Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump: USA určitě podrží spojence v NATO, pokud budou férově platit

Donald Trump
ČTK
 ČTK

Spojené státy v případě vítězství Donalda Trumpa v letošních prezidentských volbách určitě zůstanou členem NATO připraveným bránit spojence, pokud budou ostatní země platit svůj férový podíl na financování společné obrany. Trump to řekl v rozhovoru s britským euroskeptickým politikem Nigelem Faragem. Exprezident Trump zvolil mírnější tón než na předvolebním mítinku před měsícem, kdy pohrozil, že USA nechají evropské spojence napospas Rusku, pokud nebudou dávat dost na obranu.

Reklama

Spojené státy financují zdaleka největší část společné obrany aliance. Už během svého mandátu v letech 2017 až 2021 Trump spojencům vyčítal, že nedávají na obranu dost peněz. Nyní v rozhovor pro britskou stanici GB News prohlásil, že „USA by prostě měly platit svůj férový podíl, ne férový podíl všech ostatních“. 

V debatě o tématu NATO tentokrát nesáhl k podobně silným formulacím jako při předvolebním mítinku v polovině února v Jižní Karolíně. Tehdy mimo jiné řekl, že pokud evropské země nezačnou platit více, povzbudí Rusko, ať si dělá, co chce.

Jeho slova vyvolala vlnu kritiky od současného prezidenta Joea Bidena i některých evropských politiků. Řada z nich však na druhé straně prohlašovala, že vzhledem k ruské hrozbě i k reálné možnosti Trumpova zvolení do Bílého domu by si evropské země měly se zvýšením investic do obrany pospíšit.

Zemí, které plní závazek vůči alianci, přibývá

Trump v dnešním rozhovoru prohlásil, že od zmíněného výroku na předvolební mítinku již spojenci začali vojenské rozpočty výrazně navyšovat.

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga je to však dlouhodobý trend od začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než dvěma lety. Zatímco ještě před tím plnilo stanovený cíl vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) jen několik zemí, letos to bude již 18 z celkových 32 členů aliance. Některé země z regionu blízkého Rusku přesvědčují další členy, aby tento podíl co nejdříve zvýšili na tři procenta i více.

V rozhovoru dostal Trump také otázku na oprávnění prince Harryho k pobytu v USA. Poznamenal, že pokud vyhraje volby a ukáže se, že Harry na své žádosti o vízum lhal o braní drog, podnikne „příslušné kroky“.

Harry, který v roce 2020 vyměnil Británii za Kalifornii, se ve svých memoárech přiznal k užívání drog. Jestli tak učinil i v žádosti o americké vízum, není jasné. Jak poznamenává agentura Reuters, žadatelé o vízum do USA jsou povinni zveřejnit informace o tom, zda v minulosti užívali drogy. Lhaní v žádosti může mít za následek sankce včetně deportace ze země.

Americký prezident Joe Biden

Biden: Ukrajina může zastavit Putina, bez naší podpory bude ohrožena celá Evropa

Ukrajina může zastavit ruského prezidenta Vladimira Putina, když dostane zbraně, které potřebuje. Bez americké podpory ale bude ohrožena celá Evropa. Řekl to americký prezident Joe Biden, který na úvod svého poselství o stavu unie znovu apeloval na uvolnění dalších peněz na pomoc zemi napadené Ruskem. Svého předchůdce Donalda Trumpa Biden zkritizoval za zpochybňování principu kolektivní obrany NATO.

Přečíst článek

Švédský premiér Ulf Kristersson

NATO hlásí posilu ze severu. Švédsko je 32. členem aliance

Švédsko se dnes stalo 32. členem Severoatlantické aliance. Svůj vstup skandinávská země stvrdila slavnostním uložením přístupového protokolu do úschovy amerického ministerstva zahraničí.

Přečíst článek

Reklama

Související

Donald Trump v Bruselu

Lukáš Kovanda: Euro naši bezpečnost nezvýší, důležitější jsou vztahy s Trumpem

Přečíst článek
Jerome Powell, šéf Fed

Lukáš Kovanda: Inflace a úroky v USA právě rozhodují i o bezpečnostní budoucnosti Česka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme