Ruská invaze a válka na Ukrajině zřejmě bude znamenat také vážné ztráty pro turecké podnikatele v cestovním ruchu, z nichž mnozí se už výrazně zadlužili kvůli uzávěrám způsobeným pandemií nemoci covid-19. Ruští a ukrajinští turisté se totiž podílejí více než čtvrtinou na počtech zahraničních návštěvníků v Turecku.
Před třemi týdny populární twitterový účet s názvem „Anonymous“ prohlásil, že stínová aktivistická skupina vede „kybernetickou válku“ proti Rusku. Od té doby se účet přihlásil k odpovědnosti za deaktivaci předních ruských vládních, zpravodajských a firemních webových stránek a únik dat od subjektů, jako je federální agentura odpovědná za cenzuru ruských médií Roskomnadzor nebo ropný gigant Rosněfť. Ale je něco z toho pravda? Zdá se, že ano, píše server CNBC.
Moskva a Peking pracují na tom, jak obejít globální platební systém SWIFT a propojit své vlastní systémy finančních zpráv. Podle agentury Reuters to uvedl ruský poslanec Anatolij Aksakov. Levné to pro Rusko nebude.
Trhu s ropou hrozí kvůli protiruským sankcím šok, už příští měsíc by mohly denně chybět tři miliony barelů ruské ropy a ropných produktů. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta se také domnívá, že by současná situace mohla zrychlit světový odchod od fosilních paliv.
Dnešní den může být milníkem v dějinách ruského hospodářství. Země dnes může zbankrotovat na svůj cizoměnový dluh, prvně od roku 1918. Pokud totiž dnes vyplatí své dolarové věřitele místo dolaru v rublech, jde o bankrot. Takové je alespoň odborné stanovisko ratingové agentury Fitch. Ta patří mezi tři světově nejvýznamnější ratingové agentury, jejichž stanoviska jsou autoritativním vodítkem pro globální finanční trhy.
Před vypuknutím války na Ukrajině ekonomové očekávali, že by Fed letos mohl sazby zvyšovat až čtyřikrát, pokaždé o 0,25 procenta. S rostoucí inflací se dokonce spekulovalo, že by první zvýšení mohlo být vyšší, například o 0,5 procenta. To však nyní vypadá nepravděpodobně.
Sankce uvalené na Ruskou centrální banku kvůli invazi na Ukrajinu zablokovaly podstatnou část devizových rezerv Ruska. Země by se tak poprvé od 90. let mohla dostat do situace, kdy nebude schopna svoje závazky splatit v zahraniční měně. To, že k tomu dojde, předpovídá čím dál víc ekonomů, upozorňuje server CNBC. Už dnes se ukáže, zda Moskva dostojí svým závazkům a vyplatí úroky v hodnotě 117 milionů dolarů.
Válka na Ukrajině dopadne i na tuzemský pracovní trh. Českým firmám budou chybět ukrajinští IT specialisté. Náhrada za ně se bude hledat jen těžko, píše ve svém komentáři headhunter Ondřej Havlíček.
Ruský miliardář a mimo jiné majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič spustil akci na záchranu svého majetku. Podle informací zahraničních médií ve svých dosavadních přístavech zvedly kotvy obě jeho luxusní jachty Eclipse a Solaris. Superjachty v celkové hodnotě přes miliardu dolarů plují neznámo kam. Děje se tak poté, co osmému nejbohatšímu Rusovi minulý týden zmrazila majetek Velká Británie a tento týden stejný krok oznámila EU.
Český premiér Petr Fiala společně s předsedy vlády Polska a Slovinska dorazili po několikahodinové cestě vlakem z polské Přemyšle do Kyjeva. Podle Fialova prohlášení na Twitteru je cílem cesty vyjádřit jednoznačnou celoevropskou podporu ukrajinskému lidu a vůdcům. Premiéři se v Kyjevě setkají s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil první dvě významná opatření v daňové soustavě. Zároveň zrušil veškeré kontroly průmyslových podniků. „Ať byznys funguje co nejlépe v rámci možností,“ prohlásil Zelenskyj ve videu, na němž oznamuje reformy.
Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil Rusku uvalením velmi vysokých cel, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ceny ropy 🛢 na začátku týdne mírně oslabují, drží se ale poblíž tříletého maxima. Investoři čekají na další americké sankce vůči Rusku, které mohou ovlivnit globální dodávky. Trhy se také potýkají s nejistotou ohledně cel. Cena severomořské ropy Brent ztrácí 0,2 procenta na asi 70,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI odepisuje 0,4 procenta, obchoduje se kolem 68,20 dolaru za barel.
Česká měna zakončila dnešní obchodování téměř beze změn kurzu. K euru proti pátečnímu závěru posílila 💪 o haléř na 24,67 koruny za euro, vůči dolaru o haléř oslabila na 21,12 koruny za dolar.
Americký miliardář Elon Musk vyloučil spojení výrobce elektromobilů Tesla se svou společností xAI, která působí v oblasti umělé inteligence (AI). Uvedl nicméně, že plánuje uskutečnit hlasování akcionářů Tesly o tom, že by automobilka do firmy xAI investovala, píše Reuters.
Členské státy Evropské unie považujíhrozbu třicetiprocentních cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa za absolutně nepřijatelnou. Po dnešním jednání v Bruselu to uvedl dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen.
Číst více
Dodavatel elektřiny ⚡ a zemního plynu 🔥 E.ON Energie loni v Česku zvýšil tržby o 14,8 procenta na 79,25 miliardy korun. Čistý zisk meziročně klesl o 9,2 procenta na 3,19 miliardy korun. Vyplývá to z její výroční zprávy ve Sbírce listin, na kterou upozornil server Ekonomický deník.
Podmínky, které italská vláda stanovila bankovní skupině UniCredit pro dokončení akvizice domácího rivala Banco BPM, by mohly porušovat nařízení EU o fúzích a další ustanovení evropského práva. V dopise adresovaném vládě v Římě to uvedla Evropská komise (EK), informují tiskové agentury.
Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air ✈ po šesti letech opouští Abú Zabí. Uvedla to v oznámení zveřejněném na platformě X. Počínaje 1. zářím tak ruší všechny lety a opouští společný podnik s místním partnerem, kterým je státní fond Abu Dhabi Developmental Holding Company.
Číst více
Český automobilový průmysl a chemie čelí kvůli americkým clům vyšším rizikům, zatímco odvětví strojírenství, stavebnictví a spotřební zboží vykazují odolnost i při clech 15 a 25 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Quantic Financial Solutions, která zkoumala více než 9000 českých firem.
Čínský regulační úřad s podmínkami schválil záměr výrobce softwaru pro návrh čipů Synopsys převzít americkou softwarovou společnost Ansys, píše Reuters. Transakci za 35 miliard dolarů (740,7 miliardy korun) firmy oznámily v lednu loňského roku a už dříve ji schválili regulátoři v Evropské unii a ve Spojených státech.
Číst více