Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Eurokomisaři zaklekli na Shein. Ten viní z nekalých praktik a hrozí mu pokutou

Eurokomisaři zaklekli na Shein. Ten viní z nekalých praktik a hrozí mu pokutou
Profimedia
 ČTK

Evropská komise jde po čínském internetovém obchodě Shein. Ten viní z nekalých praktik a hrozí mu pokutou. Čínská společnost má měsíc na to, aby se k výtkám vyjádřila a předložila plán nápravných opatření.

Eurokomisaři uvedli, že pokud čínský internetový prodejce neuvede své obchodní praktiky do souladu s právními předpisy EU na ochranu spotřebitele, hrozí mu pokuta. Podle výsledků vyšetřování Shein porušuje evropská pravidla například falešnými slevami, nátlakovými prodejními technikami nebo klamavými informacemi stran možností vrácení zboží. Evropská komise společně s národními regulátory zastoupenými v síti pro spotřebitelskou politiku (CPC) firmu vyzvala k nápravě.

Shein má nyní měsíc na to, aby se k výtkám vyjádřil a předložil plán nápravných opatření. Případná pokuta by se vypočítala z obratu firmy v dotčených členských státech.

Shein

Balíčky z Temu a Sheinu se prodraží. Brusel chystá nový poplatek

Není to clo. Jen poplatek za zátěž celníků, vysvětloval smysl nového poplatku evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič.

Přečíst článek

Zavádějící označení i nepravdivá tvrzení

Zjištěné nedostatky se týkaly také zavádějících označení produktů, nepravdivých tvrzení o udržitelnosti, chybějících nebo skrytých kontaktních údajů a zamlčování informací o odpovědnosti třetích stran.

Evropská komise zároveň vede s firmou samostatné vyšetřování ohledně předpisů o digitálních službách (DSA), které Shein od loňského roku označují za takzvanou velmi velkou on-line platformu (VLOP) s přísnějšími povinnostmi stran transparentnosti a bezpečnosti.

Vyšetřování Sheinu vede spotřebitelská síť CPC pod vedením úřadů v Belgii, Francii, Irsku a Nizozemsku a vychází mimo jiné ze stížností evropských spotřebitelských center.

Vedle aktuálního řízení koordinovaného komisí čelí Shein také samostatnému přezkumu ze strany italského antimonopolního úřadu. Podle Evropské komise je zásah proti Sheinu součástí širší strategie k zajištění bezpečnějšího a udržitelnějšího elektronického obchodování.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

EU

Špatné zprávy. Evropská komise zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Přečíst článek
Tisíce litevských dronů pro Ukrajinu leží ve skladech, prý kvůli byrokracii

EK dá miliardu eur na obranné projekty. Podporu získají i české firmy a univerzity

Přečíst článek
Doporučujeme