Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Slovenskou vládní stranu Hlas-SD po Pellegrinim povede Šutaj Eštok

Slovenskou vládní stranu Hlas-SD po Pellegrinim povede Šutaj Eštok
Profimedia
 ČTK

Slovenskou vládní stranu Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) povede po zvoleném prezidentovi země Peteru Pellegrinim podle očekávání její dosavadní generální manažer a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Rozhodl o tom sobotní sněm strany, na kterém Pellegrini oficiálně rezignoval na funkci jejího předsedy. Šutaj Eštok byl jediným kandidátem na nového šéfa Hlasu-SD, získal 750 z 795 platných hlasů delegátů.

Reklama

Pellegrini v dubnu vyhrál rozhodující kolo přímé volby hlavy státu, před kterým ho podpořily také zbylé dvě vládní strany, Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica a Slovenská národní strana. Prezidentského úřadu se Pellegrini ujme za dva týdny.

„Ať liberálové klidně otevírají svá témata sexuálních menšin či legalizace drog. Ať konzervativci neustále mluví o potratech. My jako sociální demokraté budeme dělat všechno proto, aby se lidem na Slovensku žilo lépe. Kulturní války ať si řeší lidé ve svém soukromí,“ řekl v projevu Šutaj Eštok po zvolení předsedou Hlasu-SD.

Postřelený Robert Fico byl propuštěn z nemocnice do domácí péče

Postřeleného Fica propustili z nemocnice. Převezli ho do jeho bytu v Bratislavě

Slovenský premiér Robert Fico je již v domácí péči, potvrdila dnes fakultní nemocnice v Banské Bystrici, kde byl politik se střelnými poraněními po atentátu dva týdny hospitalizován. Slovenská média ve čtvrtek informovala, že Fico byl převezen do svého bytu v Bratislavě.

Přečíst článek

Mladý dravec

Sedmatřicetiletý Šutaj Eštok je nejmladším členem vlády a podle slovenských médií je dlouhodobě jedním z nejbližších spolupracovníků Pellegriniho. Slovenský tisk uvedl, že na rozdíl od Pellegriniho vystupuje Šutaj Eštok agresivněji a je zástupcem radikálnějšího křídla strany. Jeho zvolení do čela Hlasu-SD minulý týden doporučilo předsednictvo této druhé nejsilnější vládní strany.

Reklama

Po atentátu na premiéra Fica z poloviny května Šutaj Eštok kritizoval opoziční hnutí Slovensko za výzvu jeho předsedy a expremiéra Igora Matoviče, aby kvůli postřelení ministerského předsedy rezignoval na funkci ministra vnitra. Šutaj Eštok v reakci označil Matovičovo hnutí za extrémistickou skupinu.

Šutaj Eštok v projevu na sněmu odpovědnost za atentát na Fica, který byl ve čtvrtek propuštěn z nemocnice do domácí péče, nepřímo připsal opozici a mediím. „Kvůli legislativním změnám jsme byli svědky organizování masových protestů, toho, jak opozice pomlouvala Slovensko v zahraničí a mnoho deníků vycházelo s černými titulními stránkami. I atentátník od mnoha politiků i médií poslouchal, jaká katastrofa se na Slovensku děje. A rozhodl se, že ji sám zastaví, výstřely do těla předsedy vlády" tvrdil nový předseda Hlasu-SD.

Peter Pellegrini

Karel Pučelík: Slovenské prezidentské volby ovládlo strašení válkou

Slovenské prezidentské volby vyhrál vládní kandidát Peter Pellegrini. Diplomata Ivana Korčoka, ze kterého odpůrci udělali „kandidáta války“, porazil s nečekaně velkým náskokem. I když Pellegrini působí umírněněji než Fico, premiérova koalice konsoliduje svou moc.

Přečíst článek

Opoziční strany na Slovensku dříve organizovaly sérii demonstrací proti vládě kvůli změnám ve slovenském trestním právu či kvůli novému zákonu o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, které kritizovaly také evropské instituce.

„Naše cesty se rozcházejí, protože nám tak velí tradice. Nikdy nepřestanu být sociálním demokratem, to je mé hodnotové ukotvení,“ řekl Pellegrini na sněmu. Dodal, že bude mít pozastaveno členství v Hlasu-SD, byť slovenské zákony umožňují hlavě státu být členem i předsedou politické strany. Dosluhující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se po zvolení do této vrcholné politické funkce v roce 2019 vzdala členství v tehdy neparlamentním hnutí Progresivní Slovensko (PS), které je v současnosti nejsilnější opoziční stranou.

Hlas-SD vznikl v roce 2020 poté, co Pellegrini a dalších deset poslanců parlamentu včetně Šutaje Eštoka opustili tehdy opoziční Směr-SD. Pellegrini se pak stal šéfem Hlasu-SD. Tato strana se po svém založení dostala do čela žebříčku popularity politických formací v zemi, později ale začala ztrácet a v loňských předčasných parlamentních volbách skončila na třetím místě se ziskem 14,7 procenta hlasů. Volby vyhrál Směr-SD a Fico se následně stal počtvrté ministerským předsedou; na druhém místě skončilo PS.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme