Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jiří Nouza v podcastu Realitní Club: Stát začal řešit drahou elektřinu, až když veřejné správě začalo téct do bot

 nst
nst

Není pravda, že se situace českého průmyslu začala zhoršovat až v okamžiku vpádu Ruska na Ukrajinu, říká Jiří Nouza, šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví. Problémy jsou podle něj vidět už více než rok. A stále více eskalovaly, válka na Ukrajině celý vývoj jenom urychlila a dovádí český průmysl na hranu existence.

Reklama

Klíčové podle Nouzy je, aby vláda nějak reagovala. Její reakci považuje za nedostatečnou. „Čtyři měsíce jsme slyšeli, že žádná pomoc není možná,“ říká v podcastu Realitiní Club. S premiérem začal jednat o hrozící kritické situaci s energiemi, společně s Hospodářskou komorou nebo Svazem průmyslu, v květnu. Zástupci českého průmyslu měli pocit, že česká vláda situaci do té doby jen nečinně sledovala.

„Pokud se Evropě jako celku v průmyslu nepomůže, bude na hlavu poražena Amerikou a Čínou,“ říká Nouza.

Podle Nouzy začal stát řešit pomoc s energiemi až v okamžiku, kdy si začaly stěžovat kraje, že nemají peníze na nákup. Jinými slovy, dokud měly problém domácnosti nebo průmyslové podniky, vláda nic nedělala. Rozhýbala se až když začala mít problém veřejné sféra, placená z daní. „Nebyly to jenom kraje, byla to třeba Správa železnic, která je obchodníkem pro celý resort dopravy. Nebyla schopná nakoupit elektrickou energii, protože jí ji nikdo nechtěl prodat za ceny, které byla ochotna zaplatit.“

Problémem bylo, že v rámci Evropy se v té době, v létě, o možném zastropování cen vůbec nemluvilo. A Česko jako aktuálně předsednická země nenašlo odvahu jít vlastní cestou. Nebo přesvědčit velké evropské státy o pomoci průmyslu, na to nemá Česko sílu. Až takzvaná iberská výjimka podle Nouzy změnila jednotný evropský trh v nejednotný. Různé státy potom začaly přijímat z hlediska cen energií různá opatření. „České výrobní podniky najednou zjistily, že nejsou konkurenceschopné.“

S Jiřím Nouzou jsme vedli debatu těsně předtím, než vláda minulý týden schválila nový stavební zákon, který do velké míry ruší centralizaci stavebního řízení. Nicméně o chystané vládní úpravě byl šéf stavařů samozřejmě dobře informován. „Podle všech dotčených organizací ve stavebnictví je úprava chystaná současnou vládou špatná,“ komentoval to ještě před schválením zákona.

Reklama

Epizodu podcastu Realitní Club s Jiřím Nouzou si můžete pustit v úvodu tohoto článku nebo na všech podcastových platformách. Z redakce vám přejeme příjemný poslech.

Další epizody podcastu najdete zde

David Černý a Marcel Soural, jeden ze sta nejbohatších Čechů a majitel developerské společnosti Trigema

Jednání o stavebním zákoně? Už je z toho guláš, říká Marcel Soural

Budoucnosti se nebojí, protože chuť lidí kupovat byty se opět vrátí. Proto Marcel Soural o pozastavení žádného ze svých projektů neuvažuje. „Všechno záleží na tom, jestli nám pán z Ruska ten kohoutek vypne nebo nechá trochu téct. Pak uvidíme, jak se to vyvine. Přečkáme zimu a s jarem vždycky přijde nějaké oživení,“ říká majitel skupiny Trigema Marcel Soural.

Přečíst článek

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti)

Dalibor Martínek: Proč se v Česku nestaví byty? Bartoš působí jako mluvka, stavební zákon někam „zašantročil“

Na nový stavební zákon, který by urychlil výstavbu bytů, se v Česku čeká roky. Teď je situace taková, že stavebníci obíhají úřady a dlouhé roky neznají výsledek rozhodování úředníků. Zákonné lhůty se nedodržují, postih za to není, získat stavební povolení trvá běžně i deset let. Výsledkem je, že mladí nemají kde bydlet, ceny bydlení šíleně rostou, a na vládní úrovni se spí. Může za to trh, nebo vláda, kde hledat viníka, ptá se komentátor newstream.cz Dalibor Martínek.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

video

Dočkáme se paneláků bez emisí? Poslechněte si expertní pohled na realitní trh následující dekády

Přečíst článek
Endesa pavilon

GALERIE: Krásné, nebo bizarní? Jedenáctka pozoruhodných budov světa, které využívají energii ze slunce

Přečíst článek
Zakladatel HSF System a předseda představenstva PURPOSIA Group.

Nestavíme jen haly. Podařilo se nám získat zakázku na kostel, říká stavbař

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme