Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rusko - informace o tématu

Válka na Ukrajině

Lukáš Kovanda: Kolik Rusové kvůli válce dluží Ukrajině? Zatím 9,6 bilionu korun

Za půldruhého měsíce válčení na Ukrajině pochopitelně závratně narostly ekonomické škody, které tragédie přinesla. Vedle ztrát na životech zejména civilního ukrajinského obyvatelstva, které nelze vyčíslit, jsou pochopitelně druhořadé. Nicméně stojí za zajímavost je vyčíslit. Kolik tedy Rusové vlastně kvůli válce už Ukrajině dluží?

Přečíst článek
Novinářka Marina Ovsjannikovová protestovala 14. března v živém vysílání ruské státní televize Pervyj kanal proti ruské invazi na Ukrajinu.

Die Welt najal novinářku Ovsjannikovovou, která v přímém přenosu ruské televize protestovala proti invazi

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Ruské železnice krachují, spoje prořídnou. Kremlu už nepůjčí ani Číňané

Přečíst článek

Úprk Société Générale z Ruska. Podíl v Rosbank prodá oligarchovi Potaninovi

Přečíst článek
Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Rusko posílí kvůli sankcím své rezervy o miliardy dolarů. Z příjmů za letošní vyšší ceny energií

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Pole kukuřice na Ukrajině v čase válečného konfliktu

Zaminovaná pole a nedostatek hnojiv a paliva sníží sklizeň na Ukrajině o polovinu, ceny potravin dál porostou

Až polovina letošní sklizně na Ukrajině, která patří s Ruskem k hlavním světovým producentům obilí, by mohla být zničena válkou. Důvodem je nejen aktuální ruská invaze na Ukrajinu, ale i nedostatek hnojiv a paliva pro zemědělské stroje bránící výsadbě. To vše přispěje k většímu nedostatku zemědělských plodin ve světě a vyšší ceně potravin, která už nyní rapidně roste, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Petr Fiala, premiér a předseda ODS

Premiér Fiala: Do pěti let se chceme vymanit z energetické závislosti na Rusku

Vláda chce v nejbližších týdnech představit komplexní pětiletý projekt na zajištění energetické bezpečnosti České republiky, uvedl ve své kandidátské řeči na kongresu ODS její předseda a premiér Petr Fiala. Napravit má podle něj léta neřešenou závislost na fosilních palivech z Ruska a v horizontu pěti let republiku úplně vyvléci z ruské energetické smyčky.

Přečíst článek
Potraviny v ruském obchodě

Březnová inflace v Rusku je nejvyšší za 23 let, za potraviny platí Rusové dvakrát více než před invazí

Spotřebitelské ceny v Rusku v březnu vzrostly ve srovnání s předchozím měsícem o 7,61 procenta, což byl nejvyšší meziměsíční růst od ledna 1999. Ruská ekonomika se potýká s problémy kvůli sankcím uvaleným na Moskvu po invazi na Ukrajinu a rekordnímu poklesu rublu. V únoru inflace činila 1,17 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad. Rusové zároveň utrácejí za potraviny 40 procent svého disponibilního příjmu, což je dvakrát více než před invazí na Ukrajinu, uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Přečíst článek
Ruská centrální banka

Ruská centrální banka překvapivě snížila základní úrokovou sazbu. Pořád je ale neúnosná

Ruská centrální banka v pátek překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o tři procentní body na 17 procent. Nová sazba bude platit od pondělí. Na konci února banka v důsledku prvních sankcí po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu sazbu více než zdvojnásobila na 20 procent.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Ceny potravin žene nahoru i stoupající cena obilí ve světě.

Tohle bude bolet. Ceny potravin rostou kvůli válce nejrychleji v historii

Globální ceny potravin rostly již před začátkem války na Ukrajině. V březnu ale jejich růst nabral dramatické tempo a jídlo v průměru zdražilo o 13 procent. Jen za poslední dva roky však nárůst představuje 75 procent.

Přečíst článek
Dětmarovice

EU zakáže dovoz uhlí z Ruska. Čechům kvůli tomu elektřina nezdraží

Evropské unie přijala pátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Zásadní součástí nových postihů je ukončení odběru uhlí z Ruska, které pro režim prezidenta Vladimira Putina představuje příjem čtyř miliard eur (98 miliard korun) ročně.

Přečíst článek
Moskva, rubl, ukrajinská krize

Devadesátky. Nezaměstnanost v Rusku bude katastrofální jako po pádu SSSR

Ruskou ekonomiku čeká v nejbližší době další rána v podobě rekordní nezaměstnanosti. Ta podle prognóz agentury Bloomberg poprvé za deset let překročí devítiprocentní hranici. 

Přečíst článek
Shell

Shell za odchod z Ruska odepíše 100 miliard korun. Je to víc, než firma čekala

Jde o první konkrétní vyčíslení škod, které škrtnutí ruských aktiv přineslo západní ropné společnosti. Další budou následovat, shodují se odborníci.

Přečíst článek
Válka na Ukrajině

Poláci se již chystají na válku. Vláda vydala manuál na přežití

Příručka je volně k dispozici na webových stránkách vládního bezpečnostního centra. Radí, jak si připravit evakuační zavazadlo, jak funguje bezpečnostní systém státu či jak se chovat při jaderném nebo chemickém útoku, upozornila agentura AP.

Přečíst článek
italské espresso

Čekal se dramatický růst cen kávy. Kvůli válce bude jen dočasný

Většina komodit a zboží kvůli válce na Ukrajině a sankcím výrazně podraží. Pro kávu to ale platit nebude. Ta kvůli tragickému suchu v Brazílii má letos zásadně zdražovat, protože se na trhu objeví méně suroviny, než kolik svět spotřebuje. Již na podzim se ale projeví pokles poptávky v Rusku a na Ukrajině, uvádí studie společnosti HedgePoint.

Přečíst článek

News box

Generální ředitel britské veřejnoprávní stanice BBC Tim Davie a šéfka zpravodajství Deborah Turnessová v neděli večer rezignovali po kritice, která se na stanici snesla kvůli upravenému projevu amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na prohlášení BBC o tom informovaly agentury. BBC čelila kritice za kontroverzní sestříhání projevu, který Trump pronesl 6. ledna 2021 předtím, než jeho stoupenci zaútočili na Kapitol ve Washingtonu. 
Platební neschopnost americké federální vlády, takzvaný shutdown, zastavila prodej 🔫🔫🔫zbraní ze Spojených států do členských států NATO v Evropě v hodnotě nejméně pěti miliard dolarů. Píše o tom americký server Axios, podle kterého to má vliv na dodávky vojenské techniky na Ukrajinu, která se brání ruské agresi.
Zájem o🃏🃏🃏 sběratelské karty v Česku v posledních letech roste. Ke svému koníčku z dětství se čím dál častěji vrací starší muži a přibývá také žen, které se sběratelství věnují. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky, kteří registrují meziročně vyšší tržvy za tento artikl v rámci dvou až čtyř desítech procent. I když část lidí karty sbírá za účelem investice, stále podle prodejců převažují ti, kteří to dělají pro radost.
Po pětileté rekonstrukci se v sobotu 6. prosince znovu otevře hlavní budova 🦖🎨🖼️Muzea Prahy na Florenci. Otevření doprovodí po celý víkend program určený především pro rodiny s dětmi, vstupné bude po oba dny zdarma. Muzeum o tom informovalo na svém webu. Rekonstrukce stála podle dřívějších údajů zhruba 290 milionů korun.
Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) navrhne, aby se budovaná stanice pražského metra na lince 🇩 s pracovním názvem Olbrachtova jmenovala Ryšánka. Stanice veřejné dopravy by podle Hřiba neměly mít názvy s inspirací v totalitních nebo extremistických režimech. Název Olbrachtova, který vychází z názvu nejbližší ulice, kritizovala například radnice Prahy 4 a také ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Ladislav Kudrna.
Skupina Packeta📦📦📦, která provozuje službu Zásilkovna, letos při slevových akcích Black Friday a předvánoční sezoně očekává překonání loňského rekordu 1,1 milionu přepravených zásilek za den. Množství zásilek vzroste proti průměru ve zbytku roku až na dvojnásobek. Uvedl to mluvčí Packety Ondřej Luštinec.
Ukrajinské🚩🚩🚩 vlajky by se podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka měly postupně ze státních budov sundávat. Splnily svůj účel symbolu a výrazu solidarity, řekl v pořadu Partie na CNN Prima News. ANO jedná o vzniku budoucí vlády s Motoristy a SPD, jejíž předseda Tomio Okamura nechal sundat ukrajinskou vlajku z budovy Sněmovny den poté, co byl zvolen jejím předsedou. Předseda Svobodných zvolený na kandidátce SPD Libor Vondráček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že by ze Sněmovny sundal i evropskou vlajku, místopředseda ANO Radek Vondráček ne.
Energetická společnost ČEZ zlevní od začátku příštího roku dodávky ⚡⚡⚡energií pro celkem 1,6 milionu zákazníků. Cenu elektřiny na dobu neurčitou sníží o 240 korun za spotřebovanou megawatthodinu (MWh), cenu plynu pak o 70 korun za MWh. Energie postupně zlevňují i další dodavatelé. Zlevnění bude platit pro stávající i nové zákazníky bez závazku.

Čína zavedla opatření, která ✅✅✅osvobozují od vývozních omezení čipy Nexperia určené pro civilní použití. Podle agentury Reuters to oznámilo čínské ministerstvo obchodu. Nizozemská vláda převzala 30. září nad společností Nexperia se sídlem v Nizozemsku kontrolu kvůli obavám, že podnik předá klíčové technologie čínské mateřské firmě Wingtech. Peking následně od 4. října zablokoval vývoz hotových výrobků čínské divize Nexperie. To vyvolalo velkou nervozitu u evropských i japonských výrobců 🚗🚗🚗automobilů, kteří čipy firmy při výrobě hojně používají.

První místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček nevyloučil konec 💥💥💥muniční iniciativy. Zjištění formující se vlády podle něj ukazují větší problémy projektu, než ANO před volbami předpokládalo. V diskusním pořadu Partie televize CNN Prima News Havlíček uvedl, že úředníci byli končícím kabinetem zastrašováni a nyní začínají mluvit. Státy, které se do iniciativy zapojily, se podle něj budou divit. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky se jedná o bohapustou snahu očernit vše, čeho česká vláda dosáhla, reagoval v diskusi.
Doporučujeme