Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

povinná vojenská služba - informace o tématu

Jaromír Zůna

Návrat povinné vojny? Zůna ho odmítá

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) odmítl znovuzavedení povinné základní vojenské služby. Chce dál budovat profesionální jádro české armády a zaměřit se na různé typy dobrovolných záloh a mobilizačních sil. V rozhovoru pro pořad Spotlight serveru Aktuálně.cz ministr řekl, že už chystá dobrovolnou přípravu záložních důstojníků.

Přečíst článek
Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby, má i prvek povinnosti

Německo vrací odvody. Studenti protestují, armáda volá po tisících nových rekrutů

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Srbsko obnovuje vojenskou službu

Srbsko a Chorvatsko obnoví povinnou vojenskou službu. Od příštího roku

Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že jako vrchní velitel ozbrojených sil podepsal souhlas se znovuzavedením povinné vojenské služby v zemi. Trvat bude 75 dní, informovala agentura Beta.

Přečíst článek
Ukrajinští vojáci v Záporožské oblasti

„Bojím se, že umřu nesmyslně“. Na Ukrajině se skrývá malá armáda. Před odvodem unikají desetitisíce mužů

Na Ukrajině žije mnoho mužů ve skrytu kvůli strachu z odvodů do armády k obraně země proti ruské invazi. S několika z nich hovořil deník The New York Times (NYT). Muži si nechávají doručovat jídlo, pracují z domova a ve skupinách na sociálních sítích, které mají desítky tisíc členů, sledují pohyb odvodových důstojníků.

Přečíst článek
Britští vojáci

Britští konzervativci: Pokud vyhrajeme volby, obnovíme základní vojenskou službu

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu pro mladé lidi, pokud zvítězí v červencových volbách. Podle premiéra Rishiho Sunaka by vojenská či civilní služba mohla být zkušeností, která změní život mladých lidí a umožní jim vyvinout schopnosti, aby se prosadili v reálném světě, píše dnes britský tisk. Plán by měl stát 2,5 miliardy liber (72 miliard korun) ročně. Za porušení povinnosti by zřejmě nehrozilo trestní stíhání, vyplývá z vyjádření konzervativních politiků.

Přečíst článek
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka

Dalibor Martínek: Armáda by zase chtěla naše děti. Už přišel ten čas?

Na velkou krizi potřebujeme mít dostatečný počet vygenerovaných záloh, oznámil Karel Řehka, šéf generálního štábu armády. Je to silný apel nejvyššího vůdce ozbrojených sil. Trochu politické prohlášení. Ale kdo umí číst mezi řádky, dobře tuší, že je to předzvěst věcí budoucích.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

News box

Internetový prodejce levné módy Shein vstoupí na hongkongskou akciovou burzu 1. září. Tržní hodnota firmy by mohla činit až téměř 2️⃣7️⃣ miliard dolarů (557,6 miliardy korun). Vyplývá to z dokumentu zveřejněného firmou před vstupem na burzu.
Investiční společnost BHM Group podnikatele 👨 Tomáše Krska koupila švýcarskou společnost Schaerer Medical Schweiz, která vyrábí operační stoly a příslušenství pro ortopedii. Akvizici uskutečnila prostřednictvím skupiny Reinsberg Group, která se zaměřuje na medicínské technologie. Informoval dnes server Seznam Zprávy. Cenu obchodu neuvedl.
Lesní 🔥 požáry, které letos sužují Evropu, odhalily potenciální hrozbu číhající pod sežehnutou krajinou: bomby a miny z první i druhé světové války, které ohrožují hasiče. Napsala to agentura AP, podle níž některé z těchto zbraní v intenzivním horku i explodovaly. Výbuchy hlásily Francie, Belgie, Německo nebo Nizozemsko.
Nový britský premiér 👨 Andy Burnham se vydává do Kyjeva na svou první zahraniční cestu od červencového nástupu do čela britské vlády, oznámily tiskové agentury s odvoláním na oznámení kabinetu. V Kyjevě dnes, na 35. výročí vyhlášení ukrajinské nezávislosti, mají jednat zástupci více než 30 zemí z koalice ochotných, podporujících Ukrajinu, která se pátým rokem brání ruské agresi.
Lidé dnes mohou začít objednávat tříměsíční státní dluhopisy z druhé emise takzvaných 📜 Dluhopisů Republiky. Objednávky jsou možné do 4. října prostřednictvím elektronického majetkového účtu nebo na pobočkách ČSOB. Lidé mohou nakoupit obligace za maximálně tři miliony korun, zaplatit je nutné do 13. října. Emise se uskuteční 15. října.