Obyčejná práce: Školám vládnou tělocvikáři, říká učitel
Dětem a pedagogům odstartoval školní rok. Zatím má být standardní, jen ministerstvo školství se na podzim chystá představit zásadní reformu, která by v horizontu deseti let výrazně proměnila stávající strukturu vzdělávacího systému.
„Od covidové uzavírky škol již uplynuly téměř čtyři roky, ale školství se z toho stále nevzpamatovalo,” říká David, který začíná svou patnáctou vyučovací sezonu v jedné ze škol v Mladé Boleslavi. A začíná přemýšlet o jiných možnostech uplatnění, na které by při svém geografickém vzdělání mohl dosáhnout.
Význam svého předmětu v rámci školních osnov příliš nepřeceňuje. „Snažím se dělat hodiny zeměpisu zábavné, ale stejně jsem v nakonec rád, že se děti naučí pracovat s mapami a orientovat se v nich. Aby tohle celý ročník zvládl, je moje zásadní ambice,” prozrazuje.
Eva Čerešňáková, autorka, moderátorka, bývalá modelka a Česká vicemiss v pořadu VIP Eva Talks na Newstream TV zpovídá české celebrity. Pozvání do studia tentokrát přijal spisovatel Michal Viewegh.Psaním se stále uživím, ale poptávka po beletrii výrazně klesá, říká Michal Viewegh
Newstream TV
Jeho náhled na učení zásadně změnila covidová doba a vynucená online výuka. Covid změnil i rodiče. Výrazně totiž přibylo těch, kteří by pro děti chtěli domácí výuku. „Nechci sahat některým rodičům do svědomí, ale když nemuseli děti vodit do a ze školy, tak jim to vyhovovalo. Ubylo jim starostí s logistikou, ale na domácí přípravu se kašlalo. Ty mezery ve vzdělání už některé děti do konce základky ani nedoženou,” stýská si učitel.
V zeměpisu to není až takový zásadní problém, přiznává. „Koho geografie nebaví, tak to stejně zapomene. V budoucnosti bude potřebovat stejně jen internetové katalogy cestovních kanceláří. Koho zeměpis baví, tak tomu škola slouží jako odrazový můstek k samostudiu, které v současnosti skýtá nekonečné možnosti. Jak díky internetu, tak různým naučným pořadům v televizích,” popisuje David současnou situaci.
V roce 2010 začal budovat mládežnický fotbalový klub Dukla Jižní Město. Z původně téměř rodinné záležitosti se po čtrnácti letech stala sportovní základna pro čtyři stovky dětí v různých věkových kategoriích. Obyčejná práce: Učím děti milovat sport, říká fotbalový trenér Petr Sýkora
Enjoy
Absence školní docházky způsobená pandemií se však projevuje zejména v hlavních předmětech, tedy matematice a češtině. „Tam mezery v základních znalostech způsobují obrovské škody, brzdí celou třídu, a hlavně, když v těchto předmětech dětem chybí základy, tak nemají své vzdělání doslova na čem stavět,” dodává David s tím, že rodiče pak viní školu, že děti nic nenaučila, ale problém je i na jejich straně, protože například procvičování násobilky nebo vyjmenovaných slov by měl se svým dítětem zvládnout každý rodič.
Manažerské ambice v oblasti školství David nemá. „To nechávám jiným. Na ředitelské pozice se ve školách významně prosazují učitelé tělocviku,“ uzavírá s tím, že důvod v jejich nátuře. „Jsou to sportovci z tělovýchovné fakulty, kteří jdou za kariérním úspěchem i v zaměstnání, tělocvik je od jiných předmětů specifický. Ti co vyučují zásadnější předměty jsou na ředitelské posty mnohdy příliš hloubaví a zdrženliví,” říká učitel zeměpisu.
Profese autobusáka nevymře. O tom je přesvědčený Jiří Janíček, který busy pražské MHD řídí již patnáctým rokem. „Nemohl jsem sehnat práci a nabídka pražského Dopravního podniku mě oslovila. Udělal jsem si řidičák, složil testy a zkoušky a nastoupil. Toho rozhodnutí vůbec nelituju,“ říká řidič z povolání.Obyčejná práce: Praha má špičkovou městskou dopravu, říká autobusák
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.