Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nástupce Gazpromu Germania dostane injekci šest miliard. Musí ale prodat byznys v ČR i jinde

Logo společnosti Gazprom Germania na sídle firmy v Berlíně
ČTK / AP
 ČTK

Evropská komise (EK) schválila německé vládě pomoc bývalé dceřiné společnosti ruského energetického koncernu Gazprom. Německý podnik dříve známý jako Gazprom Germania nyní pod názvem Securing Energy for Europe (Sefe) obdrží od Berlína přes šest miliard eur (145 miliard korun). Firma se kvůli válce na Ukrajině a přerušení dodávek ruského plynu dostala do hluboké ztráty.

„Konkrétně Evropská komise schválila, že spolková vláda vloží do společnosti 6,3 miliardy eur dodatečného vlastního kapitálu," uvedlo německé ministerstvo hospodářství. To zároveň potvrdilo, že opatření bylo nezbytné pro zajištění bezpečnosti dodávek energií v Německu.

Gazprom

Polsko a Německo zestátní podíly ve firmách napojených na Gazprom

Polská vláda převezme polská aktiva ruské plynárenské společnosti Gazprom. Jde o podíl ve společnosti EuRoPol Gaz, což je vlastník polské části plynovodu Jamal-Evropa, významné části přepravní soustavy zemního plynu v Polsku. Na svém webu to dnes uvedl polský deník Rzeczpospolita a zprávu posléze potvrdila polská vláda. Krátce nato oznámila německá vláda, že zestátní bývalou dceřinou společnost Gazpromu, informovala agentura DPA.

Přečíst článek

Společnost Sefe působí ve všech sektorech energetického trhu v Německu. Má 14procentní podíl na trhu dodávek plynu v zemi a působí i v dalších členských státech.

EK vládní pomoc schválila s podmínkami. Německo, které ve firmě od poloviny listopadu po schválení komisí drží 100procentní podíl, aby zajistilo bezpečnost dodávek plynu pro německou ekonomiku, má předložit do konce příštího roku plán, jak z firmy vystoupí. Výrazně má svůj podíl v ní snížit nejpozději do konce roku 2028. Německo také muselo slíbit, že Sefe prodá své podniky v České republice, na Slovensku, ve Švýcarsku, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a v Mexiku.

Pohled na jadernou elektrárnu RWE Emsland v Lingenu v západním Německu

Další arbitráž proti Gazpromu. Peníze za nedodaný plyn chce i RWE

Německý energetický koncern RWE zahájil kvůli nedodání zemního plynu arbitrážní řízení proti ruské společnosti Gazprom. Deníku Handelsblatt to řekl mluvčí podniku. RWE přitom není v Německu první, kdo se za omezení dodávek ruského plynu snaží od Gazpromu domoci odškodného. Na konci listopadu oznámila společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského zemního plynu do Německa, že proti Gazpromu zahájila arbitrážní řízení.

Přečíst článek

Nord Stream 1

Gazprom škrtí Evropu na plynu. I tak má rekordní zisky

Ruská plynárenská společnost Gazprom za první pololetí více než zdvojnásobila zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) na 3,05 bilionu rublů (1,3 bilionu korun). Firma také uvedla, že průměrná vývozní cena plynu se zvýšila více než 3,5krát. Gazprom byl donedávna klíčovým dodavatelem plynu do Evropské unie, kvůli napadení Ukrajiny ale unie začala jeho plyn odmítat.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Doporučujeme