Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Amerika svolila. Ukrajina může útočit na cíle v Rusku

Frontová linie u města Časiv Jar v Doněcké oblasti
ČTK
 ČTK

Spojené státy povolily Ukrajině používat jimi dodané zbraně kdekoliv v příhraničních regionech Ruska, odkud ruská armáda útočí na ukrajinské území. Povolení se tak už nevztahuje jen na místa v blízkosti Charkova, píše server Politico s odvoláním na nejmenované americké činitele.

Reklama

Změna podle serveru přichází několik týdnů poté, co Američané dali v tichosti ukrajinské armádě zelenou k útokům zbraněmi z USA proti cílům na ruském území v reakci na zesílený ruský tlak na Charkov. Druhé největší ukrajinské město leží jen několik desítek kilometrů od hranic s ruskou Belgorodskou oblastí a Rusové na něj často útočí raketami nebo leteckými bombami. Washington původně uváděl, že jeho svolení se omezuje na příhraničí s Charkovskou oblastí a na nasazení amerických zbraní se vztahovala i další omezení, podotýká Politico.

FOTOGALERIE: Jak to vypadá na frontové linii u Charkova?

Zadržený postup Rusů

Ukrajinské jednotky od té doby americké zbraně k útokům na Rusko použily nejméně jednou, když zničily cíle v Belgorodu a dokázaly zadržet ruský postup. Nicméně ukrajinští a evropští činitelé naléhali na Spojené státy, aby své restrikce dále zmírnily a umožnily Ukrajině útočit i jinde na ruském území.

Reklama

SU-57

Problém pro ruské letectvo? Ukrajinci našli slabá místa a útočí i ve vnitrozemí

Nedávný útok ukrajinského dronu zřejmě poškodil jednu, možná dvě vzácné ruské neviditelné stíhačky na letecké základně hluboko v týlu ruského území. Tento úder poukázal na problém ruského vojenského letectva. Bez ohledu na to, kolik má letadel, musí je mít někde zaparkovaná. A dokonce i stovky kilometrů hluboko na ruském území mohou na tyto letecké základny zaútočit levné drony, napsal server Business Insider.

Přečíst článek

Bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan v úterý v televizi PBS řekl, že dohoda s Ukrajinou ohledně používání amerických zbraní se vztahuje na „kterákoliv místa, odkud ruské síly přicházejí z ruské strany na Ukrajinu s cílem obsadit další její území“.

Rusko v posledních dnech naznačuje, že by brzy mohlo podniknout ofenzivu proti severoukrajinským Sumám, které rovněž leží v blízkosti společných hranic. Pokud se tak stane, Ukrajinci budou moci americké zbraně použít i tam, řekl Sullivan.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin: O míru můžeme jednat, až Ukrajina splní naše podmínky

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu a jihu Ukrajiny za podmínku pro rozhovory s Kyjevem. Ukrajinské jednotky podle šéfa Kremlu musí opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Jakmile to Kyjev učiní a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena k jednání, cituje TASS ruského vůdce.

Přečíst článek

Zdroje serveru tvrdí, že povolení k útokům v ruských příhraničních regionech neznamená posun od rozhodnutí týkajícího se výhradně Charkova. Původní povolení Američané podle nich dali v kontextu ruského vpádu přes hranice Charkovské oblasti, ale nevylučovalo možnost zásahu proti možným dalším přeshraničním útokům.

Na podmínce, že Ukrajinci nesmějí používat k úderům na ruském území americké zbraně dlouhého dosahu, se nic nemění, podotkl jeden z činitelů.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme