Češi starší čtyř let se loni dívali na televizi v průměru tři hodiny a 25 minut denně, což je o 18 minut méně než ve výjimečném covidovém roce 2021. Proti roku 2019 to znamená pokles jen o jednu minutu. Televizní sledovanost se tak vrací do normálu. Uvedlo to mediální zastupitelství Atmedia na základě dat ATO.
Na jaře bude opraveno 29 tanků Leopard, které Německo slíbilo ČR a Slovensku jako náhradu za jejich zbrojní pomoc válkou zasažené Ukrajině. Zpravodajskému magazínu Stern to řekl šéf německé zbrojovky Rheinmetall Armin Papperger.
Slováci v referendu rozhodují o doplnění ústavy tak, aby v budoucnu bylo možné vyhlásit předčasné parlamentní volby na základě rozhodnutí sněmovny nebo plebiscitu. Hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí a očekává se, že referendum bude kvůli nízké účasti neplatné.
Výroba automobilů na Slovensku loni podle předběžných údajů klesla téměř o pět procent zhruba na milion vozidel, země si ale v přepočtu na obyvatele udržela pozici světového lídra v produkci aut.
Vydáním tisícikoruny se speciálním přetiskem, výstavou o měnovém vývoji či řadou konferencí připomene letos Česká národní banka (ČNB) 30. výročí rozdělení Československa a vznik samostatných měn. ČNB jich do oběhu vydá 200 tisíc kusů, zájemci je budou moci získat od 8. února.
Spotřebitelské ceny na Slovensku v průměru za celý loňský rok stouply o 12,8 procenta. To je nejvíce od roku 1993, kdy inflace v zemi při mírně odlišné metodice výpočtu překročila 23 procent. Jen za loňský prosinec meziroční míra inflace zůstala na listopadové hodnotě 15,4 procenta, což znamená na více než 22letém maximum, uvedl slovenský statistický úřad.
Domácnosti v EU předloni dávaly na bydlení 25 procent výdajů, v Česku ještě o něco více. Hůř jsou na tom jen ve Finsku, Irsku, Dánsku a na Slovensku. Přes 31 procent z celkových výdajů slovenských domácností pohltí náklady na bydlení. Vyplývá to z dat Eurostatu.
Třicet let po rozdělení federace pracuje v Česku rekordní počet Slováků. Češi se zato na Slovensko za prací neženou – míří jich tam 25krát méně než Slováků do Česka.
Čeští turisté i 30 let od rozdělení Československa často jezdí na Slovensko, kde tvoří nejpočetnější skupinu návštěvníků ze zahraničí. Vyhledávají možnosti aktivního trávení dovolené, jejich dlouhodobě oblíbenou destinací je kromě jiného nejvyšší pohoří v zemi, Vysoké Tatry. Uvedla to mluvčí státní agentury na podporu cestovního ruchu Slovakia Travel Karolína Ducká.
Slovenská ekonomika i po 30 letech od rozdělení Československa zaostává za výkonem českého hospodářství. Slovensko ale zaznamenalo rychlejší tempo přibližování k průměru životní úrovně EU, které se v posledních letech ovšem prakticky zastavilo. V analýze hospodářského vývoje Slovenska v období jeho samostatnosti to uvedli analytici bankovního domu Slovenská sporiteľňa, která je největším peněžním ústavem v zemi a která patří do rakouské skupiny Erste Group Bank.
Už za týden si připomeneme třicáté výročí vzniku samostatné České republiky. Rozpad česko-slovenské federace nastal k 31. 12. 1992. Dne 1. ledna tak Česko slaví nejen Nový rok, ale pravidelně si připomíná též Den obnovy samostatného českého státu. Slováci ten den mají v kalendáři coby Den vzniku Slovenskej republiky. Z hlediska ryze ekonomického dopadli v uplynulých třiceti letech lépe Češi. A to po takřka všech stránkách. Byť jistě i Slováci učinili značný pokrok a jeden čas dokonce náskok Česka v národohospodářské výkonnosti význačně stahovali.
Nejvíce nominací na americkou televizní cenu Emmy dnes získalo dystopické drama z pracovního prostředí Odloučení, které posbíralo 27 nominací, zatímco hollywoodská satira Studio jich získala 23. Oba tituly jsou z dílny streamovací platformy Apple TV+, která tak letošnímu ročníku dominuje.
Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že americké sekundární sankce vůči Rusku by mohly velmi tvrdě zasáhnout země jako jsou Brazílie, Čína nebo Indie, pokud by pokračovaly v obchodování s Ruskem. Zároveň Rutte sdělil, že s americkou stranou ještě konkrétně neprojednával dodávky zbraní dlouhého doletu pro Ukrajinu, ale na tématu pracuje.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi. Na sociálních sítích zveřejnil svůj rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020 a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení ukrajinské nezávislosti přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.
Papírnám Brno, které vyrábějí kancelářské a školní potřeby a plastové obaly na potraviny, se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření. Setrvávají v něm od roku 2019, přičemž loni ztráta dosáhla 28,1 milionu korun.
Majitelé obchodního domu Máj na pražské Národní třídě požádali stavební úřad o prodloužení doby umístění pohyblivých motýlů na fasádě budovy. Bez dalších podrobností to řekl mediální zástupce obchodního domu Karel Samec.
Násilí izraelské armády a židovských osadníků proti Palestincům na Západním břehu Jordánu v poslední době roste. V dnešní zprávě to uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podle úřadu izraelská armáda často používá proti Palestincům na okupovaném území nepřiměřenou sílu. Vedle toho roste počet útoků ze strany osadníků.
Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci vzrostla více, než se čekalo. Uvedl to dnes hospodářský institut ZEW, jehož index důvěry se zvýšil na 52,7 bodu z červnových 47,5 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že hodnota indexu dosáhne 50,3 bodu.
Německo a Spojené státy připravují společnou dodávku dvou systémů protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu. Náklady v přepočtu zhruba za 49 miliard korun uhradí Německo. Po setkání s americkým ministrem obrany Petem Hegsethem ve Washingtonu to německým médiím řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Evropské spojence vyzval, aby se zapojili do nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu.
Ceny zboží a služeb na Slovensku v červnu meziročně vzrostly o 4,3 procenta z květnového tempa 4,1 procenta. Inflace tak dosáhla maxima od konce roku 2023. Podle dřívějších údajů unijního statistického úřadu Eurostat patří Slovensko v eurozóně k zemím s nejvyšší inflací.
Japonsko vytvořilo nový správní orgán, který má řešit obavy místních obyvatel z rychlého růstu počtu cizinců v zemi v posledních letech. Strach z nejaponských obyvatel je klíčovým tématem před nadcházejícími volbami, uvedla dnes agentura Reuters. Vláda uvedla, že nový úřad bude fungovat jako meziresortní "kontrolní věž", která bude řešit takové problémy, jako je kriminalita či nadměrný turistický ruch.