Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Průzkum: Ukrajinci jsou pro Čechy přítěží. Maďaři si zase myslí, že za válku může Západ

Češi v rámci V4 nejméně podporují vstup Ukrajiny do EU
ČTK
 ČTK

Rychlý vstup Ukrajiny do Evropské unie má ze čtyř zemí visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko,Polsko a Slovensko) nejnižší podporu v Česku. V ČR si zároveň největší podíl obyvatel ze zemí V4 myslí, že ukrajinští uprchlíci představují pro jejich zemi zátěž. Vyplývá to z analýzy bratislavského nevládního Institutu pro veřejné otázky (IVO) na základě průzkumů z konce loňska, jejíž výsledky IVO představil novinářům.

Reklama

Jen 26 procent Čechů bylo nakloněno rychlému přijetí Ukrajiny do EU, stejný názor má 29 procent Maďarů, 31 procent Slováků, ale až 64 procent obyvatel Polska. Rozhovory o svém přistoupení k EU zahájil Kyjev tento týden.

Za zátěž pro svou zemi považuje ukrajinské uprchlíky většina obyvatel zemí V4. Tento postoj zastávají hlavně Češi (69 procent respondentů). Přístup vlastní vlády k ukrajinsko-ruskému konfliktu měl nejnižší podporu v České republice (34 procent obyvatel), ve zbylých třech zemích V4 podpora národních kabinetů v této záležitosti dosáhla těsné většiny obyvatel.

Donald Trump

Tlak na Moskvu i Kyjev. Donald Trump přichází s plánem na ukončení války

Plán dvojice důležitých poradců Donalda Trumpa na ukončení bojů na Ukrajině počítá s vytvořením tlaku na Kyjev i na Moskvu. Ukrajinu by Washington varoval, že další americké zbraně dostane, jen když přistoupí na mírové rozhovory. Rusko zase, že pokud odmítne vyjednávat, zvýší USA svou podporu napadené zemi, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Ze zemí V4 Maďarsko a Slovensko vystupují proti západním dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Reklama

Kdo může za válku?

Jen v Česku a v Polsku si většina lidí myslí, že za konflikt na Ukrajině nese odpovědnost Rusko. V Maďarsku tento názor zastává 40 procent a na Slovensku 42 procent obyvatel; v těchto dvou zemích připisují zhruba tři z deseti obyvatel vinu za válku Západu, který podle nich Rusko provokoval.

Obyvatelé V4 se liší také ve vnímání členství v EU. Za dobrou věc ho považuje jen 42 procent Čechů, ale až 65 obyvatel Maďarska. „Je jistým paradoxem, že právě polská a maďarská veřejnost, tedy občané zemí, jejichž politická reprezentace měla v minulých letech s EU komplikované vztahy, častěji hodnotí členství EU pozitivně,“ uvedl IVO.

Trump s „morálkou pouličního kocoura“ takřka nepřetržitě lhal, přesto večer zvládl lépe než křehký Biden

Trump v první předvolební debatě mnohokrát zalhal a manipuloval. Potvrdil tak, že je nebezpečím pro demokracii a právní stát. Tento obrázek však zakrylo vystoupení prezidenta Bidena, na kterého nyní sílí tlak kvůli vysokému věku. Pochybnosti se mu rozptýlit nepodařilo.

Přečíst článek

Rozdíly jsou také v názorech na členství v NATO; nejvyšší podporu má v Polsku, naopak nejnižší na Slovensku. S výjimkou Maďarska má ve zbylých státech většina obyvatel spolupráci ve V4 za smysluplnou a důležitou.

Výzkum byl proveden loni v listopadu a prosinci. V každé ze zemí V4 bylo osloveno nejméně 1000 obyvatel starších 18 let, jejichž výběr odpovídal složení populace.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Premiéři zemí V4 - Robert Fico, Donald Tusk, Petr Fiala, Viktor Orbán

V4 žije. Premiéři našli shodu v pomoci Ukrajině. Důležitá regionální instituce, zdůraznil Fico

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme