Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Palmový olej přišel o titul nejlevnějšího rostlinného oleje

Palmový olej už není nejlevnějším rostlinným olejem
ČTK
 ČTK

Palmový olej přišel o pozici nejlevnějšího jedlého oleje na světě. Jeho produkce u největších pěstitelů klesá a zvýšila se nabídka alternativních olejů, uvedla agentura Bloomberg. Palmový olej, který je také nejoblíbenějším rostlinným olejem na světě, byl ještě v listopadu 2022 levnější o 782 dolarů (17 650 korun) za tunu než olej sójový. V současnosti je naopak draží.

Na rozdíl od sóji, slunečnice a řepky se palma sklízí celoročně a potřebuje méně plochy k produkci stejného množství oleje než konkurenční plodiny. To znamená, že je obvykle i levnější.

Palmové plantáže v Indonésii a v Malajsii, které se na globální nabídce podílejí 85 procenty, se potýkají s problémy. Drobní pěstitelé se zdráhají kácet stárnoucí stromy a nahradit je novými, protože může trvat čtyři až pět let, než nové stromy začnou plodit. U sóji toto období trvá šest měsíců.

Ceny rostou

Ceny palmového oleje letos vzrostly o deset procent, zatímco ceny sójového oleje zhruba o devět procent klesly, a to kvůli lepším vyhlídkám úrody v zemích, jako jsou Spojené státy. Je však nepravděpodobné, že by v blízkém a střednědobém horizontu přišla nějaká strukturální změna ve využití olejů kvůli jedinečným vlastnostem oleje palmového, které jej činí atraktivní pro mnoho odvětví.

Palmový olej je komoditou, která se dá najít prakticky ve všem, od pizzy a zmrzliny až po šampon a rtěnku. Jako přísadu ho používají také výrobci krmiv, některé země pak zpracovávají palmu na biopaliva.

Největším dovozcem palmového oleje na světě je Indie. Není ale pravděpodobné, že by důležití odběratelé v Indii, jako jsou výrobci sušenek nebo restaurace a hotely, začali okamžitě hledat náhradu. Část spotřeby palmového oleje v domácnostech se ale může přesunout ke konkurenčním olejům, uvedl viceprezident společnosti Patanjali Foods Ašíš Áčárja. Tato firma patří k největším dovozcům jedlého oleje v Indii.

Premiér Petr Fiala

Fiala se poplácal po zádech. Ceny potravin v Česku díky vládě výrazně zlevnily, uvedl

Ceny potravin v Česku nyní meziročně klesly zhruba o 3,8 procenta, snížily se nejvíc ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), uvedl premiér Petr Fiala na mezinárodním agrosalonu Země živitelka.

Přečíst článek

Kortizol je hormon, který potřebujeme naprosto nutně pro zdravé fungování těla

Biohacking: Kortizol je pro lidské tělo nezbytný, může však i pořádně potrápit

Kortizol je steroidní hormon, vylučovaný žlázami s vnitřní sekrecí, nadledvinkami. Je to párový orgán, „sedící“ na každé ledvině. Kortizol je hormon, který potřebujeme naprosto nutně pro zdravé fungování těla. Naše tělo je ale také náchylné mít kortizolu přebytek nebo i nedostatek.

Přečíst článek

Trendem dnešní doby je zdravá zmrzlina

Udržitelnost má své meze. Zmrzlinu do papíru nezabalíte, říká šéfka zmrzlinárny

Možná vám značka PINKO nic neříká, ale zmrzlinu tohoto benešovského výrobce jste dozajista už někdy jedli. Prodává se prakticky ve všech obchodních řetězcích pod jejich privátními značkami. Sladkému a studenému království už pět let vládne výkonná ředitelka Eva Pechová. Do vedení PINKA usedla po sedmnácti letech v logistické společnosti, kam nastoupila po jedenácti letech u značky Gorenje. Tři velké pracovní přestupy v životě a každý do zcela odlišného oboru. „Člověk má vyzkoušet všechno,“ říká na první pohled energická žena, která ví, co chce, i jak toho dosáhnout.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Špatná zpráva pro Čechy. Další vlna zdražování potravin je tu

Přečíst článek
Doporučujeme