Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

„Bojím se, že umřu nesmyslně“. Na Ukrajině se skrývá malá armáda. Před odvodem unikají desetitisíce mužů

Ukrajinští vojáci v Záporožské oblasti
ČTK
 ČTK

Na Ukrajině žije mnoho mužů ve skrytu kvůli strachu z odvodů do armády k obraně země proti ruské invazi. S několika z nich hovořil deník The New York Times (NYT). Muži si nechávají doručovat jídlo, pracují z domova a ve skupinách na sociálních sítích, které mají desítky tisíc členů, sledují pohyb odvodových důstojníků.

Reklama

Pětačtyřicetiletý Vladyslav tráví většinu dní ve svém bytě, z jehož oken často dalekohledem vyhlíží na ulici, kde u vstupu do metra důstojníci zastavují kolemjdoucí muže a kontrolují, zda v souladu s novým zákonem aktualizovali své údaje na vládním webu. Jde o první krok před možným povoláním do armády, popisuje NYT.

„Bojím se, že nedostanu dostatečný výcvik, přesunou mě blíž k frontě a zemřu nesmyslně,“ popsal 28letý webdesignér Mykyta ze Lvova. Jeho strach sdílí někteří vojenští analytici, kteří uvádí, že ukrajinským jednotkám často chybí potřebný výcvik.

FOTOGALERIE: Jak probíhají boje na frontové linii?

Reklama

Krátká doba?

Jack Watling, expert na vojenství z britského Royal United Services Institute, uvedl, že většina ukrajinských branců „může být ráda“ za pětitýdenní výcvik. Naproti tomu například britská pěchota za druhé světové války dostala výcvik 22 týdnů.

Frontová linie u města Časiv Jar v Doněcké oblasti

Amerika svolila. Ukrajina může útočit na cíle v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině používat jimi dodané zbraně kdekoliv v příhraničních regionech Ruska, odkud ruská armáda útočí na ukrajinské území. Povolení se tak už nevztahuje jen na místa v blízkosti Charkova, píše server Politico s odvoláním na nejmenované americké činitele.

Přečíst článek

K ukrajinské armádě se mnoho lidí přidalo z pocitu občanské povinnosti a od schválení nového mobilizačního zákona v dubnu své údaje podle ministerstva obrany aktualizovalo 1,6 milionu mužů, píše NYT. Po většinu války, která nyní trvá už více než dva a čtvrt roku, spoléhala ukrajinská armáda na desítky tisíc dobrovolníků. Po relativně neúspěšné ukrajinské protiofenzivě na konci minulého léta však začala být evidentní nutnost mít více obránců.

Jeden z plukovníků ukrajinské armády americkému deníku sdělil, že odvodoví důstojníci, kteří jsou často válečnými veterány, mají těžkou práci kvůli nenávisti, které čelí v ulicích.

„Mobilizují lidi ne proto, že se jim to líbí, ale protože jsou si vědomi urgentní potřeby doplnit jednotky,“ poznamenal plukovník.

Ruská střela zasáhla průmyslovou oblast v Charkově

Ekologická katastrofa. Válka poškodila klima stejně jako celoroční používání 90 milionů aut

Ruská invaze na Ukrajinu způsobila emise skleníkových plynů odpovídající 175 milionům tun oxidu uhličitého (CO2), vyplývá ze studie, o níž informuje server německé veřejnoprávní televize ARD. Válka podle ní klima poškodila stejně jako celoroční používání 90 milionů aut. Finančně se škody dají vyčíslit na více než 32 miliard dolarů (730 miliard korun).

Přečíst článek

Oleksandr, 32letý datový analytik z Kyjeva, popsal, že strach začal cítit minulé léto, když viděl důstojníky, jak se zmocnili muže nedaleko jeho bydliště. „Popadli ho za ramena a vzali do auta,“ popsal.

Oleksandr je členem jedné ze skupin na sítích, kde se lidé vzájemně informují o pohybu odvodových důstojníků, konkrétně ta jeho má přes 200 tisíc členů.

Vladyslav, Mykyta i Oleksandr uvedli, že armádě přispěli finančně a zcela nevylučují, že by se do ní přidali. Mají prý ale pocit, že mobilizační proces nedostatečně zohledňuje schopnosti člověka a prostě ho pošle na pravděpodobnou smrt.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Fotografie padlého ukrajinského vojáka u památníku na náměstí Nezávislosti v Kyjevě

Ukrajinská armáda se potřebuje nadechnout. Dokáže posílit, aniž by zdecimovala celou generaci?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme