Více než dvě třetiny dětí mají v České republice vlastní pokoj. Pokud už sdílí pokoj se sourozencem, tak ve většině případů jen s jedním. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro výrobce střešních oken Velux uskutečněném na 1000 respondentech. Český bytový fond čeká podle autorů průzkumu zatěžkávací zkouška, jelikož mezi dospělé, kteří hledají bydlení, momentálně míří silná generace potomků takzvaných Husákových dětí. Již nyní přitom zhruba 16 procent Čechů žije v domě či bytě, který je přeplněný.
Renáta Kellnerová ze skupiny PPF a Tomáš Otruba, zakladatel investiční skupiny Nordic Investors Group (NIG), budou společně investovat do nemovitostí. Kellnerová s Otrubou to uvedli ve společném prohlášení.
V Česku se loni prodalo osm hotelů za 153 milionů eur (podle průměrného kurzu České národní banky v roce 2024 asi 3,8 miliardy korun). Ve srovnání s rokem 2023 objem investic stoupl o 28 procent, transakcí naopak bylo o dvě méně. Vyplývá to z informací realitní společnosti Cushman & Wakefield.
Málo kanceláří nevzniká pouze v Praze, ale také v Brně a Ostravě. V jihomoravském městě byl loni dokončen pouze projekt CTP Vlněna jižně od centra města o 8600 metrech čtverečních. Ani Ostrava nezaznamenala v roce 2024 výrazný nárůst nových kancelářských ploch a za posledních pět let bylo ve městě dokončeno pět projektů, uvádí analýza realitně-poradenské společnosti Colliers. V Praze loni vzniklo 72 800 metrů čtvereční kancelářské plochy v osmi projektech. Meziročně to bylo o zhruba 26 tisíc metrů čtverečních méně.
Stát se aktuálně snaží prodat desítky nemovitostí, které již nepotřebuje. V řadě případů jde o takzvané trofejní nemovitosti, každá v hodnotě stovek milionů korun. Národní dům na Vinohradech, dům u Hybernů v centru Prahy, zámek Veleslavín. Také zámek Štiřín, kam se před lety jezdili za hubičku rekreovat poslanci a jejich příbuzní a kamarádi, nebo palác Broadway v centru Prahy.
Vltavská filharmonie i s okolními investicemi má vyjít na 16,5 miliardy korun. Přispět na její výstavbu budou moci i občané skrze nově vznikající nadaci.
Společnost EBM Group staví byty v Praze a v jejím okolí. Developer také spustil fond pro bohaté investory. „Cílíme na 12 procent výnosu,“ říká Jakub Vais, šéf a spolumajitel skupiny EBM v dalším díle podcastu Realitní Club.
Praha a vlak, to jsou podle Jakuba Vaise, šéfa a také spolumajitel developerské skupiny EBM spojené nádoby. EBM aktuálně staví ve středočeském Kladně, v pražské Krči. A chystá i výstavbu luxusních apartmánových domů u Máchova jezera. Jak se podle Jakuba Vaise budou v budoucnu vyvíjet ceny nemovitostí? A jací jsou Češi klienti?
Byty v roce 2024 zdražily v krajských městech o devět procent a mimo ně o 7,8 procenta. Průměrně tak metr čtvereční v českém bytě stál 73 tisíc korun, po započtení cen nových bytů v developerských projektech byl průměr o 9000 vyšší. V krajských městech byty stály v průměru téměř dvojnásobek toho, co mimo ně, vyplývá z analýzy realitního portálu Valuo.cz. Ceny některých novostaveb v loňském roce podle ní překročily hranici 180 tisíc korun za metr čtvereční.
Obec Rudimov v Bílých Karpatech získala nový obecní dům. Jeho realizaci si vzaly na starost architektonická studia Mimosa Architects a Ateliér Mur. Z původní ruiny se stal moderní funkční objekt, který nabízí zázemí pro společenský život a nezbytnou administrativu malé vesnice.
Pokud bude aukce úspěšná, může to být jeden z nejvýnosnějších prodejů majetkového úřadu. Zatím nejvyšší částku, 790 milionů korun, získal stát z prodeje areálu na náměstí Republiky v Praze.
Podpis dohody o minerálech mezi Spojenými státy a Ukrajinou je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) dalším důkazem, že Ukrajina je skutečně 👍 připravena na mírová jednání. Naopak Rusko se dál vykrucuje a nereaguje na americkou snahu válku ukončit, řekl Lipavský.
Jihokorejský ústavní soud ❌ zrušil rozhodnutí nižšího soudu, které na konci března zbavilo opozičního lídra I Če-mjonga obvinění z porušení volebního zákona. Informuje o tom agentura Jonhap. Není tak jasné, zda se bude I Če-mjong v červnových volbách moct ucházet o prezidentský post.
EU plánuje příští týden sdílet se Spojenými státy 📜 dokument, který bude obsahovat návrhy k zahájení obchodních jednání s administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Dokument navrhuje snížení obchodních a necelních překážek, posílení evropských investic v USA, spolupráci na globálních problémech, jako je řešení nadměrné kapacity čínské oceli, a nákup amerického zboží, jako je zkapalněný zemní plyn a technologie.
Argentina odtajnila 📜 dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Mnohé z nich potvrzují, že vysoce postavení nacisté, jakým byl i doktor Josef Mengele, žili v Argentině bez problémů.
Americká společnost Apple ☝ porušila soudní příkaz, který jí nařizoval, aby ve svém obchodě s aplikacemi App Store umožňovala platby přes jiné poskytovatele. Uvedla to soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová, své rozhodnutí postoupila státním zástupcům kvůli možnému trestnímu stíhání firmy, uvedla agentura Bloomberg. Apple musí přestat účtovat provize za nákupy mimo svůj obchod s aplikacemi.
Spojené státy a Ukrajina podepsaly 🤝 dohodu o vytvoření americko-ukrajinského rekonstrukčního investičního fondu, oznámilo ve středu večer místního času (v noci na dnešek středoevropského letního času) americké ministerstvo financí. Agentura Bloomberg píše o podpisu „dohody o přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům“.
Americké softwarové společnosti Microsoft 📈 vzrostl ve třetím fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 18 procent na 25,8 miliardy dolarů (568,6 miliardy korun). Firmě pomáhá zájem o cloudové služby a umělou inteligenci (AI).
Sociální síť pro sdílení krátkých videí 📱 TikTok plánuje investici ve výši jedné miliardy eur (24,96 miliardy korun) do výstavby svého prvního datového centra ve Finsku. Agentuře Reuters to potvrdil mluvčí společnosti s tím, že projekt je součástí širší iniciativy, jejímž cílem je posílit ochranu osobních údajů evropských uživatelů.