Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Inflace. Jak přelstít zdražování?

Sándor Bodnárz

Pandemie a migrační vlna zasáhly český pracovní trh. Práce na IČO je na vzestupu, míní odborník

Pracovní trh se dál přehřívá a stále je méně nezaměstnaných než volných míst. A to o několik desítek tisíc. Ukrajinští uprchlíci pomůžou jen někde, myslí si šéf agentury pro nábor specializovaných pracovníků Hays Sándor Bodnár. „Nejvíce volných pracovních míst je v sektoru výroby, dále můžeme zmínit sektor služeb včetně hotelnictví, s patřičným jazykovým vybavením pak také centra sdílených služeb nebo IT sektor,“ uvádí Bodnár.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Inflace, ilustrační foto

Jan Bureš: Vrchol inflace teprve přijde. Může být až kolem 15 procent

Česká inflace láme nové rekordy. Spotřebitelské ceny rostly v březnu o 12,7 % meziročně, což je 2,9procentního bodu nad poslední zimní prognózou centrální banky (a 0,4procentního bodu nad naším odhadem), a to zdaleka nebude ještě inflační vrchol.

Přečíst článek
Štěpán Křeček, ekonom BHS

Křeček: Putinova inflace lidem sníží životní úroveň

Ukrajinci budou tlačit na zvýšení cen nájmů i vybavení bytu.

Přečíst článek
Ceny benzinu 5. března 2022

Inflace vyskočila na 12,7 procenta a je nejvýš za 25 let. Pohonné hmoty zdražily o polovinu

Další měsíc a další rekord v růstu spotřebitelských cen. Tak vypadá obrázek vývoje domácí cenové hladiny a zdá se, že se situace výrazně nezlepší ani v dalších měsících. V březnu se spotřebitelské ceny podle dat Českého statistického úřadu meziročně zvedly o 12,7 procenta. Inflace tak je nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent.

Přečíst článek
Akciové trhy - ilustrační foto

Týden tradera: Trhy zmítá válka a sankce. A znovu zase covid

Zklidnění je minulostí a volatilita se pozvolna vrátila na finanční trhy. V minulých týdnech jsem varoval, že stratégové považují ústup z minim na indexech za možnou dočasnou stabilizační a nebyl jsem daleko od pravdy. Hrozba stagflace ekonomik a možnost, že přerušení dodavatelských řetězců způsobené uzávěry ekonomik v Číně a válkou na Ukrajině opět způsobí vážné zásahy do světových hospodářství se projevila opět výrazně. A jaké byly zásadní události minulého týdne? Co odhalil záznam z minulého jednání americké centrální banky, takzvané „Fed minutes“?

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Inflace, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Česku hrozí nejhorší inflace za 30 třicet let. Zlato ani byty vás před ní neochrání

Česku hrozí nejvyšší inflace za 30 let. Ochranu před ní nejspíše poskytne stříbro, umění, víno, zlato nebo bitcoin, nikoli však akcie nebo nemovitosti.

Přečíst článek
Kolo - ilustrační foto

Češi kupují stále luxusnější kola, napovídají statistiky krádeží policie i pojišťoven

Vloni byly nahlášeny krádeže kol v hodnotě 150 milionů. Ačkoli to je vyšší částka než o rok dříve, kol se ukradlo méně. Podle čerstvých statistik Policie ČR, které potvrzují také pojišťovny, výrazně roste průměrná hodnota ukradených bicyklů.

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Inflace se za březen přiblížila 13 procentům. A zdražování se jen tak nezastaví, míní ekonomové

Odhady březnové inflace připomínají kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině sázku do loterie. Nejistý je podle redakcí oslovených ekonomů i dlouhodobější výhled. Jisté každopádně je, že zdražování se nezastaví. Přesný údaj o inflaci zveřejní Český statistický úřad zítra.

Přečíst článek
Pole kukuřice na Ukrajině v čase válečného konfliktu

Zaminovaná pole a nedostatek hnojiv a paliva sníží sklizeň na Ukrajině o polovinu, ceny potravin dál porostou

Až polovina letošní sklizně na Ukrajině, která patří s Ruskem k hlavním světovým producentům obilí, by mohla být zničena válkou. Důvodem je nejen aktuální ruská invaze na Ukrajinu, ale i nedostatek hnojiv a paliva pro zemědělské stroje bránící výsadbě. To vše přispěje k většímu nedostatku zemědělských plodin ve světě a vyšší ceně potravin, která už nyní rapidně roste, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Francouzské prezidentské volby se blíží

Investoři se děsí vítězství Le Penové. Zbavují se dluhů

Vyhlídka na vítězství Marine Le Penové ve francouzských prezidentských volbách leká mezinárodní investory. Zbavují se francouzského dluhu, takže Francie čelí citelně vyšším úrokům. Musí nabídnout vyšší úroky, aby jí zděšení investoři vůbec půjčili. Pokud si tak chce Francie nyní půjčit třeba na deset let, zaplatí nejvyšší úrok za celé období od roku 2015.

Přečíst článek
Bydlení, ilustrační foto

Byty došly, nájmy zdraží o desítky procent. Válka přiblížila katastrofu na českém realitním trhu

Do Česka přijde kolem 400 tisíců uprchlíků z války. Poptávka po nájmech tak výrazně poskočí. Navíc kvůli zdražování řada Čechů odkládá nákup vlastní nemovitosti. Výsledek? Zdražení nájmů až o 30 procent v následujících dvou letech, píše poradenská společnost Cyrrus.

Přečíst článek

News box

Bankám a spořitelnám v Česku v roce 2025 📈 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 5,3 miliardy korun na 126,8 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci loňského roku činila 11,431 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 803 miliard korun.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ❌ odmítl komentovat zprávu kuvajtského serveru Al-Džarida, podle kterého se zraněný íránský nejvyšší duchovní vůdce Modžtaba Chameneí nyní léčí v Moskvě. „K takovým zprávám se nijak nevyjadřujeme,“ citovala ruská agentura TASS Peskova.
V kauze vytunelovaného Metropolitního spořitelního družstva uložil soud manažerům záložny a spoluobžalovaným podnikatelům tresty sedm až 9️⃣ let vězení. Součástí nepravomocného verdiktu jsou i maximální možné, tedy desetileté zákazy působení v bankovnictví nebo ve statutárních orgánech firem. Podle rozsudku spáchali muži úvěrový podvod jako organizovaná zločinecká skupina a způsobili členům záložny škodu přes 1,2 miliardy korun.
Prodejci kritizují plán premiéra 👴 Andreje Babiše (ANO) znovu zakázat prodej kratomu, který je legální od ledna. Podle nich současné problémy nevyřeší a vzroste černý trh. Nařízení, které dnes projedná vláda, má navíc změny odložit až na rok 2027, což podle nich prodlouží o osm měsíců období neregulovaného prodeje dalších látek.
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 6️⃣2️⃣,6️⃣ miliardy korun. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které zveřejnila Česká národní banka. Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2024, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v přebytku 136,9 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2024 přebytek 140,5 miliardy korun.
Ceny ropy se dál 📈 zvyšují, na trhu přetrvávají obavy o dodávky suroviny z Blízkého východu. Severomořská ropa Brent kolem 9:00 středoevropského času vykazovala růst o téměř tři procenta, nacházela se tak mírně nad 106 dolary za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate si připisovala přes dvě procenta a blížila se ke 101 dolarům za barel.
Poslanecký klub SPD  nechce hlasovat pro schválení zákona o digitální ekonomice ve stavu předkládaném vládou. Před jednáním koaliční rady to dnes novinářům řekl místopředseda hnutí a šéf klubu Radim Fiala. Podle předsedy SPD Tomia Okamury se pracuje na velkém pozměňovacím návrhu, který by měl odstranit snahu o cenzuru názorů na internetu.
Česká republika je připravena stát v čele mise, která by zjistila stav ropovodu Družba poškozeného na Ukrajině ruskými útoky, uvedl dnes v Bruselu ministr průmyslu 👨 Karel Havlíček. Ukrajina by podle něj měla umožnit návštěvu skupiny evropských odborníků. Česko je připraveno dát dohromady tým profesionálů, například ze společnosti Čepro, který bude schopen situaci posoudit.
Tchajwanské společnosti Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o dvě procenta na 45,21 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba 3️⃣0️⃣ miliard korun), a to navzdory silné poptávce po produktech souvisejících s umělou inteligencí. S odkazem na sdělení firmy to dnes uvedla agentura Reuters.
Křesťanskodemokratická unie (CDU) německého kancléře 👨 Friedricha Merze se stala po nedělních komunálních volbách v Hesensku nejsilnější stranou. Získala 29,7 procenta hlasů, uvedl dnes statistický úřad ve Wiesbadenu. Zhruba 4,7 milionu voličů mohlo v neděli ve středoněmecké spolkové zemi vybírat zastupitele do obecních, městských a okresních zastupitelstev.
Doporučujeme