Reklama

Transakce roku. Výrobce mikroskopů Tescan bude patřit americkému investičnímu obru

Zaměstnanec společnosti Tescan při montáži mikroskopu 14. listopadu 2019 v původním závodě firmy v Brně-Kohoutovicích.
ČTK
 ČTK

Novým většinovým majitelem brněnského výrobce elektronových mikroskopů Tescan Orsay Holding se stala globální investiční společnost Carlyle původem z USA. V tomto odvětví investuje dlouhodobě a výkonný ředitel Vladimir Lasocki Tescan zmínil jako posledního nezávislého hráče na trhu, uvedl ve společné tiskové zprávě obou firem. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily. Podle listopadové zprávy Hospodářských novin by to mělo být mezi sedmi a devíti miliardami korun a jde o jednu z pěti největších letošních transakcí na tuzemském trhu.

Reklama

Tescan vznikl v roce 1991, Brno bylo již tehdy jedním z center elektronové mikroskopie. Je jedním z předních světových vývojářů a dodavatelů různých typů elektronových mikroskopů, v roce 2013 se sloučila s firmou Orsay Physics. Nyní má okolo 750 zaměstnanců ve 14 závodech po celém světě včetně dvou brněnských.

Olympus (ilustrační foto)

Bývalá ikona fotografického průmyslu Olympus se zaměří jen na lékařství

Japonská společnost Olympus, která před mnoha lety získala věhlas jako výrobce fotoaparátů, chystá prodej divize mikroskopů. Podle zdrojů agentury Reuters by za ni mohla získat více než 300 miliard jenů (přes 54 miliard Kč), což by znamenalo odprodej největší části skupiny. Cílem podniku je věnovat se lékařským technologiím.

Přečíst článek

Carlyle investuje ve třech různých oborech a její aktiva činila letos ke konci září 369 miliard dolarů (8,4 bilionu korun), zaměstnává 2100 lidí.

Tržby přes 2,5 miliardy korun

Přístroje vyráběné v Tescanu slouží vědcům k pokročilé analýze materiálů pro průmyslové, výzkumné i vývojové aplikace. Mezi zákazníky patří organizace z veřejného i soukromého sektoru. Loňské tržby společnosti se meziročně mírně zvýšily na 2,5 miliardy korun a zisk klesl o dvě třetiny na 47 milionů korun. Ze zahraničí firmě plynulo 97 procent tržeb. Dceřiné společnosti má podnik v USA, Číně, Velké Británii, Francii, Belgii, Brazílii nebo Německu.

Carlyle chce podpořit další růst společnosti, spolupracuje s technologickými společnostmi, jako jsou Cameca a Envea. „Naše společnost má značné zkušenosti s růstem a internacionalizací předních evropských technologických podniků," řekl Lasocki. Podle výkonného ředitele Tescanu Jaroslava Klímy je investor ideálním partnerem pro další růst.

Allwyn, která patří do skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, vstupuje na americký trh.

Americký sen. Komárkův Allwyn bude prodávat štěstí za oceánem

Nadnárodní loterijní společnost Allwyn AG, která patří do skupiny KKCG českého podnikatele Karla Komárka, vstupuje na americký trh. S kanadským penzijním fondem Ontario Teachers' Pension Plan se dohodla, že od něj převezme firmu Camelot LS Group. Finanční podmínky transakce firmy nezveřejnily.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Přečíst článek
Továrna Tesly v Nevadě

Další zlom v historii Tesly? Musk chystá masovou výrobu náklaďáků, investuje miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme