Obyčejná práce: Školám vládnou tělocvikáři, říká učitel

Dětem a pedagogům odstartoval školní rok. Zatím má být standardní, jen ministerstvo školství se na podzim chystá představit zásadní reformu, která by v horizontu deseti let výrazně proměnila stávající strukturu vzdělávacího systému.
„Od covidové uzavírky škol již uplynuly téměř čtyři roky, ale školství se z toho stále nevzpamatovalo,” říká David, který začíná svou patnáctou vyučovací sezonu v jedné ze škol v Mladé Boleslavi. A začíná přemýšlet o jiných možnostech uplatnění, na které by při svém geografickém vzdělání mohl dosáhnout.
Význam svého předmětu v rámci školních osnov příliš nepřeceňuje. „Snažím se dělat hodiny zeměpisu zábavné, ale stejně jsem v nakonec rád, že se děti naučí pracovat s mapami a orientovat se v nich. Aby tohle celý ročník zvládl, je moje zásadní ambice,” prozrazuje.

Psaním se stále uživím, ale poptávka po beletrii výrazně klesá, říká Michal Viewegh
Newstream TVEva Čerešňáková, autorka, moderátorka, bývalá modelka a Česká vicemiss v pořadu VIP Eva Talks na Newstream TV zpovídá české celebrity. Pozvání do studia tentokrát přijal spisovatel Michal Viewegh.
Jeho náhled na učení zásadně změnila covidová doba a vynucená online výuka. Covid změnil i rodiče. Výrazně totiž přibylo těch, kteří by pro děti chtěli domácí výuku. „Nechci sahat některým rodičům do svědomí, ale když nemuseli děti vodit do a ze školy, tak jim to vyhovovalo. Ubylo jim starostí s logistikou, ale na domácí přípravu se kašlalo. Ty mezery ve vzdělání už některé děti do konce základky ani nedoženou,” stýská si učitel.
V zeměpisu to není až takový zásadní problém, přiznává. „Koho geografie nebaví, tak to stejně zapomene. V budoucnosti bude potřebovat stejně jen internetové katalogy cestovních kanceláří. Koho zeměpis baví, tak tomu škola slouží jako odrazový můstek k samostudiu, které v současnosti skýtá nekonečné možnosti. Jak díky internetu, tak různým naučným pořadům v televizích,” popisuje David současnou situaci.

Obyčejná práce: Učím děti milovat sport, říká fotbalový trenér Petr Sýkora
EnjoyV roce 2010 začal budovat mládežnický fotbalový klub Dukla Jižní Město. Z původně téměř rodinné záležitosti se po čtrnácti letech stala sportovní základna pro čtyři stovky dětí v různých věkových kategoriích.
Absence školní docházky způsobená pandemií se však projevuje zejména v hlavních předmětech, tedy matematice a češtině. „Tam mezery v základních znalostech způsobují obrovské škody, brzdí celou třídu, a hlavně, když v těchto předmětech dětem chybí základy, tak nemají své vzdělání doslova na čem stavět,” dodává David s tím, že rodiče pak viní školu, že děti nic nenaučila, ale problém je i na jejich straně, protože například procvičování násobilky nebo vyjmenovaných slov by měl se svým dítětem zvládnout každý rodič.
Manažerské ambice v oblasti školství David nemá. „To nechávám jiným. Na ředitelské pozice se ve školách významně prosazují učitelé tělocviku,“ uzavírá s tím, že důvod v jejich nátuře. „Jsou to sportovci z tělovýchovné fakulty, kteří jdou za kariérním úspěchem i v zaměstnání, tělocvik je od jiných předmětů specifický. Ti co vyučují zásadnější předměty jsou na ředitelské posty mnohdy příliš hloubaví a zdrženliví,” říká učitel zeměpisu.

Obyčejná práce: Praha má špičkovou městskou dopravu, říká autobusák
Zprávy z firemProfese autobusáka nevymře. O tom je přesvědčený Jiří Janíček, který busy pražské MHD řídí již patnáctým rokem. „Nemohl jsem sehnat práci a nabídka pražského Dopravního podniku mě oslovila. Udělal jsem si řidičák, složil testy a zkoušky a nastoupil. Toho rozhodnutí vůbec nelituju,“ říká řidič z povolání.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.