
Nadšení vyprchalo. Bitcoin propadl nejníže od listopadu
MoneyNejznámější kryptoměna prudce posilovala po Trumpově vítězství v listopadových prezidentských volbách. Od té doby však ztratila více než čtvrtinu své hodnoty.
Nejznámější kryptoměna prudce posilovala po Trumpově vítězství v listopadových prezidentských volbách. Od té doby však ztratila více než čtvrtinu své hodnoty.
Ceny nejznámějších kryptoměn prudce klesají. Reagují tak na víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou cla na dovoz z Mexika, Kanady a Číny, což vyvolává obavy z obchodní války. Bitcoin se propadl hluboko pod 100 tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Druhá největší kryptoměna ether při obchodování v Asii pak ztratila více než 26 procent a za den oslabila nejvíce za téměř čtyři roky.
Lidé se na trzích chovají jak v horečce. Má to epicentrum v Bílém domě, varoval klienty legendární hedgeový fond Elliot, jehož majitel podporoval Trumpa. Bublina může chaoticky prasknout.
Evropská centrální banka vytváří tlak na ČNB, aby upustila od začlenění bitcoinu do svých devizových rezerv. Šéfka ECB Christine Lagardeová na tiskové konferenci prohlásila, že je přesvědčena, že bitcoin nevstoupí do rezerv kterékoli země EU, tedy nejen eurozóny.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) je zdrženlivý k možnému zařazení bitcoinu do devizových rezerv České národní banky (ČNB). Centrální banka by měla být symbolem stability a bitcoin není stabilní aktivum, řekl při představení makroekonomické prognózy. Zdůraznil ale, že rozhodnutí o tomto kroku bude na bankovní radě ČNB. O možném zařazení bitcoinu do rezerv ČNB mluvil ve středu její guvernér Aleš Michl.
Případné zařazení bitcoinu do rezerv České národní banky (ČNB), které navrhuje guvernér Aleš Michl, může posunout kryptoměny více mezi běžná investiční aktiva. Česko by se tak stalo první západní zemí, která by zařadila krypto do svých rezerv. Zároveň by se ale ČR dostala do rozporu s Evropskou centrální bankou, která je naopak ke kryptoměnám skeptická a považuje je za rizikové. Vyplývá to z vyjádření analytiků a expertů. Podle bývalého guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka je to špatný nápad, hrozí ztráta důvěryhodnosti centrální banky.
Guvernér České národní banky Aleš Michl chce nakoupit bitcoiny za takřka 200 miliard korun. Může se tím dostat do střetu s Evropskou centrální bankou, podle níž je bitcoin „měnou zločinců“ a domečkem z karet, co se zhroutí.
Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl předloží bankovní radě plán investic do bitcoinu. Pokud bude schválen, mohly by bitcoiny nakonec mít na celkových rezervách banky, které nyní činí 140 miliard eur (3,5 bilionu korun), podíl až pět procent. Michl to řekl v rozhovoru s listem Financial Times (FT). Dodal, že je „velmi pravděpodobné“, že banka příští týden sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu.
Elon Musk zkoumá, jak by se technologie blockchainu dala použít pro zefektivnění práce amerických úřadů. Muž, který vede nový úřad pro efektivitu státní správy (DOGE), o ní vede rozhovory s představiteli kryptoměnového odvětví, uvádí agentura Bloomberg, podle níž jde o nejnovější projev snahy administrativy prezidenta Donalda Trumpa podpořit odvětví digitálních aktiv.
Češi nadále preferují investice do nemovitostí, 77 procent považuje vlastnictví domu či bytu za nejzajímavější investiční možnost. Druhé místo obsadilo vlastnictví pozemku se 70 procenty, následuje spořicí účet s 53 procenty a investice do drahých kovů se 48 procenty. Vyplývá to z prosincového Barometru spoření agentury IBRS pro společnost Golden Gate.
Prioritou staronového prezidenta USA Donalda Trumpa bude razantní potlačení nelegálního přistěhovalectví do Spojených států, zejména na hranici s Mexikem. Hodlá také definitivně zkrotit neblahé dopady výrazné inflace uplynulých let a dát celé americké ekonomice zásadní pozitivní impuls, například navýšením těžby fosilních paliv i jejich vývozu. Trump to uvedl ve své inaugurační řeči. V ní také zmínil cíl ukončit cenzuru, mnohost genderů či skoncovat s opatřeními, jež omezují výrobu aut se spalovacími motory.
Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska se plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole financování, které by mohlo firmu ohodnotit až na 200 miliard dolarů (4️⃣,2️⃣ bilionu korun), což přibližně desetkrát vyšší hodnota než v loňském roce. Uvedl to server listu Financial Times (FT).