Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Co bude s motýly? Z fasády Máje mají zmizet v srpnu

Motýli na Máji mají povolení do srpna, majitel budovy požádá o prodloužení
ČTK
 ČTK

Majitel obchodního domu Máj na Národní třídě v Praze má povolení na instalaci pohyblivých motýlů na fasádě do srpna letošního roku. Žádost o prodloužení této doby podá příslušným úřadům v létě, uvedl Karel Samec, mediální zástupce vlastníka budovy. Přes několik různých firem ji ovládají bratři Martin a Václav Klánovi. Několikametroví motýli s trupem napodobujícím stíhačku spitfire mají mechanická mávající křídla.

Podle jejich autora, výtvarníka Davida Černého, jde o poctu československým stíhacím pilotům, kteří za druhé světové války sloužili v britské armádě. Na fasádu bylo dílo instalováno loni 18. a 19. května. U veřejnosti i odborníků vzbudilo rozporuplné reakce.

„Motýli autora Davida Černého mají platné povolení pro umístění na fasádě Máje až do srpna letošního roku. Majitel domu počítá s tím, že žádost o prodloužení této doby podá na příslušné úřady během léta,“ sdělil Samec. Už v březnu uvedl, že autor díla prodloužení instalace podporuje.

Praha to hází na památkáře

V minulém týdnu se žádostí zabýval výbor pro kulturu pražského magistrátu. „Byli jsme požádáni vlastníky domu, jestli bychom se vyjádřili k návrhu prodloužení povolení. Jasně jsme řekli, že k tomu nebudeme přijímat žádné stanovisko. To je úkolem státní správy, památkového odboru. My do toho nechceme politicky zasahovat, to nám fakt nepřísluší, tohle je věc odborná,“ řekl předseda výboru Jan Wolf (KDU-ČSL).

Doplnil, že požádal městskou firmu Prague City Tourism o vyjádření, jak na dílo reagují turisté. „Uvedli, že pro turismus to má přidanou hodnotu, že je to rozšíření turistického zájmu mimo Královskou cestu a je to jakási atrakce. Já na rovinu říkám, že s tím problém nemám. Mně se motýli líbí, ale je to můj názor, ne názor města,“ doplnil Wolf.

Kritikem díla bylo například občanské sdružení Klub Za starou Prahu. Předseda sdružení Richard Biegel motýly označil za příklad typického kýče. Loni upozorňoval na to, že odbor památkové péče pražského magistrátu záměr schválil, a to navzdory tomu, že plastiky odmítl Národní památkový ústav.

Milorad Miško Miškovič

Mikrobydlení je trend. Není divu, říká Miškovič, který proměnil Karlín a v plánu má Podolí

V Karlíně jsme začínali na 45 tisících za metr čtvereční Čechům nezbývá nic jiného než se spokojit s čím dál tím menším bydlením. Na metry čtvereční, na které ještě před pár lety v Praze dosáhli, už teď zkrátka nemají. Nedostatečnou nabídku developeři působící v Česku svádějí na stavební zákon a ve velkém se pouštějí do výstavby menších bytů. „Nákupem budovy Nádraží Vyšehrad jsme a priori neplánovali mikrobydlení. Spíš nás k tomu donutila situace,“ říká Milorad Miškovič, který chce z chátrající budovy nádraží na Vyšehradě vybudovat samé mikrobyty.

Přečíst článek

Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 prohlásilo ministerstvo kultury dům kulturní památkou.

V květnu 2022 začala rozsáhlá rekonstrukce budovy za 4,5 miliardy korun, zákazníkům se obchodní dům znovu otevřel loni 24. června. V devíti patrech nyní Máj nabízí obchody, restaurace i zážitkovou expozici. Koupi rozhodujícího podílu ve firmě vlastnící obchodní dům Máj v únoru oznámil nemovitostní podílový fond Realita, spravovaný společností ATRIS. Hodnotu transakce neuvedl. Máj do té doby vlastnila společnost Amadeus Real Estate, která má podle dřívějších informací webu Seznam Zprávy stejné konečné vlastníky jako fond ATRIS, a to bratry Václava a Martina Klánovy.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Praze chybí 20 středních škol.

V Praze chybí střední školy. Architekti mají rychlé a zároveň ekonomické řešení

Přečíst článek
Na pražských Roztylech roste administrativní budova Sequoia podle návrhu ateliéru A8000.

Na Roztylech je rušno. Jak bude vypadat nová dominanta zapomenutého koutu Prahy?

Přečíst článek
Doporučujeme