Ruská invaze na Ukrajinu a hrozba velké války bude mít vliv na evropskou, potažmo českou ekonomiku. Jak drtivý ten dopad bude, to bude záležet na rozsahu a délce konfliktu, míní bývalý guvernér Národní banky Slovenska Ivan Šramko. Samozřejmě ovlivní ceny energií, které tlačí na inflaci. „Kvůli tomu je těžké odhadovat, kdy Česká národní banka bude moci zahájit snižování sazeb,“ dodává Šramko v rozhovoru pro newstream.cz.
Napadení Ukrajiny putinovským Ruskem je pro prezidenta Zemana pořádná rána do vazu. Při jeho „státnickém“ projevu, s nímž vystoupil v České televizi, to ostatně bylo vidět. Výroky, kterými výslovně odsoudil agresi, zněly mdle, snaha změkčit je vyznáním obdivu k ruskému lidu a kultuře byla zjevná.
Rusko už během druhé poloviny loňského roku rozdmýchávalo napětí kolem ropy a plynu - což znamená, že do jeho státní kasy přiteklo o polovinu peněz více než v předchozím roce.
Rusko se vpádem Ruska na Ukrajinu dopouští zločinu proti míru. Je načase sáhnout k tvrdším sankcím, než byly plánovány. Šílence je třeba izolovat a nebránit se proti němu jen slovy, uvedl v televizním projevu prezident Miloš Zeman s tím, že vyjádřil plnou podporu ukrajinskému lidu a jeho vedení. Projev hlavy státu ocenil premiér Petr Fiala (ODS).
Zprávy o vstupu ruských vojáků na východ Ukrajiny v úterý dominovaly titulním stranám novin i televizním zprávám. Jak moc se ale Američané zajímají o dění na východě Evropy? Více než by se mohlo zdát, jak píše náš zvláštní zpravodaj z USA.
Sankce, které zatím Západ vůči Rusku uplatnil v reakci na uznání dvou povstaleckých republik na Ukrajině, jsou slabé. Jsou o tom přesvědčeny miliony investorů všude po světě. Akcie v Evropě nebo Americe totiž rostou. Jde spíše než o růst z úlevy o růst z rozčarování. Rozčarování z toho, že Západ zatím vůči Rusku postupuje jen měkce.
Vyhrocená situace na Ukrajině, sankce vůči Rusku a možná odvetná opatření samozřejmě mohou mít významný negativní dopad na české firmy, upozornil Svaz průmyslu a dopravy. Kterých firem a v jaké intenzitě se sankce dotknou je ale podle svazu zatím těžké hodnotit.
Kvůli rostoucí agresi Ruska vůči Ukrajině rozhodli spojenci o uvalení prvního kola sankcí. Ty nejzásadnější ale mají ale ještě v rukávu. Co už Rusko dostalo a co mu ještě hrozí? Přečtěte si v analýze newstream.cz vyplývající ze sdělení příslušných institucí.
Vyhrocená situace kolem dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny tvrdě dopadla i na ruské miliardáře. Pondělní propad cen akcií snížil hodnotu jejich majetku asi o 8,3 miliardy dolarů (asi 178 miliard korun), píše server ruskojazyčné verze časopisu Forbes.
Spojené státy, Británie a Evropská unie začínají proti Rusku kvůli agresi na Ukrajině roztáčet nové kolo sankcí. Podívejte se, jak mohou nové postihy vypadat.
Nynější postup Ruska vůči Ukrajině znemožňuje udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2, prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Ruské uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny je jasným porušením mezinárodního práva, které nezůstane bez odpovědi. Oznámení přivítal Bílý dům, podle polské vlády je ale zastavení certifikace plynovou „příliš málo".
Evropské akcie dnes výrazně oslabily 👎. Reagovaly na vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že doporučí zavést od 1. června na zboží z Evropské unie clo 50 procent. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,9 procenta na 545,13 bodu. O více než tři procenta oslabily akcie automobilek, u nichž se očekává, že je cla nejvíce zasáhnou. Bankovní instituce citlivé na ekonomickou situaci ztratily 1,8 procenta.
Číst více
Ceny ropy 🛢 dnes klesaly kvůli zprávě, že skupina OPEC+ hodlá v červenci dále ↗ zvýšit těžbu, a komentáři amerického prezidenta Donalda Trumpa ke clům na zboží z EU. Pozdě odpoledne ale své ztráty smazaly a rostou. Za celý týden však zřejmě zaznamenají první pokles za tři týdny.
Jednotná evropská měna snižuje ↘ zisky vůči dolaru poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil Evropské unii 50procentním clem. To znovu vyvolalo obavy z dopadu cel na světovou ekonomiku a na globální obchod.
Prodejce elektroniky Mironet neuspěl ve sporu ⚔ s on-line tržištěm Allegro kvůli použití podobného reklamního hesla. Mironetu vadilo to, že konkurenční společnost použila v kampani slogan Když něco, tak Allegro!, který je až na název e-shopu shodný se sloganem používaným Mironetem. Soud ale žalobu Mironetu na polskou firmu nepravomocně zamítl, uvedl dnes server Hospodářských novin.
Pražská burza podruhé v řadě oslabila 👎. Index PX dnes klesl 📉 o 0,41 procenta na 2168,17 bodu. Dolů ho stáhly především akcie bankovního sektoru. V červeném ale skončila většina titulů, výjimkou byla například elektrárenská společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla v závěru týdne nadprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Ve věku 81 let zemřel brazilský 📷 fotograf Sebastiao Salgado, informují zahraniční tiskové agentury. Salgado patřil k nejvýraznějším postavám světové fotografie a podle serveru CNN Brasil zemřel dnes v Paříži.
Česká koruna 👑 dnes v poklidném obchodování smazala čtvrteční mírné ztráty a proti americké měně se vrátila pod 22 korun za dolar. Vůči euru zpevnila o tři haléře na 24,88 koruny za euro, k dolaru posílila o 12 haléřů na 21,96 koruny za dolar. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.
Česká investiční skupina PPF by se mohla ve snaze získat německou 📺 mediální skupinu ProSiebenSat.1 spojit s italskou skupinou MFE. Uvádějí to dva zdroje agentury Reuters blízké jednání.
Číst více
Evropské letecké společnosti před začátkem letních dovolených čelí nedostatku dopravních letadel 🛬. Zpožďují se totiž dodávky od výrobců Airbus a Boeing, což jsou dva hlavní výrobci. Problémy s kapacitou tak zůstávají hlavním důvodem k obavám v době, kdy poptávka po letecké dopravě strmě roste, napsal server CNBC.
Akcie ve Spojených státech zahájily dnešní obchodování poklesem 📉. Reagují na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k Evropské unii a k firmě Apple, že na ně uvalí vysoká cla.