Žebříček miliardářů se zamíchal. Zuckerberga přeskočil nenápadný ajťák z Oracle

Druhým nejbohatším člověkem světa po Elonu Muskovi je podle prestižního žebříčku Bloomberg Billionaires zakladatel Oracle Larry Ellison. Pomohla mu k tomu sázka Oracle na AI.
Oracle je ve světě informačních technologií stálicí od osmdesátých let, dávno ale nepatřila mezi nejviditelnější špičku „sexy“ gigantů typu Apple, Amazon či Meta. Ale slaví fenomenální úspěch a její šéf a největší akcionář, Larry Ellison, s ní. Kdo vsadil před třemi lety na akcie Oracle, mne si ruce, protože se jejich hodnota ztrojnásobila. Ellisona to vyneslo do pozice druhého nejbohatšího muže světa po Elonu Muskovi, přičemž na druhé příčce vystřídal Marka Zuckerberga.
Podle žebříčku Bloomberg Billionaires Index činí jeho jmění 251,2 miliardy dolarů. Ellison je takto vysoko v žebříčku poprvé. Více než 80 procent Ellisonova jmění tvoří akcie a opce společnosti Oracle. Přímo v Oracle vlastní Ellison 40 procent.
Oracle patří mezi hlavní vítěze boomu umělé inteligence, protože investoři ve velkém nakupují akcie firem z tohoto odvětví. Akcie společnosti se téměř ztrojnásobily od uvedení ChatGPT v listopadu 2022, a v posledních třech měsících zaznamenaly mimořádný růst – od konce dubna posílily o více než 90 procent díky prudkému nárůstu tržeb a klíčovým partnerstvím.
Oracle uzavřela cloudové smlouvy v hodnotě desítek miliard dolarů a oznámila také výstavbu obřích datových center, která budou sloužit největším tech gigantů, včetně Open AI, která si začátkem tohoto měsíce pronajala obrovské množství další kapacity v rámci společné iniciativy Stargate s Oracle a japonskou skupinou SoftBank.
Oracle, založená v roce 1977 Ellisonem a dalšími, dělá hlavně databázové systémy, cloudy a pokročilé aplikace. V poslední době se jí podařilo spojit s dosavadními vítězi AI závodu jako je zmíněná Open AI, Nvidia, AWS. Sází také na zdravotnictví, v roce 2022 Oracle koupila společnost Cerner za 28,3 miliardy dolarů, čímž vznikla divize Oracle Health, zaměřená na elektronické zdravotní záznamy a zdravotnické informační systémy.
Klíčovým momentem, který posunul Ellisona před Marka Zuckerberga v žebříčku agentury Bloomberg, bylo, že americká vláda povolí výrobcům čipů jako Nvidia vyvážet polovodiče do Číny, čímž zvrátila omezení z Bidenovy éry - a akcie Oraclu, který se na tom bude podílet, prudce vzrostly.
Na prvním místě žebříčku se nic nemění, přes letošní pokles akcií Tesly zůstává jedničkou Elon Musk, jehož jmění dosahuje hodnoty 358 miliard dolarů.
Americká společnost Oracle v příštích pěti letech investuje do datových center v Německu dvě miliardy dolarů. Chce tak uspokojit rostoucí poptávku po umělé inteligenci a cloudové infrastruktuře v zemi. Miliardu dolarů hodlá investovat i v v Nizozemsku.
Miliardové investice. Oracle zřídí v Německu a Nizozemsku datová centra
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.