Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Panattoni chce vybudovat průmyslový park v srdci staré Karviné, památkáři jsou proti

U šikmého kostela v Karviné má vzniknout průmyslová zóna
ČTK
 ČTK

Průmyslový developer Panattoni se poblíž bývalého Dolu Barbora a šikmého kostela svatého Petra z Alkantary v Karviné chystá postavit průmyslový areál Panattoni Smart Park Karviná. Celková výše investic by mohla dosáhnout až 25 miliard korun, vzniknout by tam mohlo až 4500 pracovních míst. Stavba by měla začít v roce 2026, uvedli zástupci společnosti Panattoni. S projektem nesouhlasí památkáři nebo spolek Stará Karviná, kterým vadí, že má areál vzniknout na místě historického jádra původní Karviné a území, jež je i cennou archeologickou lokalitou, zcela přetvořit.

Reklama

Generální ředitel Panattoni pro Česko a Slovensko Pavel Sovička řekl, že zóna se připravuje pro jakýkoliv moderní průmysl. „My připravíme veškerá povolení a pak se snažíme oslovovat investory, kteří se dívají po celé Evropě,“ řekl Sovička. Už dříve developer uzavřel smlouvu o budoucí koupi pozemků se společností Asental Zdeňka Bakaly.

Zóna podle představitelů Panattoni představuje velkou příležitost pro obyvatele Karviné, Havířova, Orlové a dalších okolních měst a obcí s potenciálem až 4500 míst. Sovička řekl, že 20 až 25 procent zaměstnanců jsou podle zkušeností u moderních průmyslů vysokoškolsky vzdělaní lidé. Z 25 miliard korun, což je podle ředitele konzervativní odhad investice, by samotná výstavba areálu přišla zhruba na polovinu. „Vidíme opravdu velký potenciál na to, aby celková investice nakonec byla ještě daleko větší,“ řekl Sovička.

Karvinsko je okresem s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v zemi, na konci října činila 8,3 procenta. Na jedno volné pracovní místo tam připadalo 10,5 uchazeče o práci.

Revitalizovat brownfield je drahé a složité. A pro developery extrémně lákavé

Většina developerských společností staví nebo chce stavět na brownfieldech, tedy na zanedbaných a nevyužívaných areálech. A to přestože to může být o 14 procent dražší než na nezastavěném pozemku. Vyplývá to z dat analytické společnosti CEEC Research.

Přečíst článek

Reklama

"Karviná byla, všichni to víme, hornické město. Když stát ustoupil od fosilních paliv, Karviná prošla transformačním procesem, a pokud tady neuděláme něco moderního pro děti lidí, kteří pracovali v hornictví, tak se Karviná vylidní. Pro nás je průmyslová zóna jednoznačně přínosem," řekl náměstek karvinského primátora Vladimír Kolek (ANO).

Panattoni Smart Park Karviná má vzniknout na ploše zhruba 100 hektarů, která se nachází mezi bývalým Dolem Barbora, silnicí spojující Ostravu s Karvinou a kostelem, jenž je jedinou dochovanou stavbou ze staré Karviné. Chrám kvůli poddolování výrazně poklesl a naklonil se a jako šikmý kostel ho proslavila spisovatelka Karin Lednická.

Zvolené místo vadí památkářům

Spolek Stará Karviná podal návrh na vyhlášení území krajinnou památkovou zónou. Předsedkyně spolku Tereza Ondruszová řekla, že nemají nic proti samotné průmyslové zóně, ale vadí jim zvolené místo. „Území, kde by se to mělo stavět, to je srdce staré Karviné,“ řekla předsedkyně.

V bezprostřední blízkosti na druhé straně silnice je podle ní vhodnější plocha o velikosti 129 hektarů. „Je zrevitalizovaná, jsou to bývalé kolonie, je tam lepší dopravní obslužnost, není to tak členitý terén, je to stejný vlastník, ale není to úplně to jádro staré Karviné,“ řekla Ondruszová.

Ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) v Ostravě Michal Zezula řekl, že se jednoznačně jedná o historicky cenné území. „Je to území s archeologickými nálezy první kategorie, vymezené v místě jádra středověkého osídlení, na které navázalo v 19. a první polovině 20. století město Karviná,“ řekl Zezula.

Archeologická lokalita

Výzkumy provedené v poslední době podle něj ukazují, že jde o jedinečnou archeologickou lokalitu. „Nadzemní části zástavby tam sice z velké části zanikly, ale ty podpovrchové jsou dochovány, jak části zástavby, tak i většiny těžebních a dalších průmyslových areálů, a rozhodně je potřeba to při rozvojových plánech tohoto území zohlednit. Zaniklou Karvinou není možné vnímat jako brownfield bez limitů dalšího využití,“ řekl Zezula.

Sovička řekl, že proces povolování stavby zahrnuje archeologické průzkumy i prověření všeho, co je potřeba pro uskutečnění stavby. „My věříme tomu, že pokud takovýhle názor bude, bude potřeba zachránit určité části, nebo některým se vyhnout, tak to vyplyne právě v rámci povolování,“ řekl Sovička.

Panelový dům v pražských Bohnicích

Dalibor Martínek: Před 35 lety jsme svrhli komunisty. Byty ale stavět uměli

V každé vesnici v Česku stojí „vedle kostela“ panelák. Když jedete českou krajinou, vypadá to fakt odporně. Baroko vedle brutalismu. Takové ty klasické, třípatrové paneláčky. Každá vesnice má aspoň jeden. Ale, na druhé straně, spokojeně v nich žije velká část českého národa. Statisíce lidí.

Přečíst článek

Ředitel Panattoni pro rozvoj Matěj Hejma řekl, že lokalita se dostala postupně do územního plánu Karviné, zásad územního rozvoje Moravskoslezského kraje a podařilo se ji zařadit i do strategicky významných investic, takže spadá pod liniový zákon. „Kromě toho, že tam jsou černé skládky a náletové dřeviny, tak ta lokalita je neprostupná,“ řekl Hejma. Panattoni v zóně plánuje pět hal. Ta nejbližší má být od šikmého kostela vzdálená 400 metrů a i díky zeleni a terénní vlně od něj nemá být vůbec vidět.

Zezula řekl, že v původním územním plánu byla vymezena ochranná zeleň a dopravní koridor, který měl kostel a Důl Barbora spojovat, což bylo změnou územního plánu změněno na plochu, kde je možné průmyslové využití. Připomínky podle něj zpracovatel neakceptoval, takže NPÚ podal žádost o přezkum zákonnosti změny územního plánu, jež se nyní řeší. „NPÚ využije všech zákonných možností k ochraně kulturně historických a archeologických hodnot tohoto území,“ řekl Zezula.

Kolek řekl, že první změna územního plánu byla schválena v roce 2006 a druhá změna se týkala jen malého kousku území, který doplnil celý areál. „Toto území je v územním plánu už od roku 2006 vedeno jako průmyslová zóna. Pro Moravskoslezský kraj je to velká příležitost, že tento projekt je po tolika letech představen, a myslím si, že se Karvinsko může tímto ekonomicky nastartovat,“ řekla hejtmanova náměstkyně Šárka Šimoňáková (ANO).

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Proměna kladenské Poldovky začíná. Logport postaví první halu, v závěsu je RSJ

Proměna kladenské Poldovky začíná. Logport postaví první halu, v závěsu je investiční skupina RSJ

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme