Reklama

Stát pomůže lidem s účtem za energie desítkami tisíc

vysoké účty
iStock
 ČTK

Příspěvek na energie v připravovaném úsporném tarifu, který má domácnostem pomoci snížit účty za elektřinu a zemní plyn, bude nejvýše 20 tisíc korun na jedno odběrné místo. Příspěvek bude dotací ze státního rozpočtu ve prospěch obchodníků s plynem a elektřinou, kteří o tuto dotaci posléze sníží zákazníkovi z řad domácností účet nebo zálohy.

Reklama

Budou to muset zřetelně uvést ve vyúčtování. Jak přesně bude příspěvek vypadat a komu se bude vyplácet, rozhodne až vláda svým nařízením. Stojí to ve vládním návrhu novely energetického zákona, který už vláda předložila poslancům.

Předlohu projednají poslanci ve čtvrtek 14. července. Na tento den už je svolaná mimořádná schůze a poslanci mají návrh schvalovat ve stavu legislativní nouze. Můžou ho tedy schválit během jednoho dne včetně případných pozměňovacích návrhů.

„Cílem navrhované právní úpravy je snížit cenu elektřiny a zemního plynu konečným zákazníkům při mimořádných tržních situacích,“ píše vláda v důvodové zprávě. V takové mimořádné situaci se podle vlády nyní české domácnosti nacházejí. Mimořádnou tržní situací se podle ní rozumí stav, kdy se podstatná část občanů dostává do finančních potíží kvůli vysokým cenám energií, a tento stav není možné řešit třeba sociálními dávkami.

Burza, ilustrační foto

Týden tradera: Bouře na akciích ustaly. Střídá je kolaps na energetickém trhu

První červencový týden přinesl mírné zotavení akcií po bouřlivém prvním pololetí. Kurzotvorných zpráv však bylo méně. Investoři se stále ptají, je již potenciál recese zanesen do cen aktiv? Máme se obávat další prudkých poklesů, nebo je to úplně nejhorší již za námi? To jsou otázky, které se honí hlavou býkům i medvědům napříč investicemi. Pravda bude asi někde uprostřed. Faktem je, že jsme vstoupili do historicky sezonně lepšího období pro akcie.

Přečíst článek

Komu bude náležet, určí vláda 

Komu přesně bude příspěvek náležet, určí až vláda svým nařízením. Navrhovaný zákon jí tuto pravomoc svěřuje. Skupina podpořených zákazníků se bude odvíjet podle distribuční sazby, spotřeby plynu a případně dalších podmínek. Návrh hovoří o zákazníkovi, nikoli o spotřebiteli. Příspěvek je určený na platbu za plyn nebo elektřinu, kterou obchodník dodá na odběrné místo zákazníka v domácnosti. Stejně tak vláda svým nařízením vymezí výši příspěvku, který ze státního rozpočtu poputuje obchodníkům. Nicméně podle důvodové zprávy bude koncovým příjemcem příspěvku zákazník.

Reklama

Příspěvek by neměl podléhat zdanění a bude osvobozený podle zákona od daní z příjmů. Návrh počítá s tím, že příspěvek na elektřinu a plyn se nebude započítávat do příjmů pro účely související s výplatou sociálních dávek a naopak se na něj bude v této souvislosti hledět, jako kdyby ho domácnost zaplatila sama.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) již dříve řekl, že úsporný tarif se nebude vztahovat na víkendové nemovitosti. Vláda nechce ani podporu tarifů, které v sobě zahrnují dobíjení elektromobilů. Pro plynové kotelny v bytových domech nebo dálkové dodávky tepla z tepláren stát počítá s jinou podporou.

ČEZ, sídlo

Po vzoru Německa. Stát pomůže ČEZ úvěrem ve výši desítek miliard korun

Stát půjčí energetické společnosti ČEZ prostřednictvím ministerstva financí až tři miliardy EUR (více než 74 miliard korun) ke zvýšení likvidity. Peníze budou určené pro ručení na energetické burze, když zálohy skládané na burzách dosahují rekordních výší kvůli vysokým cenám energií, řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Skládání záloh požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou.

Přečíst článek

Na pomoc firmám a domácnostem pro nadcházející topnou sezónu vyhradí vláda 66 miliard korun. Kromě úsporného tarifu chce pro firmy i domácnosti odpustit poplatek na podporu obnovitelných zdrojů.

Daikin

Drahý plyn udělal z tepelných čerpadel hit. Daikin je nestíhá vyrábět, v Polsku tak vyroste nový závod za miliardy

Japonský výrobce klimatizačních systémů a tepelných čerpadel Daikin investuje 1,5 miliardy zlotých (7,8 miliardy korun) do výstavby továrny na tepelná čerpadla ve středním Polsku. S odvoláním na úřad polského premiéra to uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme