Globální lídr v odložených platbách, australský Zip, úspěšně dokončil akvizici českého Twista podnikatele Michala Šmídy. Austrálie si tím otevřela přístup na 27 evropských trhů. Podle dřívějších informací Australané při letošní květnové transakci zaplatili 140 milionů australských dolarů (2,3 miliardy korun).
Co do počtu klientů největší tuzemský mobilní operátor T-Mobile zvýšil za tři čtvrtletí letošního roku provozní zisk EBITDA meziročně o pět procent na 8,96 miliardy korun. Tržby stouply o 2,9 procenta na 21,41 miliardy korun, firma si mírně polepšila i v počtu zákazníků. Výsledky dalších operátorů v Česku za dané období zatím nejsou k dispozici.
Jan Czudek je viceprezidentem českého Svazu průmyslu. Zároveň je deset let šéfem Třineckých železáren, což je jedna z největších českých fabrik. Koncern zaměstnává patnáct tisíc lidí a vyrábí ocel. Koleje, trubky. A další ocelové komponenty. Czudka magazín Forbes ve své nové anketě vyhodnotil jako druhého nejlepšího generálního ředitele v Česku. On sám prožil celou pracovní kariéru, přes třicet let, v jedné továrně. Pro majitele, miliardáře Tomáše Chrenka, ji přitom významně rozvinul. Nyní je pro firmu jednou z hlavních výzev energetická doktrína Green Deal. Stejně jako pro celé Česko. Jak jde dohromady výroba oceli a ekologie?
Česká investiční skupina Depo Ventures se stala jednou z firem, které podpořily německý start-up Evitado budující systém pro zamezení kolizím dopravních letadel. Start-up založený loni v březnu tak v rané fázi existence na svůj další vývoj získá téměř 500 tisíc dolarů (skoro 11 milionů korun) nejen od andělského fondu Depo Ventures, ale i prestižního akcelerátoru Berkeley SkyDeck a dalších andělských investorů z Asie, Evropy a USA.
Výrazně nižší než očekáváné množství předplatného, ve kterém zaostává za lídrem trhu Netflixem, ale v černých číslech, hlásí Walt Disney za čtvrté čtvrtletí svého finančního roku, které skončilo 2. října. Podle plánu se nevedlo ani divizi zábavních parků, přestože v daném období mohly být otevřené, ovšem s kapacitními omezeními. Firma také nedosáhla odhadu analytiků ohledně tržeb, které jí ve čtvrtém kvartálu vzrostly asi o 26 procent na 18,5 miliardy dolarů.
Linde Gas získala ocenění Průmyslu 4.0. za unikátní projekt v Ropici, kde umělá inteligence hlídá výrobu technických plynů pro desítky závodů Linde z celého světa.
Herní vývojáři si nejspíše definitivně budou moci oddechnout od povinnosti používat platební systém Applu v jeho App Store a s ním související až 30procentní transakční poplatky. Tvůrce kultovní hry Fortnite, společnost Epic Games, se totiž kvůli praktikám Applu obrátila na americký soud – a uspěla. A nejde o málo, ale o příjmy Applu odhadem v řádu miliard dolarů. Epic Games ze stejné příčiny podal letos na jaře na Apple antimonopolní stížnost k Evropské komisi.
Americký výrobce elektromobilů Rivian se hlásí o slovo. Dnes se s jeho akciemi začne obchodovat na burze Nasdaq. Konkurent Tesly upsal cenné papíry za téměř 12 miliard dolarů a zařadil se tak mezi desítku nejhodnotnějších IPO v USA.
Americká internetová společnost Google neuspěla v zásadním antimonopolním sporu s Evropskou komisí (EK). Tribunál Evropské unie zamítl odvolání firmy proti pokutě 2,42 miliardy eur (více než 60 miliard korun), kterou komise firmě vyměřila v roce 2017 za zneužívání dominantního postavení na trhu.
Finský start-up zaměřený na rozvážku jídla Wolt sedm let po svém založení dostane nového majitele. Bude jím obdobná největší americká rozvážková služba DoorDash, která za Wolt působící v 23 zemích včetně Česka dá sedm miliard eur (asi 177 miliard korun). Firmy o transakci informovaly ve společném prohlášení s tím, že obchod by měl být uzavřen v první polovině příštího roku.
Vítěz parlamentních voleb v Maďarsku Péter Magyar 👍 přislíbil najít způsob, jak vydat Polsku dva stíhané opoziční politiky, kterým Budapešť už dříve udělila azyl - pokud ovšem ještě jsou v Maďarsku. Maďarsko nebude útočištěm pro mezinárodně hledané zločince, prohlásil Magyar podle agentury Reuters. Zopakoval také, že jeho první zahraniční cesta povede do Polska.
Snahy o ukončení války na Blízkém východě stále 🤝 pokračují, přestože mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem selhaly, uvedl dnes podle tiskových agentur pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. V sobotu a v neděli se v Islámábádu uskutečnilo první kolo jednání o urovnání konfliktu, který byl minulý týden ve středu pozastaven dohodou o dvoutýdenním příměří. Klid zbraní podle Šarífa stále platí.
Maďarské parlamentní volby byly svobodné, ale ❌ nikoli spravedlivé. Uvedli to dnes podle agentury APA pozorovatelé Rady Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Organizace a průběh hlasování byly profesionální a kandidáti mohli svobodně vést předvolební kampaň, ovšem vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána byla jasně zvýhodněna, uvedli pozorovatelé na tiskové konferenci.
Pozastavíme vysílání zpráv ve veřejnoprávních médiích, dokud nebude zajištěna jejich nestrannost, prohlásil dnes podle agentury Reuters 👨 Péter Magyar, jehož strana Tisza vyhrála nedělní parlamentní volby v Maďarsku.
Ukrajina je v ozbrojeném konfliktu s Ruskem obětí, prohlásil dnes podle agentury Reuters vítěz maďarských parlamentních voleb 👨 Péter Magyar. Uvedl zároveň, že bude chtít pragmatické vztahy s Moskvou. Dnešní vyjádření Kremlu k výsledkům maďarských voleb přivítal.
Věřitelé zkrachovalé společnosti Solek Holding SE ✅ schválili reorganizační plán firmy. Počítá se vstupem investiční firmy ENPO Group, která nabídla 30 milionů korun. Částku by si měli primárně rozdělit nezajištění věřitelé. Rozhodla o tom schůze věřitelů. Solek Holding, který podniká v obnovitelných zdrojích energie, je v úpadku od loňska. Skupina dluží miliardy korun.
Péter Magyar, jehož strana Tisza přesvědčivě vyhrála nedělní parlamentní volby v Maďarsku, dnes znovu vyzval prezidenta Tamáse Sulyoka, aby ❌ rezignoval. Prezident platí za spojence dosavadní vládnoucí strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Tisza si v nedělních volbách zajistila v parlamentu dvoutřetinovou většinu potřebnou ke změně ústavy.
Americká investiční banka Goldman Sachs v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 18 procent na 5️⃣,4️⃣ miliardy dolarů (téměř 113 miliard korun). Oznámila to dnes ve své výsledkové zprávě. K růstu zisku přispěly dobré výsledky v obchodování s akciemi.
Složení delegace na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře není pro vládu tématem, protože do jeho konání zbývají tři měsíce. Novinářům to po dnešním zasedání kabinetu řekl premiér 👴 Andrej Babiš (ANO). Otázku nechce podle něj vláda řešit do jednání ministrů zahraničních věcí a generálního tajemníka NATO Marka Rutteho 20. května ve Švédsku.
Maďaři se parlamentních volbách vyslovili pro naprostou změnu režimu, řekl dnes na tiskové konferenci šéf vítězné strany Tisza 👨 Péter Magyar. Zopakoval, že místo Maďarska je v Evropě a za jeden z prvních úkolů své úkolů označil dosáhnout rozmrazení přibližně 20 miliard eur (487,7 miliardy korun) z evropských peněz.