Na brigádu již od čtrnácti. Prázdninová novinka bude pro žáky základek platit od června

Letní brigády budou nově dostupné i pro čtrnáctileté děti, které ještě nemají ukončené základní vzdělání. Změnu přináší novela zákoníku práce, která sníží věkovou hranici pro možnost pracovat. Nová pravidla by měla začít platit od 1. června 2025. Pro mladistvé, stejně jako pro dospělé, v letošním roce činí minimální mzda 124,40 koruny za hodinu.
Doposud mohli v Česku pracovat pouze ti, kteří dokončili povinnou školní docházku, a nejdříve od 15 let. Výjimkou byly jen práce v oblasti umění, kultury, reklamy nebo sportu. „Novela přináší možnost nastoupit na brigádu už od 14 let, ovšem pouze během hlavních letních prázdnin a s maximálním pracovním úvazkem 35 hodin týdně, respektive sedm hodin denně. Patnáctiletí mají povoleno pracovat až osm hodin denně,“ říká Jana Jáčová ze společnosti UOL Účetnictví.
Když jí bylo 17, vyhrála populární televizní kuchařskou show MasterChef. Odmaturovala a zamířila do prestižní školy Le Cordon Bleu v Londýně. V anglické metropoli načas zůstala, sbírala zkušenosti v michelinské restauraci Story. Aktuálně se Kristína Nemčková pohybuje mezi filipínskou Manilou a japonským lyžařským střediskem Niseku. Prací v kuchyni si plní sny, ten největší si ale splní, až si otevře svůj vlastní podnik.
Šéfkuchařka Kristína Nemčková: Smažáku se všichni ve světě smáli. Nakonec se po něm zaprášilo
Enjoy
Pro mladistvé zaměstnance budou platit i další pravidla. Zakázána je práce přesčas, noční směny a práce mezi 20. a 22. hodinou, nesmí vykonávat práce uvedené ve vyhlášce o zakázaných pracích a pracovištích a platí pro ně přísnější pravidla týkající se pracovní doby a odpočinku. „Zaměstnanci mladší 15 let musí mít nepřetržitý odpočinek v délce alespoň 14 hodin během každých 24 hodin, zatímco patnáctiletí mají nárok na 12 hodin odpočinku,“ upozorňuje Anna Kevorkyan, ředitelka pracovního portálu JenPráce.cz.
V Česku pracuje 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody, uvedla ředitelka sekce zaměstnanosti ministerstva práce Kateřina Štěpánková. K nedělní půlnoci mělo v Česku podle údajů ministerstva vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z Ukrajiny.
V Česku pracuje 155 tisíc Ukrajinců. Odborná kvalifikace u některých zůstává nevyužita
Zprávy z firem
Podmínkou pro uzavření pracovní smlouvy, dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti bude nově písemný souhlas zákonného zástupce, například rodiče. „Tento souhlas nebude mít předepsanou formu, rodiče jej mohou napsat podle svého uvážení. Čtrnáctiletí brigádníci budou smět vykonávat pouze lehké práce zařazené do první kategorie podle zákona o ochraně veřejného zdraví, pokud jejich výkon není vázán na zvláštní právní předpisy,“ upřesňuje Jáčová.
Půjde například o práci táborových vedoucích, animátorů, sběr ovoce, pomocné práce v pohostinství, pomocné administrativní práce, doručování listovních zásilek a lehkých balíčků, prodej vstupenek, správu sociálních sítí, správu webových stránek, soukromé doučování nebo úklidové práce.
Čas prázdnin a s nimi spojených letních brigád se blíží. Volná místa v nabídce internetových portálů zatím ještě jsou. Zaměstnavatelé shání na letní provoz zejména brigádníky na pozice prodavače, pokladní, číšníky, servírky, pomoc do kuchyně, dělníky i pracovníky do administrativy. Nejlépe ohodnocené jsou tradičně pozice třídění balíků, balení a doplňování zboží nebo práce pokladní.
Nejvýnosnější letní brigáda? Hlídání dětí, psů a koček či programování
Zprávy z firem
„Posunutí věkové hranice umožní mladým lidem legálně získat první pracovní zkušenosti a přivydělat si během letních prázdnin. Zákonné umožnění práce v tomto věku přispívá k větší ochraně mladistvých a zároveň pomáhá odstranit neformální a neoficiální způsoby zaměstnávání. První kontakt s pracovním trhem může mladým lidem usnadnit budoucí volbu povolání, podpořit jejich samostatnost a finanční nezávislost a zároveň přinést zkušenosti, které využijí v dalším životě,“ komentuje novinku Kevorkyan.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.