Reklama

Turów - informace o tématu

Polský důl Turow

A zase ten Turów. Ekologové v Bruselu napadli česko-polskou dohodu

Ekologické organizace Greenpeace a Bund Sachsen a Sousedský spolek Uhelná podaly stížnost k Evropské komisi kvůli česko-polské dohodě o dolu Turów. Dohoda nevyřešila negativní dopady pokračující těžby uhlí, uvedly dnes Greenpeace a expertní organizace Frank Bold v tiskové zprávě. Podle stěžovatelů vlivem provozu dolu nadále vznikají škody na životním prostředí a dohoda brání podat žalobu k Soudnímu dvoru EU.

Přečíst článek

GALERIE: Podívejte se, jak vypadá polský důl Turów, kterému vláda ustoupila za miliardu korun

Přečíst článek
Hnědouhelný důl Turów

Česko trvá na úhradě desítek milionů eur za škody způsobené těžbou v dole Turów

Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Polsko nabídlo 40 milionů eur. Návrh předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) pro informaci ve středu vládě. Spor s polskou stranou trvá také v požadavku na desetiletou délku soudního dohledu, doplnila Hubáčková.

Přečíst článek
Hnědouhelný polský důl Turów

Lukáš Kovanda: Proč Polsko nezavře důl Turów? Vyplácí se mu, i s pokutou

Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.  

Přečíst článek
důl Turów

Soud: Polsko bude platit půl milionu eur denně, dokud neukončí provoz dolu Turów

Polský hnědouhelný důl Turów na polsko-českých hranicích už nějakou dobu vzbuzuje vášně na všechny strany. Zejména potom, co Varšava neuposlechla jarního příkazu z Bruselu, aby práce v dole skončily. Soudní dvůr Evropské unie se sídlem v Lucemburku teď za neuposlechnutí Polsku vyměřil pokutu ve výši 500 tisíc eur za každý den provozu dolu.

Přečíst článek
Reklama

News box

Nejméně tři děti a tři dospělí přišli o život při střeleckém útoku na křesťanské škole v americkém městě Nashville, oznámila místní policie. Ze spáchání útoku podezírá mladou ženu, kterou na místě zastřelila, informují světové zpravodajské agentury. Policejní mluvčí Don Aaron uvedl, že útočnice byla ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami a pistolí.
Maďarský parlament ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Poslanci mají ještě jednat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odloží kontroverzní plánovanou reformu justice 👨‍⚖️ o několik týdnů, oznámila koaliční strana Židovská síla. Věc se podle ní bude řešit až na dalším zasedání parlamentu po židovském svátku pesach. Justiční reforma, která by vládní koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila přehlasovat soudní rozhodnutí prostou parlamentní většinou, vyvolává v Izraeli již několik týdnů masové protesty.

Ceny ropy 🛢 na začátku týdne rostou o zhruba dvě procenta. Severomořská ropa Brent kolem 17:30 SELČ přidávala zhruba 1,8 procenta na zhruba 76,30 dolarů za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst o 2,2 procenta a byla lehce pod 70,80 dolaru za barel.

Bezpečnostní agentuře Securitas ČR 👮 v loňském roce stoupl čistý zisk i tržby. Společnost loni utržila 1,614 miliardy korun, což bylo o 8,8 procenta víc než v roce 2021. Čistý zisk firmy stoupl meziročně o více než 11 procent na téměř 50 milionů Kč. Securitas ČR je součástí mezinárodní skupiny Securitas AB se sídlem ve Švédsku, která má přes 1300 poboček ve 47 zemích světa.
Evropská banka pro obnovu a rozvoj poskytne skupině členských zemí Evropské unie včetně České republiky 1️⃣,1️⃣ miliardy eur (26 miliard korun). Chce jim pomoci zlepšit udržitelnost a minimalizovat dopady na životní prostředí 🏞, aby tak dosáhly svého plného zeleného potenciálu. 
Schodek hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) bude letos podle místopředsedy správní rady pojišťovny Miroslava Kalouska (TOP 09) zřejmě asi o miliardu lepší než plánovaný. Ukazují to podle něj data o hospodaření VZP za první dva měsíce roku. Očekává saldo 4,6 miliardy korun. Celkově mají být výdaje systému veřejného zdravotního pojištění 4️⃣7️⃣1️⃣ miliard korun.

V Německu zažívá rekordní časy kempování ⛺. Počet přenocování v německých kempech loni vzrostl o 22 procent zhruba na 4️⃣0️⃣ milionů, což je více než kdykoli předtím. O dovolenou blíž přírodě je větší zájem, obytné vozy lidé mají ještě z časů pandemie. 

Německo plánuje koupit až2️⃣8️⃣ samohybných houfnic, aby doplnilo mezery ve výzbroji armády poté, co tyto systémy poslalo loni na Ukrajinu. Těžká vojenská technika jako třeba houfnice, o níž mnozí odborníci dříve říkali, že patří do minulosti, zažívá během války na Ukrajině velký návrat.
Britský princ Harry se nečekaně dostavil k londýnskému vrchnímu soudu, informovala agentura Reuters. Ten se začal zabývat žalobou, kterou na vydavatele bulvárního listu Daily Mail společně s ním podali i zpěvák Elton John a další celebrity kvůli narušování soukromí a údajným odposlechům. Vydavatelství Associated Newspapers obvinění odmítá.
Reklama
Reklama
Doporučujeme