Reklama

Krize ve stavebnictví. Nic není a všechno extrémně zdražuje

Stavba průmyslové haly
ČTK
 ČTK

Stoupající ceny stavebních materiálů nejsou jediným problémem, kterému stavební firmy čelí. Vzhledem k současné situaci s energiemi a ke konfliktu na Ukrajině jsou některé komodity jako ocel nebo dřevo na trhu nedostatkové. Vyplývá to z ankety mezi stavebními firmami. Podle dnešních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) materiál a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví zdražily meziročně o 25,2 procenta.

Reklama

„Obecně lze říci, že zdražuje úplně všechno,“ uvedl Vojtěch Kostiha, mluvčí Skupiny Metrostav. Například polystyren od loňského ledna zdražil o více než 200 procent a u dalších materiálů nejsou výjimkou více než stoprocentní nárůsty cen. „Kari sítě jsou v současnou situací podstatně ovlivněny a odhaduji, že jejich cena bude stále stoupat a bude malá dostupnost. Obdobně je tomu i u válcových plechů, válcových profilů a trubek,“ vypočítal Kostiha.

Na cenách se podepisují přetrvávajícími vlivy covidové pandemie, která narušila dodavatelsko-odběratelské řetězce, a rostoucí ceny energií i pohonných hmot. Nejistota na trhu zvyšuje poptávku, nakupuje se do zásoby a obchodníci některé materiály ani nenabízejí. Nejde tak jen o cenu stavebních materiálů, ale i o jejich dostupnost,“ upozornil mluvčí společnosti Skanska CS Ondřej Šuch.

Nedostatek umocňuje válka na Ukrajině, odkud se mnoho materiálů dováží. Chybí asfalt, dřevo a kritická situace je u stavební oceli. „Na trhu jí je obrovský nedostatek a na mnoha místech úplně chybí. Bez ní se nedají postavit základy stavby, pokud ji firma nesežene, nemůže stavět,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Evžen Korec, majitel Ekospolu

Evžen Korec z Ekospolu: Stavební pozemky došly, my jich ale máme dost

Majitel společnosti Ekospol Evžen Korec je jedním z největších pražských stavitelů bytů. V posledních dvou letech však na trh dával méně nových bytů než jeho konkurenti. Korec, jehož firma letos oslaví třicet let existence, však nehodlá ustupovat ze svých pozic. „Nemůžete developera posuzovat podle toho, kolik dá na trh bytů za jeden rok,“ říká jeden z nejbohatších Čechů. Na příští roky má velké plány. A hlavně, v Praze vlastní obří množství stavebních parcel.

Přečíst článek

Specialista na hutní materiály společnost Ferrum v dubnu uváděla, že válka na Ukrajině paralyzovala dodávky některých tříd oceli. Mimo jiné odolné korozi, používané ve stavebnictví. „A to minimum stavební oceli, které nyní na trhu je, se prodává oproti loňskému roku za čtyřnásobnou cenu,“ podotkl Kostiha.

Reklama

„Zdicí prvky zdražují méně. Pórobeton je z přírodních materiálů, vyrábí se v České republice, proto jej nedostatek surovin nebo nefunkční lodní doprava do Evropy tolik nezasahují. I na nás ale doléhají především rostoucí ceny surovin, pohonných hmot, energií i vyšší cena práce,“ řekl generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič, jehož firma vyrábí Ytong.

Ondřej Chybík, architekt

Chuť stavět v Česku je, finance taky. Projekty ale dusí legislativa, říká architekt

Brněnské architektonické studio Chybík+Kristof vzniklo před 12 lety. Na svém kontě má řadu realizací a také prestižních ocenění. Například za projekt českého pavilonu na EXPO v Miláně získali bronzovou medaili za architekturu. A právě tuto realizaci, stejně jako návrh dřevěného sídla státního podniku Lesy České republiky (LČR), se kterým vyhráli mezinárodní soutěž, považuje jeden ze zakladatelů ateliéru, Ondřej Chybík, za přelomovou. Jeho padesátičlenný tým se nyní podílí například na návrhu ostravského mrakodrapu, soutěží i pražskou filharmonii na Vltavské. Chybík volá nejenom po změně legislativy, ale i po tom, aby česká společnost víc naslouchala názoru architektů.

Přečíst článek

Zahájené stavby současné ceny a nedostatek stavebního materiálu nejspíš neohrozí. „Protože firmy na ně už materiál zajištěný mají,“ řekl Korec. Problém můžou mít chystané projekty, jejichž stavba ještě nezačala.

„Dá se předpokládat, že se zahájení některých kvůli chybějícímu materiálu může oddálit,“ odhadl. „Komplikace jsou a budou nejen v dostupnosti samotné, ale i v časových návaznostech na stavbách,“ doplnil Markovič.

Oheň v krbu

Lukáš Kovanda: Dřevo je jistota, i když je nejdražší za více než deset let

V letošním prvním čtvrtletí činila cena palivového dříví z jehličnanů 831 korun za metr krychlový. To představuje více než 66procentní nárůst oproti průměru z loňska 499 korun. Cena palivového dříví v letošním prvním čtvrtletí předčí průměrné ceny v uplynulých jedenácti letech. A dále poroste.

Přečíst článek

Reklama

Související

Jiří Nouza

Šéf svazu stavebníků Nouza: Ocel či dřevo už nezlevní. Investoři si připlatí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme