Zabíjačka je skvělý příklad hned několika stále trvajících gastronomických trendů: využití zvířete takřka beze zbytku a domácí výroba jídla, které je zvykem kupovat spíš průmyslově zpracované. A stále lze žasnout nad tím, jak je celý proces dokonale vymyšlený tak, aby se zvíře dokonale zužitkovalo. Je to ten největší respekt, jakého se pašík na konci své kariéry mohl dočkat.
Je to pro mnohé taková každoroční „guilty pleasure“. Slibují si, že letos to budou jen linecké, rohlíčky, maximálně vosí hnízda. A pak přibydou i perníčky, kokosky, Masarykovo, ořechy, sádlovky, důlkové, pusinky, marokánky, podvodnice, išlské dortíčky… Druhy vánočního cukroví se dají počítat na desítky. A to je řeč jen o tom českém „tradičním“, pak je tu ještě import. Proč si to vlastně děláme? A existuje v pečení cukroví něco jako trend?
Co si dáte na Štědrý den k večeři? Smaženého kapra s bramborovým salátem? Pak patříte ke dvěma třetinám Čechů, kteří se drží této tradice. Ačkoli historie vánočního kapra nesahá zdaleka tak hluboko do minulosti, jako tradice rybníkářství a chovu kaprů u nás.
Je to delikatesa s poněkud buržoazním nádechem, ale skutečný milovník dobrého jídla by tuhle zkušenost měl mít. Utkat se s humrem je zážitek, proto si ho naplánujte třeba na sváteční čas. Sama konzumace humra si žádá jistou dovednost, jeho příprava je ještě náročnější, ale dá se zvládnout i v domácích podmínkách. A efekt je zcela maximální.
V USA mají hezký zvyk. V polovině listopadu pravidelně vyklízejí ledničky. Všichni. Je to takový logický úklid před Dnem díkuvzdání, aby se do ledničky vešel krocan. U nás by se něco takového mohlo zavést před Vánoci, kdy jsme zvyklí si dopřát a nakupujeme ještě víc potravin než obvykle. Tušíte, kolik byste toho vyhodili? A kolik jídla vyhodíte po vánočních svátcích? Nejspíš víc, než si myslíte.
Adventní čas je letos opět ochuzen o atmosféru vánočních trhů. Škoda, svařák mezi světýlky na náměstích má svoje kouzlo. Ale naštěstí tu existují alternativy. V Praze je to Manifesto. Oba prostory, na Andělu i na Florenci, už jsou převlečené do vánočního a těší se.
V sobotu 20. listopadu narazíte v nákupních centrech a supermarketech na dobrovolníky potravinové sbírky. Pokud máte možnost, udělejte jeden nákup navíc a darujte ho. Bude to jedna z nejsmysluplnějších věcí, které lze tento víkend vykonat. Pomoci můžete až do konce měsíce prostřednictvím online nákupu potravin. Má to smysl.
Nestihli jste si dát na Martina husu? Ještě to můžete dohnat o víkendu. Restaurací, které připravují svatomartinské husí menu, je požehnaně. Spojení s husí pečínkou dělá ze svatého Martina možná nejpopulárnějšího světce v naší jinak velmi profánní společnosti.
Je to jedna z nejluxusnějších a také nejdražších surovin, která může skončit na talíři. Na lanýže se často nahlíží jako na snobskou rozmařilost, kdo je ale jednou ochutná, snadno propadne jejich těžko popsatelnému kouzlu. Lanýžové speciality najdeme na menu mnoha luxusních restaurací, ale velmi snadno si můžeme pokrm s lanýži připravit i doma, je jednodušší, než by se mohlo zdát.
První listopadový den je svátkem všech veganů. Je tomu tak od roku 1994, tehdy na 1. 11. připadlo 50. výročí založení Britské veganské společnosti. Ano, něco co vnímáme jako velmi moderní stravovací trend, který bují posledních pár let, má poměrně hlubokou historii.
Raději menší množství, ale ve špičkové kvalitě. Tenhle gastronomický trend je jednoznačný. A týká se většiny surovin, ty základní nevyjímaje. Třeba pepř.
Podnikatel Mychajl Popovyč obviněný v korupční kauze motolské nemocnice zůstává ve vazbě. Soud odmítl žádost o jeho propuštění kvůli obavě, že by mohl utéct ze země. Uvedl to server Odkryto.cz. Už před časem soud zamítl propuštění někdejšího ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka, jeho bývalého náměstka Pavla Budinského a advokáta a bývalého šéfa České unie sportu Miroslava Jansty.
Novým výkonným ředitelem Raiffeisen stavební spořitelny se od 1. července stal Ondřej Hák. Nahradil Pavla Čejku, který v čele společnosti stál od roku 2020. Hák by se měl zaměřit na těsnější propojení bankovních a stavebních služeb ve skupině Raiffeisen, uvedla Raiffeisen stavební spořitelna.
Americký hudebník a rapper, který dříve vystupoval pod přezdívkou Kanye West a dnes používá pseudonym Ye, přišel o vízum do Austrálie kvůli písni oslavující německého nacistického diktátora Adolfa Hitlera. Uvedl to australský ministr vnitra a pro migraci Tony Burke, píší média a agentura AFP. Z Austrálie pochází hudebníkova manželka Bianca Censoriová.
Evropská komise navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit.
Číst více
Dopravní a logistická skupina C.S.Cargo 🛤loni navýšila svůj provozní zisk meziročně o devět procent na 766 milionů korun. Jde o rekordní zisk firmy. Tržby podniku oproti předloňsku vzrostly o 11 procent na 8,6 miliardy korun.
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu podle sezonně přepočtených údajů činila 5,9 procenta. Zůstala tak na stejné hodnotě jako v dubnu. Ve srovnání s loňským květnem se snížila o 0,1 procentního bodu. Uvedl to ve své dnešní zprávě evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší byla nezaměstnanost na Maltě a v Česku. Eurostat používá odlišnou metodiku než Úřad práce ČR.
Českobudějovický soud povolil prodej jindřichohradecké úzkokolejky brněnské společnosti Gepard Express. Gepard Express nabídkou 83 milionů korun minulý týden porazil konkurenta ve výběrovém řízení a věřitelský výbor Jindřichohradeckých místních drah s nabídkou souhlasil. Majitel Gepard Expressu Albert Fikáček by chtěl zprovoznit alespoň část dráhy co nejdříve.
Číst více
Ceny komodit letos na světových trzích spíše rostou 📈, v prvním pololetí nejvíce zdražily drahé kovy, měď a hovězí maso. Naopak výrazně zlevnily cukr, kakao, zemní plyn, ropa a pomerančový džus. Komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku zaznamenal růst o 3,3 procenta, ukazují burzovní statistiky.
Antimonopolní úřad potrestal šest firem pokutami v celkové výši 157,7 milionu korun za sérii kartelových dohod při zakázkách týkajících se oprav, úprav nebo modernizací signalizačních a zabezpečovacích zařízení na přejezdech a v železničních stanicích. Potrestanými firmami jsou společnosti ATE, AŽD Praha, EPLcond, MONZAS, První SaZ Plzeň a STARMON, z nich nejvyšší pokuta 52,5 milionu korun připadá na AŽD Praha.
Česká národní banka (ČNB) varuje před působením takzvaných černých bank, tedy institucí, které bez licence přijímají od veřejnosti vklady. Podle ní těchto případů přibývá, často přitom společnosti obcházejí pravidla, když přijímání vkladů zakrývají smlouvami o půjčce. ČNB letos kvůli tomuto jednání uložila pokutu 15 milionů korun pardubické firmě CFIG, svou sankční politiku hodlá nadále zpřísňovat.