Reklama

Rusové vrací úder. Zabavili švýcarské hodinky za miliony dolarů

Lusuxní švýcarské hodinky Audemars Piguet
Rama / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Dušan Kütner
duk

Agenti ruské tajné služby FSB zabavili v Moskvě zásoby luxusních švýcarských hodinek Audemars Piguet v hodnotě několika milionů dolarů. Rusové tvrdí, že jejich dovozce porušil celní předpisy, Švýcaři považují krok za „represivní opatření“ v odvetě za sankce západního světa uvalené na ruské oligarchy a vrcholné politiky kvůli ruské invazi na Ukrajinu, uvedla agentura Bloomberg. V rámci sankci totiž Švýcaři zakázali i vývoz luxusního zboží včetně proslulých hodinek.

Reklama

Ruští agenti FSB zabavili v Moskvě zásoby hodinek Audemars Piguet v hodnotě milionů dolarů jako zjevnou odvetu za švýcarské sankce zakazující vývoz luxusního zboží, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na švýcarský list NZZ am Sonntag, který se odkazuje na zdroje ze švýcarského federálního ministerstva zahraničních věcí.

Petr Fiala, ODS

Fiala: Česko již zmrazilo majetky Rusů za stovky milionů

Česká republika dosud zmrazila majetek za stovky milionů korun ruským občanům a firmám, na které se vztahují sankce EU uvalené na Moskvu po invazi na Ukrajinu. Premiér Petr Fiala (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že stát v tom postupuje razantně, limituje ho ale současná legislativa. Vláda proto chystá změnu zákonů, které úřadům uvolní ruce.

Přečíst článek

Ruské úřady uvedly jako důvod zabavení hodinek „celní delikty“. S tím představitelé švýcarského ministerstva zahraničí nesouhlasí a uvedli, že ruský krok byl „s největší pravděpodobností svévolným represivním opatřením v reakci na sankce,“ uvedl Bloomberg.

Švýcarsko, které je domovem mnoha předních světových značek hodinek, opustilo svůj tradiční neutrální postoj a v reakci na invazi na Ukrajinu začátkem tohoto měsíce přistoupilo na sankce Evropské unie zakazující vývoz luxusního zboží do Ruska. Zástupci Audemars Piguet na žádosti agentury o komentář zatím nereagovali. Švýcarský výrobce hodinek ale již 8. března zastavil export do Ruska, stejně tak veškeré maloobchodní prodeje na tamním trhu. 

Švýcarská národní banka v Bernu

První účet Švýcarů pro sankcionované Rusy: Vily za šest miliard dolarů

Švýcarsko udělalo první krok k zabavování majetku Rusů sankcionovaných kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Z prvního soupisu majetku dotyčných oligarchů, který nechala zpracovat švýcarská vláda, vyplývá, že Rusové na sankčních seznamech mají v alpské zemi majetek za více než šest miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Mluvčí švýcarského ministerstva zahraničních věcí uvedl, že ambasáda v Moskvě poskytuje podporu švýcarským společnostem v Rusku v koordinaci s ostatními odděleními a že „v průběhu sankcí a ruských protiopatření čelí společnosti četným nejistotám a regulačním opatřením“.

„Ambasáda v současné době intenzivně komunikue se švýcarskými společnostmi v Rusku,“ uvedl mluvčí v e-mailové odpovědi pro Bloomberg News. „Jednotlivé případy proto nelze komentovat, a to i z důvodu zajištění bezpečnosti zaměstnanců těchto společností," dodal.

Luxusní hodinky

Švýcarský luxus láká mladé na superhrdiny i udržitelnost

Tvůrci nejdražších švýcarských hodinek mají před sebou velký úkol: Vyřešit otázku, jak přilákat mladé. Překvapivě v tom jsou docela dost úspěšní.

Přečíst článek

Audemars Piguet je rodinná firma se 150tiletou tradicí a je spolu s Patek Philippe a Rolex jednou ze tří největších nezávislých švýcarských značek hodinek. Rusko bylo podle Federace švýcarského hodinářského průmyslu pro švýcarské hodinky v roce 2021 sedmnáctým největším exportním trhem, což představuje export ve výši v přepočtu 278 milionů dolarů (asi 6,2 miliardy korun).

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme