Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zásilka s municí v rámci české iniciativy dorazí na Ukrajinu za pár dní. Přispělo 15 zemí

Voják ukrajinské armády
ČTK
 ČTK

Do české muniční iniciativy už přispělo 15 zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun), řekl před jednáním o bezpečnosti s evropskými státníky v pražské Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS). První desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm dorazí na Ukrajinu v červnu, doplnil premiér. Země podle něj může čekat první zásilku v příštích dnech.

Reklama

Od Česka a jeho spojenců dostala od začátku ruské invaze napadená země 918 kusů těžké techniky. „Dále téměř 21 milionů nábojů střední ráže a 1,7 milionu nábojů velké ráže a raket,“ dodal Fiala. Ujistil, že podpora bude pokračovat. „Ruská agrese na Ukrajině jasně ukazuje, že musíme podporovat rozvoj evropského obranného průmyslu a posílit naše obranné schopnosti. Je to klíčová dlouhodobá priorita evropské bezpečnosti,“ řekl.

Fiala uvedl, že mír a bezpečnost v Evropě závisí na tom, že se podaří zastavit ruskou agresi, které Ukrajina odolává přes dva roky. „Situace se ale dostává do kritického bodu. Musíme zvýšit naše úsilí a najít nové způsoby jak posílit ukrajinskou obranu. Proto jsme dnes tady,“ řekl.

Řada západních firem zůstává v Rusku navzdory dřívějším plánům na odchod

Většina západních firem je stále v Rusku. Když odejdeme, vezmou si naše značky, obávají se

Řada západních podniků, včetně firem Avon Products, Air Liquide a Reckitt, stále zůstává v Rusku, a to navzdory dříve ohlášeným plánům na odchod z tohoto trhu. Důvodem jsou rostoucí překážky pro opuštění Ruska, ale i fakt, že aktivita ruských spotřebitelů se zotavuje. Informuje o tom na svých internetových stránkách list Financial Times.

Přečíst článek

Diskuse se má dnes v Praze týkat toho, jak munici dostávat na Ukrajinu rychleji. „A také toho jak zajistit systémy protivzdušné obrany a posílit naši spolupráci v obranném průmyslu,“ uvedl Fiala. Pracovní večeře se účastní polský prezident Andrzej Duda, předsedkyně dánské vlády Mette Frederiksenová, nizozemský premiér vlády Mark Rutte či lotyšská premiérka Evika Siliňová. Dalšími účastníky jsou ukrajinský premiér Denys Šmyhal či americký náměstek ministra zahraničí pro evropské a euroasijské záležitosti James O'Brien.

Reklama

Za další klíčový úkol označil Fiala lepší obranu Ukrajiny proti útokům ze vzduchu. „Oceňuji německou iniciativu, která má posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu,“ uvedl. Vybrat se v ní podařilo přes miliardu eur (24,7 miliardy korun). „Česko již dodalo první simulátor na letoun F-16. Doufám, že brzy bude následovat dodávka samotného letounu západními spojenci,“ doplnil. Kyjev podle dřívějších informací agentury Reuters očekává první dodávku stíhacích letounů F-16 v červnu až červenci. Svá letadla slíbily dodat Belgie, Dánsko, Norsko a Nizozemsko.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Pomoc se zadrhla. Maďaři blokují balík peněz pro Ukrajinu. Jaké mají důvody?

Evropská unie má připravený balíček v hodnotě 6,7 až 6,9 miliard eur (až přes 170 miliard korun) na vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Použití peněz ale podle zdrojů blokuje Maďarsko.

Přečíst článek

Česká i německá iniciativa podle Fialy jsou dokladem jednoty Západu proti ruské agresi. „Budeme stát po boku Ukrajiny tak dlouho, jak bude potřeba,“ dodal. EU, která bude jednotně stát za Ukrajinou, znamená silnější a bezpečnější Evropu a její výraznější hlas na světové úrovni, doplnil.

S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo EU přišel Fiala na unijním summitu v únoru. Česko funguje jako zprostředkovatel a propojuje jednotlivé země s dodavateli vojenského vybavení. Podle dřívějších vyjádření se díky české iniciativě už podařilo získat 500 tisíc kusů dělostřelecké munice. Na téměř 200 tisíc kusů jsou smlouvy, dalších 300 tisíc kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit.

Reklama

Související

Denis Šmyhal

Evropští lídři míří do Prahy na jednání o bezpečnosti. Dorazí i ukrajinský premiér Šmyhal

Přečíst článek
Voják ukrajinské armády

Slováci vybrali na nákup munice pro Ukrajinu desítky milionů. Cíl splnili za necelé dva dny

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme