
Cena ropy výrazně stoupá. Brent je na tříměsíčním maximu přes 80 dolarů
TrhyZa zdražováním stojí vyhlídky na nové sankce vůči Rusku, které by mohly omezit dodávky suroviny na trh.
Za zdražováním stojí vyhlídky na nové sankce vůči Rusku, které by mohly omezit dodávky suroviny na trh.
Ropa přestala do Česka z východu proudit ve středu ráno. Důvody zastavení dodávek nebyly podle úřadů jasné.
Ropa ruským ropovodem Družba do Česka stále neteče, uvedl mluvčí rafinérské společnosti Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Dodávky byly přerušené ve středu ráno, důvody zatím úřady neznají. Česko tak nyní čerpá ropu pouze západní cestou.
Přerušení dodávek má podle ekonoma Lukáše Kovandy nejspíše technický důvod. Nelze podle něj ale vyloučit ani politickou motivaci, kdy se ruská strana snaží o určitou odvetu za to, že Česko nežádá prodloužit výjimku z embarga EU na dovoz ruských ropných produktů, která přestává platit zítra.
Z geopolitiky přicházejí po delší době pro trhy dobré zprávy. Kdyby se k tomu našla cesta z války na Ukrajině, byl by to skutečně pozitivní nabídkový šok pro světovou ekonomiku.
Česko nebude usilovat o prodloužení výjimky z evropského zákazu na dovoz ruských ropných produktů. Informaci agentury Reuters potvrdilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Platnost výjimky skončí 5. prosince. Zákaz dodávek produktů z ruské ropy byl schválen v rámci sankcí, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině, výjimku ze zákazu dostaly kromě Česka také Slovensko a Maďarsko.
Ruská vláda plánuje fúzi největších ruských ropných koncernů, uvedl americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Vzniklý gigant by byl druhým největším producentem ropy po saúdskoarabské společnosti Saudi Aramco a na trh by dodával téměř třikrát více ropy než největší americký producent, společnost ExxonMobil.
Saúdskoarabskému ropnému gigantu Saudi Aramco ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 15,4 procenta na 27,6 miliardy dolarů (642 miliard korun). Důvodem byly nižší ceny ropy a slabé marže rafinerií. Firma ale ve své výsledkové zprávě současně oznámila, že zachová velkorysou dividendu.
Britská společnost BP ruší plán, podle kterého chtěla do roku 2030 snížit těžbu ropy a plynu. S odkazem na tři informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Nová strategie předpokládá pomalejší transformaci energetiky a také nové investice na Blízkém východě, a to v Iráku a v Kuvajtu. Šéf podniku Murray Auchincloss tyto změny oznámí zřejmě až v únoru, kdy zveřejní aktualizovanou strategii.
Finanční trhy v týdnu zaznamenaly prudký otřes. Příčina? Houstnoucí vztahy na Blízkém východě. Ropný trh kvůli tomu prošel krátkodobým nabídkovým šokem. Povzbudivě naopak dopadla data z amerického trhu práce. Hlavní americký index S&P 500 se tak pohyboval kolem 5700 bodů.
Cena zemního plynu pro evropský trh dnes dopoledne vykazovala mírný pokles a nacházela se pod hranicí 39 eur za megawatthodinu (MWh), než odpoledne začala mírně stoupat. I tak ale zůstává na hodnotách, kde se pohybuje zhruba od jara. Eskalace napětí na Blízkém východě, který je důležitým zdrojem plynu a ropy, zatím s cenami v Evropě příliš nepohnula, podle analytiků zejména proto, že trh je dobře zásoben z Norska a z Ruska. Navíc plyn v Evropě už je teď více než čtyřikrát dražší než plyn na americkém trhu, ukazují data serveru Statista.