni stoupl zisk o desítky procent, pomohla fúze s Equa bank
ČTK
 ČTK

Raiffeisenbank v ČR v roce 2022 meziročně stoupl čistý zisk o 61 procent na 7,54 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 18 procent na 601 miliard korun, uvedla banka.

Reklama

Objem poskytnutých úvěrů klientům Raiffeisenbank loni meziročně stoupl o třetinu na 350 miliard korun. Přijaté vklady od klientů vzrostly o 16,5 procenta na 490 miliard korun. Výrazný nárůst úvěrů i vkladů ovlivnila fúze s Equa bank.

„Po téměř dvouleté usilovné práci jsme v listopadu loňského roku přivítali v Raiffeisenbank všech 500 tisíc klientů bývalé Equa bank, jejíž akvizici jsme oznámili počátkem roku 2021. Prošli jsme procesem, který nemá v historii banky z hlediska náročnosti obdoby,” uvedl ředitel banky Igor Vida.

Provozní výnosy banky vzrostly o 51,9 procenta na 18,49 miliardy korun. V meziročním srovnání výsledků banky má pozitivní dopad fúze s Equa bank. Čisté úrokové výnosy stouply o 85,4 procenta na 14,18 miliardy korun. Nárůst způsobil zejména pohyb tržních sazeb, které v průběhu roku rostly v reakci na kroky centrální banky. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 28,2 procenta na 4,53 miliardy korun.

Růst přijatých vkladů táhly zvyšující se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, zejména u domácností. U firem nastal největší nárůst u termínovaných vkladů.

Provozní náklady devět miliard korun se v meziročním srovnání zvýšily o 40,6 procenta. Také tento nárůst způsobila především fúze s Equa bank.

Reklama

Windfall tax banku nemine

Raiffeisenbank patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týká se jí proto daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International. Její zisk v loňském roce vzrostl o více než 160 procent na 3,63 miliardy eur (zhruba 86 miliard korun), oznámila v úterý. K růstu zisku přispěly především aktivity v Rusku a vyšší provozní příjmy, napsala agentura APA.

Výrazné zisky hlásí i další banky v tuzemsku

Zisky loni výrazně rostly také ostatním bankám. Například Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v roce 2022 čistý zisk 8,22 miliardy korun (341 milionů eur), což představuje meziroční nárůst o 21 procent. Trinity Bank zaznamenala loni nejlepší hospodářské výsledky ve své historii – vydělala jednu miliardu korun před zdaněním, což je oproti roku 2021 nárůst o 400 procent. Přesná hodnota zisku bude známa po auditu hospodaření banky.  

Pozn. red.: Největší podílník v Trinity Bank Radomír Lapčík je zároveň investorem byznysového portálu Newstream.cz.

Česká národní banka, ilustrační foto

ČNB varuje před podvodníky. Ohroženi jsou všichni lidé s platebními kartami

Centrální banka upozorňuje, že hrozí zvýšená aktivita podvodníků, kteří zneužívají citlivé údaje a přístupy k platebním kartám nebo do internetového bankovnictví.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Ticho před bouří? Češi své dluhy splácí zodpovědně, experti se ale obávají příštího roku

Ticho před bouří? Češi své dluhy splácí zodpovědně, experti se ale obávají příštího roku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme