Reklama

Musk úmyslně porušil dohodu, tvrdí právníci Twitteru. Jejich žalobě se šéf Tesly vysmál

Twitter
iStock
 ČTK

Právníci Twitteru považují zrušení dohody o jeho převzetí ze strany miliardáře Elona Muska za neplatné a nezákonné. Twitter se podle nich proti dohodě za 44 miliardy dolarů (přes bilion korun) neprovinil, jak tvrdí Musk.

Reklama

Podle právních zástupců Twitteru naopak on sám svým stažením vědomě a úmyslně dohodu porušil. Podle agentury Reuters to vyplývá z dopisu právníků Twitteru, který vznikl v neděli a v pondělí byl odeslán regulačním orgánům.

Twitter plánuje Muska žalovat, aby ho donutil dokončit dohodu, čemuž se ovšem miliardář v pondělí vysmál. Společnost podle zdrojů Reuters hodlá podat žalobu začátkem tohoto týdne v americkém státě Delaware, který může nařídit i dokončení převzetí firmy. Twitter v dopise také uvedl, že dohoda zůstává v platnosti a dodal, že podnikne kroky k jejímu uzavření.

Musk v pátek oznámil, že odstupuje od smlouvy o koupi Twitteru. Zdůvodnil to odkazem na svá dříve nepodložená tvrzení, že Twitter měl výrazně více falešných účtů, než je odhad společnosti, tedy necelých pět procent. Jeho právníci argumentovali mimo jiné tím, že Twitter nesplnil svou smluvní povinnost poskytnout Muskovi potřebný přístup k datům pro ověření čísel.

Elon Musk

Musk pohřbil nákup Twitteru. Akcionáři ho chtějí zažalovat

Miliardář Elon Musk ukončil smlouvu o koupi sociální sítě Twitter. Vyplývá to z oznámení americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Muskovi právníci zprávu dopisem oznámili představenstvu společnosti.

Přečíst článek

Akcie Twitteru v pondělí zakončily obchodování poklesem o 11,3 procenta na 32,65 dolaru, což je 40procentní sleva oproti Muskově nabídce 54,20 dolaru. Zároveň to byl největší denní procentní pokles za více než 14 měsíců.

Reklama

Twitter má v případě ukončení smlouvy nárok na jednu miliardu dolarů, kterou se Musk zavázal v tomto případě zaplatit. Analytik společnosti XTB Štěpán Hájek uvedl, že Twitter sice chce pokračovat v dohodě, ale nejrychlejším řešením se podle něho zdá Muskův miliardový poplatek za zrušení dohody. „I to by však mohlo být pro Twitter v konečném důsledku malé vítězství, jelikož jejich zisk za posledních 12 měsíců byl jen něco málo přes 300 milionů dolarů a rok předtím dokonce skončili ve ztrátě,” uvedl Hájek.

Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku asi 227 miliard dolarů (zhruba 5,5 bilionu korun).

Sociální síť Twitter - ilustrační foto

Twitter odepsal dvě miliardy dolarů ze své hodnoty. Za zrušenou dohodu čeká Muska bouřlivý soud

Akcie společnosti Twitter po oznámení nejbohatšího muže planety Elona Muska, že odstupuje od dohody o koupi sociální sítě, klesly před začátkem obchodování na americké burze o více než sedm procent. Tržní hodnota firmy se tak snížila o zhruba dvě miliardy dolarů (asi 48,5 miliardy korun) na asi 28 miliard dolarů. O dalším pohybu akcií bude rozhodovat soud, u kterého se akcionáři Twitteru budou domáhat naplnění dohody o prodeji firmy Muskovi za 44 miliard dolarů (asi bilion korun), uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

Mladý Elon Musk

Jak se stát milionářkou snadno a rychle. Muskova expřítelkyně prodala společné fotky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme