Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Raiffeisenbank loni stoupl zisk o desítky procent, pomohla fúze s Equa bank

Raiffeisenbank loni stoupl zisk o desítky procent, pomohla fúze s Equa bank
ČTK
 ČTK

Raiffeisenbank v ČR v roce 2022 meziročně stoupl čistý zisk o 61 procent na 7,54 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 18 procent na 601 miliard korun, uvedla banka.

Reklama

Objem poskytnutých úvěrů klientům Raiffeisenbank loni meziročně stoupl o třetinu na 350 miliard korun. Přijaté vklady od klientů vzrostly o 16,5 procenta na 490 miliard korun. Výrazný nárůst úvěrů i vkladů ovlivnila fúze s Equa bank.

„Po téměř dvouleté usilovné práci jsme v listopadu loňského roku přivítali v Raiffeisenbank všech 500 tisíc klientů bývalé Equa bank, jejíž akvizici jsme oznámili počátkem roku 2021. Prošli jsme procesem, který nemá v historii banky z hlediska náročnosti obdoby,” uvedl ředitel banky Igor Vida.

Provozní výnosy banky vzrostly o 51,9 procenta na 18,49 miliardy korun. V meziročním srovnání výsledků banky má pozitivní dopad fúze s Equa bank. Čisté úrokové výnosy stouply o 85,4 procenta na 14,18 miliardy korun. Nárůst způsobil zejména pohyb tržních sazeb, které v průběhu roku rostly v reakci na kroky centrální banky. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 28,2 procenta na 4,53 miliardy korun.

Růst přijatých vkladů táhly zvyšující se zůstatky na spořicích účtech a termínovaných vkladech, zejména u domácností. U firem nastal největší nárůst u termínovaných vkladů.

Reklama

Provozní náklady devět miliard korun se v meziročním srovnání zvýšily o 40,6 procenta. Také tento nárůst způsobila především fúze s Equa bank.

Windfall tax banku nemine

Raiffeisenbank patří mezi největší bankovní domy v Česku. Týká se jí proto daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.

Raiffeisenbank poskytuje v ČR bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International. Její zisk v loňském roce vzrostl o více než 160 procent na 3,63 miliardy eur (zhruba 86 miliard korun), oznámila v úterý. K růstu zisku přispěly především aktivity v Rusku a vyšší provozní příjmy, napsala agentura APA.

Výrazné zisky hlásí i další banky v tuzemsku

Zisky loni výrazně rostly také ostatním bankám. Například Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v roce 2022 čistý zisk 8,22 miliardy korun (341 milionů eur), což představuje meziroční nárůst o 21 procent. Trinity Bank zaznamenala loni nejlepší hospodářské výsledky ve své historii – vydělala jednu miliardu korun před zdaněním, což je oproti roku 2021 nárůst o 400 procent. Přesná hodnota zisku bude známa po auditu hospodaření banky.  

Pozn. red.: Největší podílník v Trinity Bank Radomír Lapčík je zároveň investorem byznysového portálu Newstream.cz.

Česká národní banka, ilustrační foto

ČNB varuje před podvodníky. Ohroženi jsou všichni lidé s platebními kartami

Centrální banka upozorňuje, že hrozí zvýšená aktivita podvodníků, kteří zneužívají citlivé údaje a přístupy k platebním kartám nebo do internetového bankovnictví.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme