Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Metrostav loni vydělal přes miliardu

Stavební dělník
ČTK
 ČTK

Čistý zisk skupiny Metrostav v roce 2023 meziročně vzrostl o 29 procent na 1,1 miliardy korun. Vzrostly také její provozní výnosy, tedy příjmy pocházející z hlavní činnosti firmy, a to meziročně o 3,5 procenta na 51,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.

Reklama

Mezi významné projekty, na kterých členové skupiny Metrostav v loňském roce pracovaly, patří například výstavba trasy D pražského metra v úseku mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova, na které pracovala Subterra. Developerská dceřiná společnost Metrostav Development pak připravovala například bytový projekt Malešický háj.

Na některých větších projektech pak pracovala také divize Metrostav DIZ. Ta uzavírá za Metrostav řadu veřejných zakázek po roce 2022, kdy byl firmě Metrostav a.s. udělen zákaz na tři roky pracovat na veřejných zakázkách kvůli kauze spojené s uplácením bývalého politika Davida Ratha. Metrostav DIZ například loni pracoval na rekonstrukcích hlavního nádraží v Plzni, nemocnice v Ústí nad Labem nebo Průmyslového paláce v Praze.

Samotná firma Metrostav a.s. měla loni zisk před zdaněním 1,05 miliardy korun, meziročně vzrostl o 6,7 procenta. Tržby jí oproti roku 2022 klesly téměř o pětinu na 17,8 miliardy korun. Za loňský rok firma investovala do výroby 88 milionů korun, tedy zhruba o 100 milionů meziročně méně. Pro letošní rok Metrostav podle výroční zprávy očekává tržby minimálně v hodnotě devíti miliard korun a zisk před zdaněním 580 milionů korun.

Metrostav Norge se posunul za polární kruh. Miliardová stavba myslí i na přechod pro soby

Historicky největší zakázku v severské zemi získala české společnost Metrostav Norge. Ta postaví novou silnici poblíž města Tromsø v nejsevernější části Norska. Nový úsek E8 měří deset kilometrů a v přepočtu vyjde a 4,5 miliardy korun. Pro dceru Metrostavu stavba znamená největší zakázku v historii.

Přečíst článek

Reklama

Metro, výstaviště i tunely ve Skandinávii

Skupina Metrostav je v posledních letech aktivní také v zahraničí, hlavně pak ve skandinávských zemích a Německu. Zahraniční zakázky podle zprávy tvořily 30 procent celého obratu skupiny. Většina zahraničních prací byla realizována zahraničními dceřinými firmami. Výjimkami byly Finsko a Německo, kde dosud působil Metrostav a.s..

Mezi významné zahraniční zakázky skupiny patřila například výstavba dvou úseků metra v Hamburku, výstavba tunelu Angath v Rakousku nebo výstavba tunelu na prodloužení metra ve Stockholmu. Norská dceřiná společnost Metrostav Norge loni také získala svůj doposud největší projekt v hodnotě 4,5 miliardy korun. Jedná se o silniční úsek E8 Sorbotn – Laukslett jehož součástí je také výstavba 860 metrového mostu Ramfjord.

Skupinu Metrostav tvoří 75 firem působících ve stavebnictví a developmentu a službách spojených s těmito odvětvími. Kromě samotné akciové společnosti Metrostav je to například stavební firma Subterra nebo společnost Metrostav Development. Hlavními akcionáři skupiny jsou společnosti DDM Group, která drží nadpoloviční podíl, a firma DOAS SK. Předloni Metrostavu výrazně klesl čistý zisk o více než 35 procent, naopak provozní výnosy oproti roku 2021 vzrostly o 12,3 procenta.

Prohlídka staveniště při příležitosti výročí dvou let od zahájení rekonstrukce Průmyslového paláce na Výstavišti Praha, 6. března 2024.

Rekonstrukce pražského Výstaviště se protáhne do roku 2026. Cena přesáhne 2,6 miliardy korun

Oprava a dostavba Průmyslového paláce na pražském Výstavišti vstupuje do třetího roku. Letos stavaři opraví střechy a dokončí montáž ocelové konstrukce obnovovaného křídla. To vyhořelo v říjnu roku 2008. 

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme