Padlá Malina nezvládne tisícům lidí dodělat soláry, dodá jim ale díly

Reorganizační plán Maliny je téměř hotový. Firma ho brzy představí věřitelům. Instalaci solárních panelů a tepelných čerpadel u 2500 zakázek nezvládne dokončit, klientům by ale měla dodat potřebné komponenty.
Reorganizační plán padlého Energetického Holdingu Malina je téměř hotový, vedení podniku by ho mělo v příštích týdnech představit věřitelům. Malina plánuje dodat čekajícím klientům komponenty, instalaci zařízení si ale zákazníci už zřejmě budou muset zajistit jinde. Oproti původním smlouvám by si klienti měli podle odhadů připlatit desetitisíce korun navíc, uvedl to člen představenstva Maliny Lukáš Uhl. Podnik dosud nedokončil zhruba 2500 zakázek.
Energetický Holding Malina loni na jaře přiznal problémy se zajištěním zakázek. Vedení společnosti proto podalo návrh na insolvenci, v němž uvedlo závazky za zhruba 1,4 miliardy korun. Reorganizační plán musí schválit věřitelé podniku, jejich schůze by se měla konat zřejmě někdy v závěru jara.
Čínská společnost GoodHao, která by se mohla stát novým investorem padlého Energetického holdingu Malina, připravuje nabídku i pro zákazníky další zkrachovalé společnosti zabývající se fotovoltaikou Alpha Solar. Firma by mohla klientům dodat technologie. Chce tím posílit svou pozici při expanzi na český trh, v příštím roce plánuje spustit v tuzemsku přímý prodej. Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems z Brna je od podzimu v insolvenci, dluží přinejmenším miliony korun.
Padlé solárníky chce zachránit čínský investor. GoodHao chystá nabídku pro Malinu i Alpha Solar
Zprávy z firem
Podle Uhla zatím nebylo dokončeno 1900 zakázek na fotovoltaiku a dalších asi 600 na tepelná čerpadla. Uhl tvrdí, že čísla budou ve skutečnosti mírně nižší, protože část zákazníků už nečekala na dokončení insolvenčního řízení a odstoupila od smlouvy. U další části pak Malina podle Uhla pokračuje v dokončování zakázek, jde to však zatím pomalu.
Scénář z dodavatele investor neprošel
Nyní vedení firmy dokončuje plán, podle něhož by Malina dodala zbývajícím klientům komponenty na jejich zařízení za výhodnější cenu a následně doporučila seznam instalačních firem pro sestavení elektráren nebo čerpadel. Zákazníci by si pak měli instalaci zajistit podle svého výběru.
Podle Uhla to pro ně bude oproti původním smlouvám i kvůli inflaci a dalšímu navyšování nákladů znamenat navýšení konečné ceny o zhruba 60 až 80 tisíc korun. Samotný holding se do instalací takového množství zakázek podle Uhla příliš pouštět nechce, protože na to nemá dostatečné kapacity a trvalo by to dlouho.
Komponenty bude Malina nakupovat zřejmě od čínské společnosti GoodHao. Tak se přitom měla původně stát novým investorem holdingu. Její nabídka počítala s tím, že Malina čínské firmě zaplatí za dodávky zboží 80 procent ceny, zbylou část pak GoodHao vymění za podíl ve firmě. Okamžitý vstup nového investora do firmy během pokračujícího insolvenčního řízení však podle Uhla neprošel přes pravidla insolvenčního soudu.
Spolu s insolvenčním řízením pokračuje také spor Maliny se společnosti Misura IT podnikatelky Libuše Barkové, která část loňského roku pomáhala Malině s krizovým řízením. Malina podala na Misuru žalobu, v níž se domáhá vrácení zadrženého kancelářského majetku v hodnotě jednotek milionů korun. Misura tuto žalobu odmítla, podle ní firmy nebyla dosud schopna potvrdit, že věci, které chce vydat, jsou opravdu jejím majetkem. „Energetický Holding Malina nám navíc dosud neuhradil nic z toho, co je povinen nám zaplatit,“ řekla Barková.
Dodavatel solárních elektráren Alpha Solar systems z Brna je v insolvenci, dluží nejméně miliony korun. Uvedly to Hospodářské noviny, podle nichž jsou kontakty na webu firmy nefunkční a majitel společnosti Petr Nečas nereaguje. Insolvenční návrh na Alpha Solar systems podala firma Dratel, která jí dodávala materiál, školila dělníky a sama i některé elektrárny klientům Alpha Solar systems instalovala. Podle informací Dratelu v insolvenčním rejstříku vybrala Alpha Solar systems od klientů zálohy v řádu desítek milionů korun.
Scénář Malina opět v akci. Dodavatel solárů Alpha Solar systems skončil v insolvenci
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.