Novodobá šlechta? Lakýrníkům, zámečníkům a dalším řemeslníkům rostou masivně mzdy

Nedostatek řemeslníků v Česku si vybírá daň. Dlouhé čekací lhůty řeší každý, kdo staví nebo rekonstruuje. A když už řemeslník přijde, stojí pořádný balík. A ukazuje se to na růstu mezd jednotlivých řemeslníků, který u některých profesí dosahuje i dvouciferného tempa.
Nedostatek řemeslníků na českém pracovním trhu vede k výraznému nárůstu jejich nástupních mezd. Nejvíce zaměstnavatelé zvýšili za uplynulý rok mzdu u lakýrníků, a to o deset procent na téměř 44 tisíc korun. U zámečníků to bylo o 6,7 procenta, u instalatérů a topenářů o 6,4 procenta a truhlářů o 5,2 procenta, vyplývá z dat pracovního portálu Jenpráce.cz.
Podle aktuálních dat Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR chybí v tuzemsku okolo 100 tisíc řemeslníků. Největší nedostatek je kvalitních zedníků, klempířů, pokrývačů, instalatérů a topenářů. Dlouhé čekací lhůty hlásí domácnosti i firmy shánějící elektrikáře, plynaře či kominíky
„Některé firmy musí vzhledem k nedostatku pracovníků odmítat zakázky. Nejčastěji jde o malé a střední podniky, kde jediný výpadek v týmu znamená zdržení celé výroby. Zájem uchazečů o nabízené pozice však klesá. Meziročně počet reakcí na jednu pozici klesl v průměru o sedm procent. Na vypsané pozice reaguje nyní v průměru jen šest lidí,“ uvedl Michal Španěl z JenPráce.cz.
Sklárna si tímto způsobem, kdy oslovuje i zájemce, kteří neměli dosud se sklářstvím žádné zkušenosti, chce pojistit, že sklářské řemeslo nezanikne.
Rekvalifikace se vyplácí. Sklárna Moser podepsala první vyškolené zaměstnance
Zprávy z firem
Mzdy rostou všem, i ty reálné
Průměrná mzda v Česku stoupla podle dat Českého statistického úřadu v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 6,7 procenta na 46 924 korun. Ve srovnání s loňským prvním kvartálem přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 2943 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,7 procenta, mzda reálně vzrostla o 3,9 procenta.
Nárůst mezd u řemeslníku je podle asociace opodstatněný. Například obkladačská práce s velkoformátovými obklady je fyzicky náročná, klempíři a pokrývači zase pracují téměř v každém počasí, vynáší těžkou krytinu a ve výškách, kde se může stát kdykoli nehoda.
Podle údajů Národního pedagogického institutu dlouhodobě klesá zájem o odborná učiliště a technické školy. Asociace dlouhodobě upozorňuje na nízkou atraktivitu řemeslných profesí u mladých lidí. Výuka pracovních činností na základních školách je často teoretická a děti nemají možnost setkat se s konkrétními řemesly v praxi. „Důležitost některých profesí ovlivňuje automatizace i robotizace, řemeslníci se však bát o práci kvůli nástupu umělé inteligence rozhodně nemusí,“ dodal Španěl.
Pracovní portál JenPráce.cz patří mezi největší pracovní portály v České republice a funguje od roku 2013. Stojí za ním společnost Coweo Technologies a investiční skupina Pale Fire Capital.
Včera termínový kontrakt pro rok 2027 na povolenku EU pro domácnosti uzavřel na londýnské burze ICE na ceně 76,44 eura za kus .Cena je citelně výše, než by odpovídalo stropu EU ve výši 45 eur za tunu emisí, a to i když tento strop upravíme o inflaci (strop je stanovený v cenách roku 2020).
Lukáš Kovanda: Nové občanské povolenky zdraží běžné české domácnosti život o 83 tisíc korun ročně
Názory
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových napotřetí neuspěl s prodejem barokního zámku Bezdružice na Tachovsku s téměř dvouhektarovým lesoparkem.
Barokní zámek Bezdružice na Tachovsku dál hledá nového majitele. Za 52 milionů je drahý
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.