Český 3D tisk míří do USA. Do roka tam chceme být největším výrobcem tiskáren, uvedl Průša

Firma Prusa Research českého vývojáře a podnikatele Josefa Průši začne v červenci vyrábět své 3D tiskárny a materiály pro tisk v USA. Produkovat je bude prostřednictvím své americké dceřiné společnosti Printed Solid, kterou koupila před dvěma lety. Hlavním cílem je lépe uspokojit potřeby amerických zákazníků a firem.
„Našim cílem je stát se do roka největším výrobcem 3D tiskáren a filamentů v USA,“ uvedl Průša. Vedle tiskáren bude jeho firma v USA vyrábět i svůj materiál pro 3D tisk pod značkou Prusament. Zatím půjde jen o vybrané barvy a materiály, do budoucna se ale chystá další rozšíření výroby.
V Printed Solid se budou tiskárny i filamenty, tedy tiskové struny, vyrábět pomocí shodných procesů a nástrojů jako v Praze. Už v minulosti také Prusa Research prostřednictvím Printed Solid spustila své první zahraniční servisní centrum, kde poskytuje zákazníkům opravy tiskáren a lokální podporu.
Petriho misky, podhoubí a odpad, ideálně třeba nerecyklovatelný papír ze sádrokartonu. To stačí k výrobě materiálu se stejnými a v mnoha případech i lepšími vlastnostmi, než má polystyren. Jeho využití se testuje, zatím třeba při výrobě nábytku, potenciál mycelia je ale mnohem větší. „Je to jeden z nejekologičtějších materiálů, co znám,“ říká Karolína Petřeková, designérka, která se podílí na vývoji mycelia a jeho využití na výrobu nábytku a ve stavitelství obecně.
Designérka Karolína Petřeková: Mycelium je materiál budoucnosti. Lze z něj postavit cokoli
Leaders
V sídle Prusa Research v pražských Holešovicích se na vývoji a výrobě tiskáren Original Prusa podílí téměř 1000 lidí. V americkém Delaware, v sídle společnosti Printed Solid, pak zaměstnává společnost přibližně 30 lidí a plánuje nabírat další.
Obě společnosti plánují během letošního roku přidat více výrobních linek pro Prusament a rozšířit i výrobu samotných tiskáren, včetně důrazu na podporu místních dodavatelů komponent.
Šikovné děti možná právě dostaly za vysvědčení některou ze stavebnic Lego. Ale totéž by mohlo potěšit také vědce – ukazuje se totiž, že soupravy z této řady mnohým z nich pomáhají i při složitém výzkumu. Vlastně jsou dokladem toho, že dobrý nápad může nahradit i velmi drahou techniku.
Chytrý nápad ušetří: Dětská stavebnice Lego bývá nečekaným pomocníkem vědců v laboratoři
Zprávy z firem
„V době, kdy se 3D tisk stává stále důležitějším nástrojem v rozvoji inovací a vyžaduje tak co nejvyšší ochranu duševního vlastnictví, věříme, že pro dlouhodobou udržitelnost a bezpečnost je lokální výroba prakticky nezbytná. Náš přístup je založen na transparentnosti a důvěře: náš software je open-source a plně auditovatelný a naše výrobní prostory v Praze jsou otevřené pro návštěvy. Lokalizací výroby nejen snižujeme bezpečnostní rizika, ale také podporujeme inovace, místní ekonomiky a budujeme důvěru v tuto transformativní technologii,“ dodal Průša.
Prusa Research byla založena v roce 2012 a patří mezi největší výrobce stolních 3D tiskáren na světě. V roce 2022 vykázala čistý obrat 2,6 miliardy korun a zisk 269 milionů korun.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.