Vliv na cenu má i překvapivé rozhodnutí členů skupiny OPEC+ zvýšit těžbu. Za celý týden by mohly kontrakty na dodávky ropy zaznamenat nejvyšší pokles za dva roky.
Ruská ropa z Dálného východu se už – nezvykle – prodává dráže než severomořská ropa Brent, jejíž cena světu, zejména pak Západu, slouží jako referenční. Rusku se tedy podařilo v tomto ohledu vymazat účinek západních sankcí, které původně vedly k výraznému propadu ceny ruské ropy oproti Brentu.
Ceny ropy dál rostou, vystoupaly na desetiměsíční maximum. Nahoru jim pomáhá očekávání, že nabídka bude do konce roku omezená. Tento trend nezvrátil ani nečekaný růst ropných zásob ve Spojených státech.
Pohonné hmoty v Česku zdražují. Litr benzínu stojí nejvíc od letošního dubna. U nafty je to podobně. Důvodů pro to je víc. Řidiči se však ve zbytku prázdnin výrazného zdražování bát nemusejí.
Minulý týden se nesl ve znamení bankovní krize, která v řadě věcí připomínala dokonce Finanční krizi z let 2007-2009 (bankovní indexy totiž v týdnu padaly o 10 a více procent). V lednu tohoto roku jsem v rámci svého pravidelného komentáře nastínil určitý výhled na ekonomiku a jako jedno z potencionálních ekonomických rizik jsem pojmenoval stav, kdy bankovní sektor nese obrovskou zásobu dluhopisů emitovaných státy s možností turbulentního vývoje v určitých situacích (zejména úrokové riziko). To se nyní stalo.
Ropa zdražuje. Přispívají k tomu vyhlídky na oživení poptávky v Číně. Dalšímu zvýšení cen brání mimo jiné obavy ze zpomalení růstu v hlavních ekonomikách a z možného nedostatku dodávek.
Ceny ropy se prudce snižují kvůli obavám o poptávku v Číně, za kterými stojí nepříznivé údaje o červencovém vývoji čínské ekonomiky. Cena severomořské ropy Brent kolem ztrácela 4,6 procenta a pohybovala se blízko 93,60 dolaru (2241 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o 4,5 procenta a dostala se pod 88 dolarů (2107 korun) za barel.
Už dnes zřejmě došlo ke „smazání“ efektu snížení spotřební daně z pohonných hmot z minulého týdne. Alespoň tedy v případě benzínu. Pohonné hmoty v dalších dnech podraží o korunu a více na litr.
Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí obavy z výpadku dodávek suroviny prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC). Cena severomořské ropy Brent kolem 15:30 středoevropského času vykazovala růst asi o čtyři procenta na 120,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,7 procenta zhruba na 113,30 dolaru za barel.
Druhý březnový týden byl pro investory a obchodníky opět výživným. Zejména ceny komodit se úplně zbláznily, ropa atakovala hodnoty kolem 135 dolaru za barel (Brent), plyn také nezahálel a jeho cena se na krátký čas podívala až na hodnoty kolem 345 eur za megawatthodinu. Takto silné energetické nabídkové šoky světové ekonomiky dlouho nepamatují a za vším hledejme probíhající konflikt na Ukrajině.
Zdražování pohonných hmot nabírá na obrátkách, u ropy hrozí cena 100 dolarů za barel. V uplynulém týdnu v Česku zdražily jak benzín, tak nafta o více než dvacet haléřů na litr. Natural 95 vyjde podle údajů společnosti CCS na 36,41 koruny, nafta na 35,36 koruny za litr. Jedinou úlevou je Polsko – litr benzínu je hned za hranicemi levnější o osm korun a stojí tak zhruba stejně jako v Česku před rokem.
Americký prezident Donald Trump dnes pohrozil Rusku uvalením velmi vysokých cel, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou a zopakoval, že je velmi nespokojen s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ceny ropy 🛢 na začátku týdne mírně oslabují, drží se ale poblíž tříletého maxima. Investoři čekají na další americké sankce vůči Rusku, které mohou ovlivnit globální dodávky. Trhy se také potýkají s nejistotou ohledně cel. Cena severomořské ropy Brent ztrácí 0,2 procenta na asi 70,20 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI odepisuje 0,4 procenta, obchoduje se kolem 68,20 dolaru za barel.
Česká měna zakončila dnešní obchodování téměř beze změn kurzu. K euru proti pátečnímu závěru posílila 💪 o haléř na 24,67 koruny za euro, vůči dolaru o haléř oslabila na 21,12 koruny za dolar.
Americký miliardář Elon Musk vyloučil spojení výrobce elektromobilů Tesla se svou společností xAI, která působí v oblasti umělé inteligence (AI). Uvedl nicméně, že plánuje uskutečnit hlasování akcionářů Tesly o tom, že by automobilka do firmy xAI investovala, píše Reuters.
Členské státy Evropské unie považujíhrozbu třicetiprocentních cel ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa za absolutně nepřijatelnou. Po dnešním jednání v Bruselu to uvedl dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen.
Číst více
Dodavatel elektřiny ⚡ a zemního plynu 🔥 E.ON Energie loni v Česku zvýšil tržby o 14,8 procenta na 79,25 miliardy korun. Čistý zisk meziročně klesl o 9,2 procenta na 3,19 miliardy korun. Vyplývá to z její výroční zprávy ve Sbírce listin, na kterou upozornil server Ekonomický deník.
Podmínky, které italská vláda stanovila bankovní skupině UniCredit pro dokončení akvizice domácího rivala Banco BPM, by mohly porušovat nařízení EU o fúzích a další ustanovení evropského práva. V dopise adresovaném vládě v Římě to uvedla Evropská komise (EK), informují tiskové agentury.
Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air ✈ po šesti letech opouští Abú Zabí. Uvedla to v oznámení zveřejněném na platformě X. Počínaje 1. zářím tak ruší všechny lety a opouští společný podnik s místním partnerem, kterým je státní fond Abu Dhabi Developmental Holding Company.
Číst více
Český automobilový průmysl a chemie čelí kvůli americkým clům vyšším rizikům, zatímco odvětví strojírenství, stavebnictví a spotřební zboží vykazují odolnost i při clech 15 a 25 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Quantic Financial Solutions, která zkoumala více než 9000 českých firem.
Čínský regulační úřad s podmínkami schválil záměr výrobce softwaru pro návrh čipů Synopsys převzít americkou softwarovou společnost Ansys, píše Reuters. Transakci za 35 miliard dolarů (740,7 miliardy korun) firmy oznámily v lednu loňského roku a už dříve ji schválili regulátoři v Evropské unii a ve Spojených státech.
Číst více