Čína vyhlásila sedmidenní protipandemickou uzávěru ve městě, kde je největší světový závod na přístroje iPhone americké společnosti Apple. Informovala o tom agentura Reuters. Továrna patří firmě Foxconn a nachází se ve městě Čeng-čou ve střední Číně. Opatření se patrně odrazí na produkci nejnovějších přístrojů iPhone 14. Čínský výrobce elektromobilů Nio pak dnes ohlásil, že kvůli protipandemickým uzávěrám pozastavil výrobu.
Ani legendární kodaňské Nomě, nejlepší restauraci na světě, se byznysově moc nevede. Navzdory covidové podpoře dánské vlády se podnik dostal do milionových ztrát, upozornila agentura Bloomberg.
Vývoj nejméně jednoho z nových vlajkových přístrojů iPhone společnosti Apple pro letošní rok se zpozdil kvůli pandemickým omezením v Číně, píše japonský list Nikkei, který se odvolává na několik zdrojů obeznámených se situací.
Čínské úřady tento týden dále zpřísnily kontroly na hranicích a oznámily, že výrazně omezí cesty, které nejsou nezbytné. Vládní tisk při tom zdůrazňuje, že opatření má výlučně zdravotnický charakter a zapadá do čínské strategie nulové tolerance vůči covidu-19, uvedl deník Le Monde. Podle francouzského deníku se úřady snaží odradit čínské občany od cestování i omezenou nabídkou letů, jejichž ceny vystoupily do závratných výšin.
Stovky dělníků v technologické továrně v Šanghaji vyrábějící pro Apple či Microsoft se po týdnech blokování objektu střetly s početnou ochrankou a snažili se překonat bariéry kolem areálu. Střet, který se odehrál ve čtvrtek večer, je ohromujícím příznakem zhroucení snah komunistické strany omezit pandemii covidu tvrdými lockdowny, při nichž neváhá Peking uzavřít i mnohamilionová města v zemi a zaměstnance továren nutí v nich nejen pracovat, ale i nocovat, napsala agentura Bloomberg.
Přísné uzávěry v Číně, nebezpečné pro hospodářství celého světa, jsou ve své podstatě hlavně ilustrací nebezpečí sepětí kapitalismu a autokracií. Díky kapitalismu Čína v uplynulých čtyřiceti letech vyrostla v globální ekonomickou velmoc. Přitom se ovšem nepotvrdila teze nositele Nobelovy ceny za ekonomii Miltona Friedmana, že liberalizace ekonomiky přináší liberalizaci politiky, tedy pluralitní demokracii.
V čínské finanční metropoli Šanghaji uvolnily místní úřady koronavirová opatření pro další čtyři miliony lidí, ve městě s 25 miliony obyvatel tak může domovy opustit už téměř 12 milionů lidí. Stále ale nesmí opustit svou čtvrť a zakázána mají velká shromáždění. Provoz obnovily i některé továrny ve městě.
Hrubý domácí produkt Číny se v prvním čtvrtletí v meziročním srovnání zvýšil o 4,8 procenta proti růstu o čtyři procenta v předchozím čtvrtletí. Oznámil to čínský statistický úřad. Růst je vyšší než 4,4 procenta, s nimiž počítali analytici. Podle nich se ale zároveň zvýšilo riziko prudkého zpomalení ekonomiky v příštích měsících, a to kvůli omezením v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru a kvůli válce na Ukrajině.
Slovenský miliardář Igor Rattaj sečetl ztráty z covidových lockdownů. Jeho firma Tatry mountain resorts (TMR), která provozuje lyžařské areály ve střední Evropě včetně Česka, skončila loni ve ztrátě převyšující miliardu korun. Navzdory zhoršenému hospodaření ale přikoupila další alpské středisko Muttereralm v Rakousku.
Čína stupňuje politiku nulové tolerance. Nikoli však pouze ve vztahu k šíření epidemie covidu. Nákaza jen přiživila budování „čínské bubliny” izolující se od nežádoucích vlivů Západu. A Hongkong vezme s sebou.
Světová zdravotnická organizace (WHO) 👎 lituje rozhodnutí nového prezidenta USA Donalda Trumpa vystoupit z agentury OSN a doufá, že si to rozmyslí, uvedl její mluvčí Tarik Jašarević. WHO zároveň uvedla, že se těší na konstruktivní dialog s Trumpovým týmem. USA je hlavní dárcovskou zemí.
Poslanecký klub opozičního hnutí ANO jednomyslně ✅ schválil podání návrhu na zrušení změn v důchodovém systému k Ústavnímu soudu, sdělila to jeho předsedkyně Alena Schillerová.
Pařížská klimatická dohoda zůstává nadále nejlepší nadějí pro celé lidstvo, uvedla na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu předsedkyně Evropské komise 👩 Ursula von der Leyenová. Nový americký prezident Donald Trump, který se ujal v pondělí funkce, oznámil, že jeho země od klimatické dohody z roku 2015, která je mezinárodním paktem o boji proti globálnímu oteplování, odstupuje.
Poptávka firem i domácností po úvěrech se v závěrečném čtvrtletí loňského roku 📈 zvýšila. V letošním prvním čtvrtletí banky očekávají další růst podnikové poptávky po úvěrech, u domácností jsou ve svých předpokladech opatrnější. Vyplývá to z pravidelného čtvrtletního průzkumu, který dnes zveřejnila Česká národní banka.
Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých prvních kroků po návratu do Bílého domu formálně spustil tým vedený miliardářem 👨 Elonem Muskem, který má za cíl výrazné škrty ve státní správě a regulacích. Původně měl projekt společně s Muskem vést někdejší prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy, ten ale místo toho plánuje kandidovat na guvernéra státu Ohio, informují americká média.
Největší české herní studio Bohemia Interactive 📈 zvýšilo v roce 2024 tržby o 34 procent na 1,4 miliardy korun. Prodalo 4,85 milionu kopií her. Hry od studia si loni zahrálo 17 milionů uživatelů z celého světa.
Zhruba 3️⃣1️⃣ tisíc klientů zkrachovalé Sberbank CZ si dosud nevyzvedlo své pojištěné vklady za celkem 258 milionů korun. Čas vyzvednout si náhradu svých vkladů mají do 10. března 2025, kdy uplynou tři roky od zahájení jejich výplaty. Víc než 90 tisíc ze 121 tisíc klientů Sberbank si přes pobočky Komerční banky vyzvedlo 25,63 miliardy korun.
Ruská generální prokuratura označila za takzvaně ❌ nežádoucí českou firmu Compelson, která pomáhá Ukrajině, informovala dnes agentura TASS. Společnost totiž podle ruské státní agentury poskytla ukrajinské armádě a zpravodajským službám bezplatné licence na své programy a technické vybavení.
Předseda opozičních Pirátů Zdeněk Hřib ✅ přijal nominaci na celostátního lídra strany v letošních sněmovních volbách. Vyplývá to z jeho vyjádření na stranickém internetovém fóru. Po nedávném zvolení do čela strany Hřib uváděl, že se chce soustředit na politiku v hlavním městě a do Sněmovny kandidovat nehodlá.
Výroba elektřiny v Česku dál 📉 klesá. Loni české energetické zdroje vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren. Vyplývá to ze zprávy oborového webu oEnergetice.cz za rok 2024.