Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stav Fica se nadále zlepšuje. Myslím, že je mimo ohrožení života, řekl ministr vnitra Šutaj Eštok

Slovenský premiér Robert Fico
ČTK
 ČTK

Slovenský premiér Robert Fico se cítí lépe. Uvedla to odpoledne nemocnice v Banské Bystrici, kde se politik léčí se střelnými zraněními po atentátu z minulého týdne. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl v rozhovoru se stanicí RTVS, že stav předsedy vlády je stále vážný, ale stabilizovaný.

Reklama

O mírném zlepšení stavu slovenského premiéra informovala banskobystrická nemocnice v pátek. „Po dnešním konziliu tým ošetřujících lékařů potvrdil subjektivní zlepšení zdravotního stavu pana premiéra,“ uvedla brzy odpoledne nemocnice.

Podle slovenského ministra vnitra je Ficův stav vážný, ale stabilizovaný. „Myslím, že je mimo ohrožení života,“ řekl Šutaj Eštok ve vysílání stanice RTVS. Na otázku, zda je Fico stále na jednotce intenzivní péče, neuměl odpovědět. „Přiznám se, že takové detailní informace nemám,“ uvedl. Podle něj však s premiérem komunikují nejvyšší činitelé a Fico je tak informován o dění na Slovensku.

Devětapadesátiletého Fica před více než týdnem postřelil útočník ve slovenském městě Handlová, kde se konalo výjezdní zasedání kabinetu. Premiér utrpěl střelná zranění a po převozu do nemocnice prodělal pětihodinovou operaci. Minulý pátek podstoupil další chirurgický zákrok, při kterém mu lékaři odebrali odumřelou tkáň. Už o víkendu zástupce nemocnice řekl, že Fico je mimo ohrožení života.

Střelce, podle slovenských médií 71letého spisovatele a aktivistu Juraje Cintulu, policisté bezprostředně po činu zadrželi a soud ho minulý víkend poslal do vazby. Stíhán je za pokus o úkladnou vraždu, za což mu hrozí vězení na 25 let nebo na doživotí. Podle soudu atentát zdůvodnil svým nesouhlasem s politikou slovenské vlády.

Reklama

Tisková konference po mimořádném zasedání Bezpečnostní rady Slovenské republiky

Slováci budou střelbu na Fica možná vyšetřovat jako teroristický útok

Není vyloučeno, že postřelení slovenského premiéra Roberta Fica bude nově vyšetřováno jako teroristický útok, v současnosti jde o pokus o úkladnou vraždu, uvedl slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka. Vláda podle vicepremiéra Roberta Kaliňáka zváží zvýšení pokut autorům nenávistných projevů. Kaliňák také uvedl, že zdravotní stav hospitalizovaného Fica je stabilizovaný. Slovenské úřady nadále pracují i s možností, že útočník nejednal sám.

Přečíst článek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok

Měl střelec z Handlové komplice? Slovenští vyšetřovatelé to nevylučují

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nebyl osamělým vlkem. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a zástupce civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o útočníkovi jako o osamělém vlkovi, který neměl při činu komplice.

Přečíst článek

Reklama

Související

Slovenský premiér Robert Fico

„Vše při starém“. Fico nevyužil proslovu ke zklidnění situace ve společnosti, píší slovenská média

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme