Reklama

Hypoteční boom a nižší náklady na rizika zvedají bankám zisky, až o polovinu

ČSOB
Dušan Kütner / Newstream

Čtveřice největších tuzemských bank ohromuje skokovým nárůstem ziskovosti. K lepším výsledkům jim vyjma nižších nákladů na rizika, jež vedly k rozpouštění rezerv vyčleněných na problémové úvěry, pomohla i robustní produkce nových úvěrů, nárůst objemů je patrný zejména u hypoték.

Čtveřice největších bank v Česku (ČSOB, České spořitelně, Komerční bance a Unicredit Bank) za tři čtvrtletí letošního roku vydělala 36,7 miliardy korun, což je proti stejnému období loni nárůst o 50 procent. Vyplývá to z aktuálních výsledků bank. Růst ziskovosti je experty připisován hlavně na konto nižších nákladů na rizika.

„Zdaleka nejpodstatnějším faktorem je citelný pokles rizikových nákladů. Ten je důsledkem rozvolňování rezerv v souvislosti s významným zlepšením makroekonomického prostředí ve srovnání s rokem 2020,” uvedl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Bankám podle něj pomohl i hypoteční boom.

„Zisk rostl zejména díky vysoké kvalitě portfolia úvěrů. Jejich objem stoupl v souvislosti s přetrvávající poptávkou po hypotékách,“ potvrzuje například komentář generálního ředitele ČSOB John Hollows k aktuálně zveřejněným výsledkům banky. 

průmyslová výroba, ilustrační foto

ČBA: Česká ekonomika letos poroste jen o 2,6 procenta. Příští rok zrychlí na 3,9 procenta

Přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích spolu s energetickou krizí a rozjetou inflací brzdí post-pandemický restart české ekonomiky. Oživení bude pomalejší, shodli se ekonomové České bankovní asociace (ČBA). V nové makroekonomické prognóze tak snížili odhad růstu tuzemské ekonomiky jak pro letošní, tak příští rok. Letos český hrubý domácí produkt (HDP) poroste jen o 2,6 procenta, příští rok zrychlí na 3,9 procenta. Ještě v srpnové prognóze přitom asociace počítala letos s růstem HDP o 3,4 procenta a příští rok o 4,5 procenta.

Přečíst článek

Tyto trendy jsou patrné i v datech České spořitelny (ČS). Více než třetinový nárůst zisku u ČS byl podle banky ovlivněný nižší tvorbou opravných položek na rizika. „Spořitelně pomohlo oživení ekonomiky v posledních měsících spolu s nízkou nezaměstnaností, která se projevila rostoucí poptávkou domácností, a to jak v oblasti úvěrů, tak i vkladů,” uvedl člen představenstva ČS Ivan Vondra.

Reklama

Za první tři čtvrtletí letošního roku poskytly banky hypotéky za 323,35 miliardy korun, což je proti loňskému rekordnímu roku nárůst téměř o 90 procent. Podle analytika Jiřího Sýkory je jisté, že se letošek stane nejúspěšnějším rokem co do objemu poskytnutých hypotečních úvěrů.

Alena Schillerová (ANO), ministryně financí

A bude hůř, řekl rezort financí. HDP zpomalí, inflace překoná šest procent

Hrubý domácí produkt v letošním roce poroste pouze o 2,5 procenta, v příštím roce o 4,1 procenta. Aktuální odhad ministerstva financí je tak horší než při poslední prognóze ze srpna, kdy letos mělo HDP stoupnout o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. Téměř dvojnásobně pak rezort Aleny Schillerové (ANO) zvýšil odhad inflace pro rok 2022 – v srpnu počítala s 3,5 procenta, nyní by to mělo být 6,1 procenta. „Zrychlující se inflace se stává významným makroekonomickým problémem,“ uvedlo ministerstvo.

Přečíst článek

„Už v polovině roku bylo jasné, že rekordní hranice bude překonána a spíše se začalo hovořit o tom, zda se podaří překonat i hranici 400 miliard korun. A s ohledem na to, že poslední čtvrtletí patřila v minulosti vždy mezi ty silnější, tak i přes již nastartovaný pokles zájmu o hypotéky se dá očekávat, že hranice padne, nebo se alespoň k této hranici velmi přiblížíme,“ uvedl Sýkora.

Agresivní utahování politiky ČNB se do bankovních profitů v prvních třech čtvrtletích zatím příliš nepromítlo. Pfeiler očekává, že tento efekt bude patrný teprve v následujících čtvrtletích. Výhled finančních domů zůstává optimistický. „Nicméně některá rizika zůstávají na obzoru. Zejména stále nejistý vývoj pandemické situace a inflační tlaky, které snižují koupěschopnost domácností a teoreticky by mohly promluvit do nárůstu podílu problémových úvěrů,” podotkl.

peníze, ilustrační foto

Úroky na spořicích účtech rostou, inflaci ale zdaleka nestačí

Zvýšení sazeb ze strany České národní banky (ČNB) o 125 bazických bodů překvapilo celý trh, který očekával, že ČNB přikročí ke zvýšení maximálně o 75 bazických bodů. Nejodvážnější odhady hovořili o 100 bazických bodech. Národní banka se obává rostoucí inflace, která už nyní výrazně přesahuje dvouprocentní inflační cíl.

Přečíst článek

Reklama

Související

Bankovky

Evropské banky v loňském třetím čtvrtletí vydělaly víc než před pandemií

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme