Kam zajít, co ochutnat a co stojí za pozornost

Odebírat newsletter

Money

Ceny olivového oleje vystřelily na rekord

Ceny olivového oleje vystřelily na rekord. Krade se ve velkém už v lisovnách

Světové ceny olivového oleje vystoupaly na nové rekordy, protože středomořské země, které jsou jeho hlavními producenty, sužují velká sucha. Tuna oleje vyjde na 8 306 eur, tedy zhruba 203 tisíc korun, což je meziroční nárůst o víc než 130 procent. A čeho je málo, to si lidé snaží opatřit, jak se dá. I za cenu krádeže. Koncem srpna tak zmizelo z jedné ze španělských lisoven na 50 tisíc litrů tohoto „tekutého zlata“.

Přečíst článek

Čistý zisk bank v prvním pololetí rostl, šestici největších ale zasáhla daň z mimořádných zisků

Přečíst článek

AKTUALIZOVÁNO: Česko druhé „nejlepší” v EU. Vyšší inflaci má jen Orbánovo Maďarsko

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Poprvé od krachu dohody vyplula z ukrajinského Čornomorsku loď s obilím

Poprvé od krachu dohody vyplula z ukrajinského Čornomorsku loď s obilím

Z ukrajinského námořního přístavu Čornomorsk poprvé od krachu obilných dohod letos v červenci vyplula loď s obilím. Oznámil to místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Podle agentury Reuters jde o test schopnosti Ukrajiny znovuotevřít námořní cesty v době, kdy se Rusko snaží obnovit faktickou blokádu země.

Přečíst článek
Tweety jen za peníze. Musk hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k síti X

Tweety jen za peníze. Musk hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k síti X

Miliardář Elon Musk naznačil, že hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k sociální síti X, dříve známé jako Twitter. Je to podle něho jediná možnost, jak se zbavit takzvaných botů a rovněž falešných účtů na této síti. Majitel Twitteru to podle BBC uvedl v rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Není ale jasné, zda to z Muskovy strany nebyla jen poznámka na okraj, nebo zda šlo o signál, že záměr už je v přípravě.

Přečíst článek
Rozbíhá se další fáze programu Nová zelená úsporám

Hon na miliony na zateplení. Rozbíhá se další fáze dotačního programu Nová zelená úsporám

Státní fond životního prostředí (SFŽP) ode dneška začíná po letní přestávce přijímat žádosti o dotace z programu Nová zelená úsporám. O peníze mohou žádat vlastníci bytových domů. Od 26. září budou moci žádat i majitelé rodinných domů v podprogramu Oprav dům po babičce. Peníze půjdou z Modernizačního fondu, který čerpá finance z výnosů emisních povolenek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se sjednotila administrativa a v programu Oprav dům po babičce přibyl majetkový test.

Přečíst článek
Platby na kontakt už od listopadu. Novinku spustí zatím jen šestice bank

Platby na kontakt už od listopadu. Novinku spustí zatím jen šestice bank

Díky zveřejnění pravidel platebního systému Českou národní bankou (ČNB) mohly už tuzemské banky oznámit, kdy a jak spustí novou a dlouho očekávanou službu platby na kontakt (PNK). První takto zadané platby by tak mohly v Česku proběhnout už začátkem listopadu. Přečtěte si, ve kterých bankách tato služba bude fungovat a jak na to, abyste ji mohli využívat.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Z firem ze znepřátelených zemí, které v Rusku stále působí, loni měla nejvyšší zisk rakouská banka Raiffeisen, a to dvě miliardy dolarů

Západní firmy, které stále podnikají v Rusku, se nedostanou ke svým miliardovým ziskům

Západní firmy, které podnikají v Rusku i po invazi jeho vojsk na Ukrajinu, mají v zemi miliardové zisky. Kreml ale brání zemím, které nepovažuje za přátelské, v přístupu k těmto penězům. Firmy ze zahraničí loni vykázaly v Rusku zisk asi 20 miliard dolarů (457,5 miliardy korun), z toho 18 miliard dolarů vydělaly firmy ze zemí, které nejsou považované za přátelské, uvedl britský list Financial Times s odvoláním na údaje Kyjevské ekonomické školy (KSE).

Přečíst článek
Americký ekonom Nouriel Roubini

Stagflaci odvrátí centrální banky jen tím, že budou zvyšovat sazby, tvrdí ekonom Roubini

Centrální banky v eurozóně i v Británii musejí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby odvrátily takzvanou stagflaci, tedy kombinaci stagnující ekonomiky a vysoké inflace. Podle agentury Bloomberg to řekl americký ekonom Nouriel Roubini, který je známý svými pesimistickými prognózami.

Přečíst článek
Těžba lithia (ilustrační foto)

Obří bohatství, ale za jakou cenu? Těžba lithia v Krušných horách zničí krajinu, obávají se místní

Plánovaná těžba lithia v Krušných horách vyvolává řadu negativních reakcí místních obyvatel. Lidé v okolí Cínovce, Dubí i Teplic se obávají zhoršení kvality života, dopadu na krajinu či vlivu na podzemní vody.

Přečíst článek
Zlatý důl pro Poláky. Češi začali rozhazovat na dovolených v Polsku

Zlatý důl pro Poláky. Češi začali rozhazovat na dovolených v Polsku

Češi letos utráceli v zahraničí o 23 procent více než loni. V letních měsících od začátku června do konce srpna útraty stouply o 13 procent. Mezi nejpopulárnější destinace patřily Itálie, Chorvatsko a Řecko. Skokanem roku v objemu plateb je Polsko, kde Češi utráceli o třetinu více než loni. Vyplývá to z dat ČSOB a společnosti Kiwi.com.

Přečíst článek
Čechům by měly zlevnit potraviny, míní analytici. Nahrává tomu pokles cen zemědělských výrobců

Čechům by měly zlevnit potraviny. Jestli ne, tak si někdo mastí kapsu, míní analytici

Ceny zemědělských výrobců v Česku v srpnu meziročně klesly o 16,4 procenta. Pro spotřebitele je to příznivá zprava - trend cen v zemědělství se obvykle projeví i v konečných cenách v obchodech.

Přečíst článek
stávkující automobilových odborů UAW v USA

Třináct tisíc dělníků v amerických automobilkách „toho už má po krk"

Stávkující zaměstnanci tří velkých amerických automobilek varují před eskalací protestu, pokud zaměstnavatelé nepřijdou s lepšími návrhy. Hrozbu zhoršení konfliktu nastínil prezident odborového svazu zaměstnanců automobilek UAW Shawn Fain. Od pátku stávkuje asi 13 tisíc zaměstnanců automobilek General Motors (GM), Ford a Stellantis, v nichž skončila platnost kolektivních smluv.

Přečíst článek

News box

Slovensko dnes zřejmě zaznamenalo nový teplotní rekord, 4️⃣0️⃣,5️⃣ stupně Celsia naměřili v obci Mužla u města Nové Zámky na jihu země, informují média. Naměřený údaj však ještě musí potvrdit Slovenský hydrometeorologický ústav, uvedl Denník N.
Pražská burza v úvodu týdne navázala na páteční růst. Index PX dnes 📈 posílil o 0,44 procenta na 2572,46 bodu. Nahoru ho táhly mimo jiné akcie Komerční banky, dařilo se také oběma zbrojařským společnostem. Aktivita na trhu byla podprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Srbsko na jaře příštího roku znovu  zavede povinnou vojenskou službu. Podle srbských médií to uvedl prezident země Aleksandar Vučić.
Část pracovníků z vládních agend, které se 👉 přesouvají z gesce úřadu vlády pod čtyři ministerstva, zůstává ve svých původních prostorách. Část zaměstnanců se stěhuje do budovy jiného resortu, než pod který budou od července nově spadat, uvedli odboráři z organizace Straka z úřadu vlády a zástupci zaměstnanců.
Předseda Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka se po dnešním zasedání vlády omluvil za nezamýšlenou reklamu folklorního festivalu ve Strážnici. V pátek tam publikum nejdříve vypískalo ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy), Macinka pak v sobotu hlediště pohněval, když vystoupil a označil festival za zpolitizovaný.
Polsko a Švédsko dnes uzavřely 🤝 dohodu o zakoupení tří švédských ponorek třídy A26 Blekinge od koncernu Saab Kockums pro polské námořnictvo. Podpisu dohody se zúčastnili předsedové vlád obou zemí Donald Tusk a Ulfa Kristersson, uvedla agentura PAP. Na nové ponorky čekalo polské námořnictvo desítky let, polská média si od nich slibují změnu poměru sil na Baltu.
Slovenské ministerstvo financí 📉 zhoršilo výhled letošního růstu ekonomiky Slovenska na 0,8 procenta, zatímco v únoru předpokládalo zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento. Na příští rok ekonomové ministerstva odhad naopak zlepšili, a to na 1,5 procenta z dosavadního odhadu 1,2 procenta.
Největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne, začal zavážet palivo do dokončeného čtvrtého bloku 🏭 jaderné elektrárny Mochovce. Oznámily to dnes SE, ve kterých většinu akcií drží skupina Energetický a průmyslový holding českého podnikatele Daniela Křetínského.
Předseda Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka se po dnešním zasedání vlády 🙏 omluvil za nezamýšlenou reklamu folklorního festivalu ve Strážnici. V pátek tam publikum nejdříve vypísklalo ministra kultury Otu Klempíře (za Motoristy), Macinka pak v sobotu hlediště pohněval, když vystoupil a označil festival za zpolitizovaný.
Americká společnost Rocket Lab koupí zhruba za 8️⃣ miliard dolarů (přes 170 miliard korun) poskytovatele satelitní komunikace Iridium Communications. Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Transakce je jednou z největších konsolidací v komerčním vesmírném odvětví.