Reklama

Zeman v pátek jmenuje Fialovu vládu jako celek, včetně Lipavského

Petr Fiala (ODS) a další koaliční lídři
ČTK

Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje vládu koalice Spolu a STAN s Piráty podle návrhu premiéra Petra Fialy (ODS) včetně nominanta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Fiala to řekl na tiskové konferenci lídrů koalice po dnešním jednání s prezidentem v Lánech.

Výhrady prezidenta vůči Lipavskému podle Fialy nicméně trvají. Podmínky si podle Fialy ale prezident nekladl. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman vládu v pátek jmenuje podle předloženého návrhu.

Nový kabinet bude jmenován v pátek v 11.00 na zámku v Lánech. O důvěru chce vláda požádat ve sněmovně v polovině ledna, až bude mít hotové programové prohlášení. Fiala předpokládá, že to bude v týdnu kolem 12. ledna. Místo lidoveckého kandidáta Zdeňka Nekuly, který je v izolaci kvůli nákaze covidem-19, pověří Zeman při jmenování vlády vedením zemědělství dočasně předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku.

Kandidát pirátů na ministra zahraničí Jan Lipavský při návštěvě u prezidenta Miloše Zemana v Lánech 7. prosince 2021.

Politický diář: Hlavně neskákat na špek, piráti

Prezident Zeman nejmenováním Jana Lipavského (na snímku při návštěvě hlavy státu v Lánech) na post ministra zahraničí zamířil na nejslabší článek pětikoalice. Doufejme, že mu piráti neskočí na špek, a nezačnou se bouřit proti nastolení vlády. Snad jim dojde, že trvat na tom, aby vláda byla jmenována kompletně včetně jejich kandidáta, může znamenat i několika měsíční odklad nástupu nového kabinetu. Zhoubný odklad.

Přečíst článek

Zeman v pátek potvrdil, že Lipavského do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody svého postoje uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Lipavského a hlavu státu rozdělují také odlišné názory na vztahy k Rusku nebo k Číně, což ale Zeman v oficiálním vyjádření jako příčinu svého nesouhlasu nezmínil. Koalice hovořila o ústavní žalobě ke kompetencím prezidenta. Dnešní obrat Fiala označil za „překvapující závěr hodinové schůzky”.

„Vláda bude tento pátek jmenována tak, jak jsem ji prezidentovi navrhl, včetně kandidáta Lipavského, chtěl bych ocenit státnický krok pana prezidenta, který trvá na všech svých přednesených výhradách i osobních, ale nechce zatěžovat novou vládu náročným ústavním sporem,” uvedl Fiala. Diskuse s prezidentem byla podle něj velmi otevřená a místy i tvrdá. „Ale to je způsob komunikace, který mi nevadí, pokud vede k dobrému řešení pro Českou republiku, takového řešení se nám dnes podařilo dosáhnout,” uvedl Fiala.

Reklama

Miloš Zeman

Jana Havligerová: Zemanova poslední partie

Prezident se rozhodl nejmenovat ministrem zahraničí piráta Jana Lipavského. Miloš Zeman dostál své pověsti. Jeho nejsilnější motivací pro návrat do politiky byla touha pomstít se každému, kdo mu kdy zkřížil cestu k politickým výšinám. Příliš troufalé ani není říct, že msta je hnacím motorem, který ho drží při životě.

Přečíst článek

Poznamenal, že všechny výhrady prezidenta k Lipavskému trvají. „Ale v zájmu ČR jsme se dohodli, že vláda bude jmenována celá podle mého návrhu,” uvedl Fiala. Dodal, že s prezidentem hovořil i o možné žalobě - „o tom, co by znamenala”.

Petr Fiala a Miloš Zeman

Jana Havligerová: Politická krize je na spadnutí

Něco se pokazilo. V lánském akváriu se poněkud zakaluje voda, a dokonce prosakuje. Počínaje kandidátkou na ministryni pro vědu Helenou Langšádlovou skončily po schůzkách s prezidentem referáty ministerských adeptů o idyle zalité sluncem.

Přečíst článek

Reklama

Související

Václavské náměstí v Praze, socha sv. Václava, demonstrace

Covid, zákazy, změna vlády i chatrné zdraví hlavy státu. Co vše se letos dělo?

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme