Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
Vše o: Prezidentské volby 2023

Rezignovaný Babiš jako by počítal s porážkou, míní politolog

Debata prezidentských kandidátů Andreje Babiše (vpravo) a Petra Pavla (vlevo) v televizi Nova s moderátorem Reyem Korantengem.
ČTK
 ČTK

Debatu Andreje Babiše (ANO) a Petra Pavla v televizi Nova neprovázely výraznější střety obou prezidentských kandidátů. Předseda hnutí ANO působil podle politologa Lubomíra Kopečka rezignovaně a zřejmě počítá s minimální šancí na vítězství. Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu uvedl, že oběma politikům nezbylo vzhledem k vyhrocené společenské atmosféře nic jiného, než k poslední televizní diskusi před druhým kolem přistoupit mírumilovnějším způsobem.

Reklama

Výkon expremiéra a lídra opozičního ANO v debatě podle Kopečka působil, jako by Babiš počítal s minimální šancí na vítězství. „Ve chvíli, kdy několikrát o svém protikandidátovi řeknete, že s ním souhlasíte, což jde úplně proti tomu, co dělal (Babiš) posledních 14 dní, a označíte ho za favorita voleb, tak to už opravdu nepůsobí dojmem, že vážně uvažujete nad tím, že v těch volbách vyhrajete,” řekl politolog působící na Masarykově univerzitě v Brně a Národním institutu SYRI.

Prezidentský kandidát Petr Pavel na setkání s občany před druhým kolem prezidentských voleb, 20. ledna 2023 v Brně.

Favoritem sázkovek je Pavel s extrémně nízkým kurzem. Asi jako když Sparta hraje s Horní Dolní

Rozdíl v sázkových kurzech mezi prezidentskými kandidáty znovu vzrostl. Bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel má dnes na vítězství kurz 1,04:1, předseda hnutí ANO Andrej Babiš u bookmakerů dál oslabil a na jeho případnou výhru se nabízí kurz 12:1. Vyplývá to z informací tuzemských sázkových kanceláří na webech..

Přečíst článek

Babiš v debatě na Nově působil podle Kopečka rezignovaně. Podle politologa se už asi připravuje na spolupráci s novou hlavou státu. „Snaží se zasypat příkopy, protože je šéf největší opoziční strany a s novým prezidentem bude muset vycházet,” uvedl Kopeček.

Politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu připomněl, že televizní debatě předcházela velká rozjitřenost nálad, útoky a události, které byly daleko za hranou. Oběma kandidátům proto podle něj asi nezbylo nic jiného než k poslední diskusi přistoupit konstruktivnějším a mírumilovnějším způsobem. Vliv podle něj mělo i naladění dramaturgie, které se snažilo hledat spíš shody mezi oběma kandidáty. „Možná i únava tam sehrála svoji roli,” podotkl politolog.

Prezident Miloš Zeman

Zeman si od Čechů vysloužil „stoličku“. Jako morální autorita téměř propadl

Prezident Miloš Zeman si při hodnocení jako ve škole vysloužil od Čechů za své desetileté působení v roli hlavy státu čtyřku. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research.

Přečíst článek

Debata podle Mrklase už nemohla změnit obraz expremiéra Babiše, který se dlouhodobě nijak zásadně nemění. Pokud by chtěl držet jinou tvář po celou kampaň, neodpovídalo by to jeho naturelu a nepomáhalo by mu to u jeho tradičních ani radikálnějších voličů.

Mrklas se domnívá, že Babišovi se tvrdými útoky nepodařilo demobilizovat Pavlovy voliče. "Výsledek ale bude i tak těsný," odhadl politolog.

V sobotu ve dvě se zavřou volební místnosti. A pak se začne počítat.

V sobotu ve dvě zazní výstřel startéra. Praha nerozhodne, přesto závod strhne ciferníky

Víte, co je nejzajímavější částí prezidentských voleb? Jsou to podle vás televizní debaty? Osobní útoky kandidátů, pokrmy z marketingových kuchyní? Či konečný výsledek? Chyba lávky, ani jedno z toho. Tím nejzajímavějším, elektrizujícím, co na volbách nejvíc přitahuje, je napětí. Nejzajímavější pasáží proto bude několik hodin poté, kdy se v sobotu ve čtrnáct hodin zavřou volební místnosti. V tom okamžiku začnou pomyslné dostihy.

Přečíst článek

Pavel v prvním kole voleb hlavy státu před necelými dvěma týdny těsně zvítězil. Bývalý představitel české armády a NATO dostal podporu 35,4 procenta. Druhý postupující, expremiér Babiš, měl 34,99 procenta. Ke druhému kolu volby hlavy státu voliči půjdou v pátek a v sobotu.

Vše o volbě prezidenta čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme