Komerční bance stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 1,4 procenta na 3,6 miliardy korun. Celkové výnosy klesly o 5,5 procenta na devět miliard korun. Banka neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu. Mateřská firma Komerční banky, francouzský finanční ústav Société Générale, v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 5,7 procenta na 868 milionů eur.
Operátor T-Mobile ČR vykázal v prvním čtvrtletí provozní zisk 3,069 miliardy korun, což je o 0,3 procenta meziročně méně. Tržby mu naopak stouply o 6,7 procenta na 7,6 miliardy korun. Celkový počet zákazníků meziročně také mírně vzrostl o 1,6 procenta na 6,44 milionu.
Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského má za sebou velmi slušný rok. Loni skupina zdvojnásobila tržby i provozní zisk. Pomohla ji situace na energetickém trhu.
Energetický gigant plánuje využít největší část peněz ze zbylého zisku, který nerozdělí akcionářům, na rozvoj obnovitelných zdrojů energie a na investice do energetických služeb (ESCO) v Česku i v zahraničí. Podpořit chce ČEZ také investice do distribuce nebo k vylepšení svého portfolia, řekl finanční ředitel skupiny Martin Novák.
Německou železniční dopravu od nedělní noci ochromí další výstražná stávka za vyšší mzdy, která tentokrát potrvá 50 hodin, to je do půlnoci z úterý na středu. Oonámily to německé železniční a dopraví odbory EVG. Stávka zasáhne dálkové i regionální spoje a také nákladní železniční dopravu. Problémy tak budou mít i cestující z České republiky.
Elektronický přístupový systém je prvek, který by dnes neměl chybět v žádné velké firmě. Co si představit pod tímto pojmem, jaké výhody přináší a jak vám pomůže? Podrobnosti se dozvíte v článku níže.
Zisk ČEZ propadl v prvním čtvrtletí o 60 procent na 10,8 miliardy korun. Představenstvo polostátního energetického gigantu ale navrhlo rekordní dividendu z loňského zisku ve výši 117 korun na akcii. Firma to uvedla na svých webových stránkách.
Evropská komise patrně schválí převzetí firmy na vývoj počítačových her Activision Blizzard za 69 miliard dolarů, v přepočtu téměř 1,5 bilionu korun, Microsoftem. Schválení se podle zdrojů agentury Reuters očekává příští týden, nejspíš už v pondělí.
Akcie energetické firmy ČEZ se dostaly na nejvyšší cenu téměř za 15 let. Zdražily o 1,83 procenta na 1222 korun za akcii. Vyšší byla jejich cena naposledy v září 2008. Index PX pražské burzy právě hlavně díky růstu emise ČEZ stoupl o 0,42 procenta na 1389,99 bodu.
Dodavatel automobilových součástek Continental, který má výrobní aktivity rovněž v České republice, zvýšil v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o téměř 60 procent na 382 milionů eur, tedy zhruba devět miliard korun.
Hydraulické brzdové jednotky včetně řízení na celkem 80 modernizovaných tramvají do švédského Göteborgu dodá v příštích letech společnost DAKO-CZ, člen skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna ❌ zamítl rozklad stavební firmy Strabag, která se neúspěšně ucházela o stavbu pražského metra na lince D v úseku Olbrachtova - Nové Dvory. Uvedl to dnes v tiskové zprávě mluvčí Martin Švanda.
Maloobchodní tržby v Česku v únoru 📉 zpomalily meziroční růst na 4,1 procenta z revidovaných 4,9 procenta v lednu. Růst nejvýrazněji podpořily prodeje přes internet. Meziměsíčně tržby stagnovaly. Údaje bez započtení prodejů a oprav motorových vozů dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad.
Zahraniční obchod ČR skončil v únoru v přebytku 19,3 miliardy korun, meziročně o 1️⃣1️⃣ miliard korun klesl. Nepříznivý vliv mělo především prohloubení deficitu obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji a zařízeními. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Ceny ropy dnes pokračují v růstu, 📈 přidávají zhruba od jednoho a půl do dvou procent. Trh sleduje, jak se blíží termín stanovený americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby Írán znovu otevřel Hormuzský průliv. Washington varoval, že pokud Teherán do stanovené lhůty nepřistoupí na dohodu, může čelit útokům na důležitou infrastrukturu včetně mostů a elektráren. Hormuzským průlivem běžně prochází zhruba pětina světových dodávek ropy.
Nejhorší energetická krize způsobená válkou na Blízkém východě urychlí rozvoj obnovitelných zdrojů, jaderné energie a 🚗 elektromobilů. Předpověděl to ve svém rozhovoru s francouzským listem Le Figaro výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.
Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics v letošním prvním čtvrtletí podle předběžných výsledků více než 📈 zosminásobil provozní zisk na rekordních 57,2 bilionu wonů (přes 800 miliard korun) z 6,7 bilionu wonů před rokem. Firma o tom informovala v dnešní tiskové zprávě.
Íránská armáda ❌ odmítla „arogantní rétoriku“ amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v pondělí mimo jiné prohlásil, že Írán by mohl být zničen během jediné noci. Armáda rovněž uvedla, že Trumpovy výroky nemají žádný vliv na její operace. Informovala o tom agentura AFP.
Ukrajina prostřednictvím amerických zprostředkovatelů navrhla Rusku příměří v úderech zaměřených na energetickou infrastrukturu obou zemí. Oznámil to dnes podle agentury AFP ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj.