Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Majetek Čechů v podílových fondech loni rekordně narostl

Bankovka v hodnotě 2000 korun
ČTK
Lukáš Kovanda

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni narostl historicky rekordně, a to o 187,1 miliardy korun na 938,6 miliardy. Je to teprve podruhé v historii novodobé České republiky, kdy se majetek ve fondech navýšil během jediného roku o více než 100 miliard korun.

Reklama

„Šlo o nejúspěšnější rok v historii,“ uvedla výkonná ředitelka asociace AKAT Jana Brodani. Za posledních deset let se majetek ve fondech kolektivního investování více než ztrojnásobil, když v roce 2012 činil 307 miliard korun, doplnil ředitel předseda AKAT Martin Řezáč. Připomněl, že v bankách měli Češi koncem loňského září 5,44 bilionu korun, v penzijním připojištění 589,8 miliardy korun, ve stavební spoření 311,5 miliardy korun a v životním pojištění 90 miliard korun.

„Investice do fondů rostly jak díky tržnímu zhodnocení, tak přílivu nových investic,“ řekl místopředseda asociace Jaromír Sladkovský. Dluhopisové fondy podle váženého průměru loni vydělaly osm procent, smíšené fondy 11 procent, akciové fondy 17 procent, strukturované fondy devět procent, retailové nemovitostní fondy čtyři procenta a peněžní fondy šest procent.

Inflace zapůsobila

Uvažme, že v letech 2010 až 2019 narůstal majetek ve fondech v ČR průměrným ročním tempem 26,2 miliardy korun (viz graf níže). Loňský výsledek je tedy více než sedminásobkem ročního průměru desátých let. Loňský výsledek je tak rekordní i v reálném vyjádření, tedy po zohlednění inflace a inflačního znehodnocení koruny, k němuž průběžně dochází prakticky neustále, v uplynulých zhruba dvou letech však nebývale výrazným tempem.

Právě mimořádně vysoká inflace uplynulých let je klíčovým důvodem, proč majetek Čechů ve fondech rekordně narostl.

Reklama

Dvouciferná inflace, jež výrazně převýšila jak nominální růst mezd, tak výši úročení na spořících účtech či termínovaných vkladů, donutila Čechy – kteří se svým majetkem nakládají tradičně poměrně konzervativně – výrazněji investovat. Navíc světové trhy a burzy loni zažily nečekaně příznivý rok.

Čechům se vrací chuť nakupovat

Lukáš Kovanda: Češi opět s chutí nakupují. V lednu utratili nejvíc peněz za poslední roky

Lednové maloobchodní tržby překonaly veškerá očekávání. Meziročně totiž stouply o 2,4 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů počítali s nárůstem jen 0,5 procenta. Našli se i tací, kteří vyhlíželi meziroční mírný pokles maloobchodních tržeb.

Přečíst článek

Rostly prakticky všechny klíčové akciové trhy v Evropě či Severní Americe, dařilo se také většině trhů asijských, s výjimkou těch čínských. Akcím se vedlo dobře, neboť se inflace loni dále nezvyšovala, takže investoři příznivě přehodnotili svůj další výhled ohledně vývoje úrokových sazeb. Zejména závěrem roku se „investičním ternem“ staly dluhopisy, zejména vlád zemí Západu, které těžily ze sázek na zásadní pokles inflace v roce 2024.

Příznivý rok 2023 – jak na akciových, tak dluhopisových trzích – samozřejmě zásadně pomohl majetek Čechů ve fondech dále výrazně rozhojnit.

Další komentáře Lukáše Kovandy najdete zde

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

USA se chystají na prezidentské volby

Střelba do vlastní nohy. Trumpova cla by USA vrátila do 30. let minulého století

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme