Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Polsko musí platit. Česká žaloba na těžbu v dole Turów uspěla

Okolí polského dolu Turów
ČTK
 ČTK

Soudní dvůr Evropské unie potvrdil povinnost Polska zaplatit pokutu za nelegální těžbu ve hnědouhelném dole Turów od září 2021 do února 2022. Soud ve dvou rozsudcích potvrdil, že Evropská komise postupovala správně, když pokuty, které v minulosti soud Varšavě uložil, strhla z polských splátek z evropských fondů.

Reklama

Česká republika podala proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru v únoru 2021. Tvrdila, že rozšíření a prodloužení těžby hnědého uhlí v dole Turów porušuje unijní právo. Soud následně Varšavě nařídil, aby činnost dolu na hranicích s Českem zastavila. Když Polsko toto rozhodnutí ignorovalo, rozhodl 20. září 2021 o pokutě zhruba 12,3 milionů korun denně, dokud Polsko žádosti nevyhoví.

Hnědouhelný polský důl Turów

Dohoda o Turówu je nedostatečná. Odporuje tuzemským i EU zákonům, míní experti

Jednání o podmínkách dohody o řešení vlivů těžby v polském hnědouhelném dole Turów musí podle expertní organizace Frank Bold pokračovat. Podle ní nynější dohoda s Polskem nezaručuje ochranu českého území před ztrátou vody a poškozením těžbou a chybí i aktualizovaný hydrogeologický model.

Přečíst článek

"Dne 3. února 2022 uzavřelo Polsko s Českou republikou dohodu o smírném řešení, a v důsledku toho byla věc vyškrtnuta z rejstříku Soudního dvora. Polsko částky dlužné z titulu penále nezaplatilo. Z tohoto důvodu jej Evropská komise v pěti po sobě následujících rozhodnutích informovala, že započte dluh proti různým pohledávkám Polska vůči Evropské unii," uvedl soud ve svém tiskovém prohlášení. "Výše takto vymožené hlavní částky činí 68,5 milionů eur za období od 20. září 2021 do 3. února 2022," dodal.

Penále se platí

Polsko navrhlo, aby soud rozhodnutí o započtení zrušil. Opíralo se zejména o dohodu o smírném řešení, která podle něj vedla k tomu, že finanční důsledky opatření nařízených Soudním dvorem se zpětnou účinností zanikly.

Reklama

"Tribunál má za to, že denní penále nabíhalo ode dne 20. září 2021 do vyškrtnutí věci z rejstříku Soudního dvora, ke kterému došlo dne 4. února 2022. Vyškrtnutí tedy nezbavuje Polsko povinnosti zaplatit částku dlužnou z titulu penále. V opačném případě by nebylo dosaženo účelu penále, kterým je zajistit účinné uplatňování unijního práva," dodal Soudní dvůr EU ve svém rozhodnutí.

"Rozsudek ve sporu Polska s Evropskou komisí ve věci neplacení sankcí podtrhuje skutečnost, že Polsko dlouhodobě odmítá převzít odpovědnost za škody způsobené nelegální těžbou," komentovala verdikt Petra Pintera, právnička firmy Frank Bold, která se kauze dlouhodobě věnuje. "Soudní dvůr EU ukázal, že evropské právo platí pro všechny státy stejně a Polsko musí dostát své povinnosti uhradit sankce," dodala.

důl Turów
video

Brusel versus Varšava. Tresty, které soud Evropské unie uložil kvůli Turówu, odporují polské ústavě

Finanční tresty, jež Polsku v souvislosti s pokračováním těžby v dole Turów nedaleko hranic s Českem a s fungováním disciplinární komory polského nejvyššího soudu uložil Soudní dvůr EU, jsou v rozporu s polskou ústavou - k takovému závěru nyní dospěl polský ústavní soud. Jeho verdikt podle agentury Reuters zostřuje letité spory mezi Evropskou komisí a Varšavou.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme