Reklama

Suverénní Ukrajina? Bude tady déle než Putin, tvrdí šéf americké diplomacie

Americký ministr zahraničí Antony Blinken (vpravo) při návštěvě Kyjeva. Na snímku s ukrajinským prezidentem  Volodymyrem Zelenským (uprostřed) a ministrem obrany USA Lloydem Austinem.
ČTK

Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná, prohlásil po návštěvě Kyjeva americký ministr zahraničí Antony Blinken. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Reklama

Šéf americké diplomacie navštívil ukrajinskou metropoli společně s ministrem obrany Spojených států Lloydem Austinem. Podle dřívějších informací Reuters slíbili Ukrajině a dalším zemím v regionu pomoc ve výši 713 milionů dolarů (16 miliard korun) a postupný návrat amerických diplomatů na Ukrajinu.

„Rusko se snažilo v rámci svého cíle odebrat (Ukrajině) suverenitu, vzít jí nezávislost. To se nepovedlo,“ řekl  Blinken podle stanice CNN na tiskové konferenci uspořádané poblíž polsko-ukrajinských hranic. Rusko se podle něj snažilo prosadit sílu své armády a ekonomiky, což se mu podle šéfa americké diplomacie rovněž nepodařilo.

„Nevíme, jak se bude tato válka dál vyvíjet, ale víme, že suverénní nezávislá Ukrajina bude existovat mnohem déle, než bude na scéně (ruský prezident) Vladimir Putin,“ prohlásil dále Blinken a Kyjevu přislíbil další americkou podporu.

ukrajinský voják

Z čeho Ukrajina financuje svou obranu? Válečné dluhopisy, měnový fond, EU či Světová banka

Celkem 7,53 miliardy dolarů (asi 169 miliard korun) dosud získala Ukrajina na financování zejména vojenské obrany proti ruské agresi trvající bezmála dva měsíce. Z čeho peníze pocházejí? Nejvíce zatím Kyjev získal z prodeje válečných dluhopisů, a to 1,53 miliardy dolarů. Výrazně ale přispěly i Mezinárodní měnový fond, ukrajinská centrální banka, EU či Evropská investiční banka, vyplývá z analýzy agentury Bloomberg. V číslech ale například nejsou zahrnuty tři miliardy dolarů pomoci od USA, ani pomoc z ČR.

Přečíst článek

Ministr obrany Austin podle Reuters řekl, že povaha boje na Ukrajině se vyvinula tak, že tato země nyní potřebuje zbraně dlouhého dosahu. „Zdůrazňují potřebu tanků. A my děláme vše, co je v našich silách, abychom jim poskytli takový typ podpory, typ dělostřelectva a munice, které budou v této fázi boje účinné,“ citovala CNN Austina.

Reklama

Blinken a Austin byli prvními takto vysoce postaveným americkými činiteli, kteří Ukrajinu navštívili od začátku války. Tu Rusko rozpoutalo koncem února, nyní se soustředí na ovládnutí jihu a východu země. Dvojice ministrů podle agentur cestovala nejprve do Polska, odkud pak vlakem pokračovala do Kyjeva. V neděli se setkali s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími ukrajinskými představiteli.

>>>>>> Vše k dění na Ukrajině čtěte zde <<<<<<

Blinken a Austin rovněž Zelenského informovali o nové vojenské pomoci pro Ukrajinu ve výši přibližně 322 milionů dolarů, píše AP. Zbytek z přislíbených 713 milionů dolarů americké vojenské pomoci má podle agentur připadnout 15 dalším zemím střední a východní Evropy a Balkánu, které od začátku války dodávají Ukrajině vojenský materiál.

Američtí diplomaté se vrátí na Ukrajinu od příštího týdne, uvedl později Blinken. „Poté začnou hledat způsob, jak skutečně otevřít samotné velvyslanectví v Kyjevě. Myslím, že to potrvá několik týdnů,“ dodal Blinken. Potvrdil rovněž dřívější informaci Reuters, že americký prezident Joe Biden se chystá jmenovat velvyslankyni na Slovensku Bridget Brinkovou šéfkou diplomatické mise na Ukrajině.

Američtí diplomaté opustili velvyslanectví v Kyjevě téměř dva týdny před ruskou invazí na Ukrajinu a přesunuli se nejprve do západoukrajinského Lvova a poté do Polska. Nejmenovaný představitel amerického ministerstva zahraničí už dříve uvedl, že diplomaté USA se nejprve chystají obnovit své „denní cesty“ přes hranici do Lvova.

Francie, Německo i ČR dovážely zbraně do Ruska, využily mezery v embargu

Světové výdaje na armády loni dosáhly rekordu. Nejvíc utrácely USA, Rusko výrazně méně

Světové výdaje na armádu a zbrojení v loňském roce vzrostly o 0,7 procenta v porovnání s rokem 2020 a poprvé přesáhly dva biliony dolarů (45 bilionů korun). Data přinesl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru.

Přečíst článek

Agentura AP výpravu amerických ministrů označila za „zahalenou tajemstvím“. Jejím cílem bylo vyjádřit podporu Ukrajině. Cesta rovněž zdůraznila posun v konfliktu poté, co ukrajinské síly, vyzbrojené mnoha zbraněmi ze Západu, úspěšně odrazily ruský útok na Kyjev, napsal Reuters.

Rusko mezitím zaslalo Spojeným státům nótu požadující zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu, informovala dnes agentura TASS. Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov podle ní prohlásil, že zbrojní dodávky Kyjevu nepřispívají k nalezení diplomatického řešení a řešení situace. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února, agresi označuje za „zvláštní vojenskou operaci“.

Joe Biden

Biden míří do Polska. Podle USA jde o klíčovou zemi pro zvládnutí konfliktu

Amerického prezidenta čeká "evropský týden". Dnes jej zahájí videokonferencí s evropskými lídry, ve čtvrtek se pak zúčastní zasedání čelných představitelů NATO.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ukrajinská vlajka

SLEDUJTE ON-LINE: Více než 250 ukrajinských obránců se vzdalo ruským silám v ocelárně Azovstal

Přečíst článek
Ruský prezident Vladimir Putin (na snímku z 5. května 2022)

Putin se připravuje na dlouhý konflikt, v Rusku zvažuje stanné právo, soudí americké výzvědné služby

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme